Recenzja książki I nie zapomnij być szczęśliwy

Przepis na dobre życie

Autor: @almos ·2 minuty
2020-07-29 3 komentarze 13 Polubień
Popularny wykład podstawowych pojęć i idei psychologii pozytywnej autorstwa francuskiego psychiatry i psychoterapeuty. To ważne, bo mamy w książce europejską perspektywę, inną od hurraoptymizmu amerykańskiego, często dla mnie irytującego.

Książka ułożona jest hasłowo, w porządku alfabetycznym i stanowi taki pozornie nieuporządkowany zbiór ogólnych rozważań, wspomnień z praktyki psychiatrycznej autora, scenek z jego życia prywatnego, propozycji ćwiczeń mentalnych, przedstawienia wyników badań naukowych, rozważań psychologicznych i czego tam jeszcze. Dlatego czytałem ją powoli, hasła na jedną, góra dwie litery alfabetu dziennie. Ale im dłużej ją czytałem, tym bardziej mi się podobała.

Wszystko w książce podporządkowane jest jednej idei: co robić, jak się zachowywać, jak myśleć, aby być bardziej szczęśliwym. Jest to więc przewodnik po psychologii pozytywnej, popularnej ostatnio gałęzi psychologii badającej jakie czynniki sprawiają że ludzie czują się dobrze, czują się szczęśliwi. Mamy tu olbrzymią ilość szalenie ciekawych i inspirujących idei, porad, ćwiczeń wartych stosowania w życiu codziennym. Przytoczę parę najważniejszych

Chyba najważniejsza nauka jest taka, że szczęście jest nie za górami ale tuż obok nas. Aby przeżywać szczęście „Nie trzeba wygrać w Lotto ani kupić sobie nowych butów, ani cudem uniknąć śmierci. Zwyczajne życie daje nam najczęściej mnóstwo okazji do radości”.

Druga ważna nauka: szczęścia trzeba się uczyć, regularnie praktykować ćwiczenia mentalne, które sprawią, że inaczej będziemy patrzeć na świat i się zachowywać: „Dokładnie tak jak można rozwinąć swoje zdolności fizyczne (siłę, oddech, elastyczność...) można też rozwinąć swoje zdolności psychiczne (koncentrację, uwagę pamięć...) i emocjonalne (umiejętność smakowania teraźniejszości, ograniczenia napadów złości i niepokoju...).” Książka przynosi sporo takich ćwiczeń.

I tak na przykład należy smakować, pamiętać, napawać się chwilami własnego szczęścia, zadowolenia, dobrego nastroju: „Smakować – to w obliczu błękitnego nieba czy śpiewu ptaka – zatrzymać się, popatrzeć, poczuć, oddychać, uśmiechnąć się i dopiero potem pójść dalej.” Dalej, nie należy zazdrościć szczęścia: „Szczęście innych powinno nas cieszyć” bo ludzie szczęśliwi „cieszą się dobrem, które spotyka innych”. I jeszcze, trzeba przyjmować swoje uczucia, przeżywać je w pełni, nawet gdy są bolesne i smutne, nie tłumić, nie wypierać, te bolesne i tak odpłyną jak odpływa chmura.

Można tak ciągnąć długo. Lektura książki to obcowanie z mądrym człowiekiem, mądrością nie tylko książkową ale też życiową, na bazie własnego życia i wieloletniej pracy z pacjentami. Zdarzają mu się dołki, chwile stresu i irytacji, złe dni, ale pokazuje jak do takich stanów podchodzić, jak się z nimi uporać, bardzo to inspirujące.

To mądra, głęboka książka, wspaniały przewodnik pokazujący jak uczyć się być szczęśliwym. Często do niej wracam.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2016-08-16

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
I nie zapomnij być szczęśliwy
I nie zapomnij być szczęśliwy
Christophe André
10/10
Nie bój się być szczęśliwy! Christophe André w swojej najnowszej książce, we właściwy sobie lekki i przystępny sposób wprowadza nas w tajniki psychologii pozytywnej. Autor posługuje się przykładami z ...
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 2 lata temu
Ciekawa recenzja i ciekawa książka. Staram się to robić każdego dnia, nie zawsze mi wychodzi. Teraz siedzę sobie na balkonie, przed laptopem, na dole szumi strumyk, słychać gdzieś dzwonki krów, dookoła góry, chmurki na niebie i już widać księżyc. Jest mi dobrze, jest szczęśliwa.
× 2
@almos
@almos · prawie 2 lata temu
Pięknie to napisałaś, jak pisze André, to są właśnie chwile szczęścia, które winniśmy rozpoznawać, czuć i się nimi napawać.
× 1
@Renax
@Renax · prawie 2 lata temu
Mam takie pytanie. Szczęście a wiek? Bo ostatnio swojej mamie tłumaczyłam jak chłop krowie na miedzy i jak ślepemu o kolorach, że szczęście nie powinno zależeć od liczby wnuków i liczby domowników, że albo to się ma, albo nie. Że trzeba to w sobie odnaleźć. Na próżno.
Tak a propos w temacie, to analizowałam to na sobie i u mnie sprawdziło się to stwierdzenie z jakiegoś kursu motywacyjnego, że trzeba najpierw polubić siebie. Że to jest pierwszy problem ludzi.
× 1
@almos
@almos · prawie 2 lata temu
Masz dwukrotnie rację. Szczęście to nie wiek, to coś czego możemy się nauczyć. Tak, trzeba polubić, wręcz pokochać siebie, dla wielu ludzi to diablo trudne. Ale ostatnio usłyszałem od mądrej osoby, że jeśli nie akceptujesz siebie, to nie przyjmiesz akceptacji innej osoby. Tak samo jest z miłością.
× 1
@Renax
@Renax · prawie 2 lata temu
Ojciec Szustak to samo powtarzał. I to prawda. U kobiet, mówił, jest to taka dziura w duszy. Najłatwiej jest to leczyć, łatać związkami, ale trzeba zaakceptować to, żeby tej drugiej stronie dać szansę na miłość. On mówi, że dlatego faceci wolą zołzy...Mam nadzieję, że lubię siebie. Tak z innej beczki, to Maleńczuk pytany o to, czy mu na wsi nie nudno, odpowiedział, że potrafi się sam zabawić. W sensie książka czy co tam lubi.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 2 lata temu
Jest przykazanie: "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego", czyli nie można kochać kogokolwiek jeżeli nie pokocha siebie. Pokochać siebie jest bardzo trudno, ale przynajmniej zaakceptować, to łatwiej.
× 2
@Aleks-a
@Aleks-a · prawie 2 lata temu
Coś dla mnie, może pora przypomnieć sobie jak to kiedyś było...?
× 1
I nie zapomnij być szczęśliwy
I nie zapomnij być szczęśliwy
Christophe André
10/10
Nie bój się być szczęśliwy! Christophe André w swojej najnowszej książce, we właściwy sobie lekki i przystępny sposób wprowadza nas w tajniki psychologii pozytywnej. Autor posługuje się przykładami z ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Pokochać siebie
Polska tradycja krytykowania

Znana psychoterapeutka napisała popularną książeczkę o poczuciu własnej wartości, o tym jak dobre lub złe myślenie o sobie może dodawać skrzydeł, ale może też być kulą u...

Recenzja książki Pokochać siebie
Joseph
Zwyczajne życie szarego człowieka

Francuska autorka przedstawia w tej książce wspaniały, pełen czułości i ciepła portret starego parobka, który całe życie przepracował u obcych, nigdy nie był na swoim. J...

Recenzja książki Joseph

Nowe recenzje

Żyletkę zawsze noszę przy sobie
Depresja to choroba, która nieleczona, grozi śm...
@pardobicka:

Dawno temu czytałam artykuł, dotyczący depresji i prób samobójczych. Według niego, osoba, która popełnia samobójstwo, w...

Recenzja książki Żyletkę zawsze noszę przy sobie
Pocałunki i croissanty
Pocałunki i Croissanty
@annawalczak87:

Cześć moliki we wtorek 😍 dziś przychodzę do was z opinią o książce która jest jak jej okładka : słodka , romantyczna, l...

Recenzja książki Pocałunki i croissanty
Czarne i czerwone
Góralka leci za granicę
@katexx91:

„Jest taka świa­tłość, co nie prze­mi­nie I do­pó­ki w serca głę­bi­nach gości… Mrok nie wygra z bla­skiem mi­ło­ści.” ...

Recenzja książki Czarne i czerwone
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl