Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości recenzja

Sztuka dobrego życia

Autor: @almos ·1 minuta
2021-09-02
1 komentarz
15 Polubień
W tej książce trzech francuskich przyjaciół i mędrców, którzy spotkali się gdzieś na odludziu, dyskutuje o sztuce dobrego życia. Mamy tu Christophe André, psychiatrę i psychoterapeutę pracującego w Paryżu, który napisał kilka świetnych i wydanych u nas książek o medytacji i psychologii. Jest też filozof, Alexandre Jollien, który przeniósł się z rodziną do Seulu, aby na miejscu praktykować Zen. Trzeci z przyjaciół, Matthieu Ricard, porzucił karierę naukową dla odosobnienia w Himalajach, gdzie zajmuje się głównie medytacją (kilka jego książek też się u nas ukazało).

Mamy tu ogólne wywody o sztuce mądrego i dobrego życia, podkreślające rolę samopoznania, medytacji, altruizmu i innych umiejętności. Dyskusje są raczej ogólnikowe i nieco chaotyczne, niemniej to dobry wstęp do dalszych lektur. Poza tym rzecz jest nierówna, sporo tam lania wody, w czym celuje Alexandre Jollien, najciekawsze zdecydowanie są dla mnie wywody Christophe André, ale znam go już z innych książek.

W książce poruszono wiele wątków i problemów; napiszę krótko o tych, które mi zapadły w pamięć.

Bardzo ciekawie mówi Matthieu Ricard o kontrolowaniu własnych emocji, o uwalnianiu się od emocji trudnych, pomaga w tym medytacja, niemniej potrzebna jest praktyka i cierpliwość. André opisuje z kolei jak pracuje z pacjentami, którzy cierpią z powodu destrukcyjnych emocji.

Pięknie definiuje André charakterystyczne cechy słuchania innych: „szacunek dla słów drugiej osoby, odpuszczenie i podatność na poruszenie”. W szczególności bardzo ważne jest słuchanie bez oceniania i osądzania, to bardzo trudne! Poza tym słuchanie jest dawaniem; nie tylko odpowiedzi, lecz także obecności.

Inna ważna zasada André, którą tak trudno przestrzegać: „robić wszystko, by nie mówić źle o innych; a jeśli mimo wszystko to robię, starać się mówić tylko to, co odważyłbym się powiedzieć im w twarz.”

Mówi Ricard, że umysł oddziaływuje na ciało, ale ciało ma też wpływ na umysł, zatem „relacja umysł – ciało działa w obu kierunkach”. Więc gdy rozciągamy usta w uśmiechu, ma to pozytywny wpływ na nasz nastrój.

Bardzo ważne dla mnie wynurzenia André jak wygląda jego typowy dzień, od czego zaczyna, jak kontynuuje, co robi w ciągu dnia, chciałbym i ja tak!

W sumie jest to dosyć ciekawy wstęp do wydanych u nas książek André i Ricarda.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2017-06-06
× 15 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości
Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości
Alexandre Jollien, Matthieu Ricard, Andre Christophe
7/10

Mnich, filozof i psychiatra. Od dawna marzyli o tym, by zrobić coś pożytecznego dla ludzi. Postanowili napisać książkę, w której udzielą odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie każdy człowiek: Jakie...

Komentarze
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
Dzięki za ciekawa recenzję, szczególnie za cytat.
To chyba nazywa się 'tchórzostwem' chowanie się z inwektywami za komputerem i nieujawnionym imieniem? W 'bez-twarzowej interakcji' wszystko jest tanie, a namysł i empatia wręcz bezwartościowe.
× 1
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Dzięki, ta rada André jest trudna do stosowania, nawet nie chodzi o komputery, tylko o mówienie źle o ludziach za ich plecami.
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
Fakt. T obmawianie chyba ma tysiące lat tradycji. Chyba pomaga przetrwać ludziom poprzez dowartościowanie. Ale trzeba to trzymać w ryzach. Zapewne łatwiej, jak się unika ludzi (na każdym poziomie) - ale jak wynika z innej Twojej innej recenzji - samotność wykrzywia człowieka również. Jak się nie obrócić, to kłody emocjonalne.
× 1
Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości
Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości
Alexandre Jollien, Matthieu Ricard, Andre Christophe
7/10
Mnich, filozof i psychiatra. Od dawna marzyli o tym, by zrobić coś pożytecznego dla ludzi. Postanowili napisać książkę, w której udzielą odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie każdy człowiek: Jakie...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (35) / maj 2019
Oglądanie wypiera czytanie

Ozdobą tego numeru dwumiesięcznika poświęconego książkom jest długa rozmowa Jacka Dukaja z Łukaszem Orbitowskim na temat nowej książki Dukaja 'Po piśmie'. Wieszczy Dukaj...

Recenzja książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (35) / maj 2019
Zombie
W gorszej części Gliwic

To drugi kryminał Chmielarza z cyklu gliwickiego, pierwszym był 'Wampir'. Książka ma dwóch bohaterów znanych już z 'Wampira' To prokurator Adam Górnik i prywatny detekty...

Recenzja książki Zombie

Nowe recenzje

Grzechòt
Legenda czarnej wołgi
@Spizarnia_k...:

„Tajemnice nie lubią być odkrywane i robią wszystko, by pozostać w ukryciu jak najdłużej. Ileż to razy ktoś przechodzi ...

Recenzja książki Grzechòt
Śpiew morzycy
Magiczna historia o Helu
@Nastka_diy_...:

Góry czy morze? U mnie zawsze wygrywa morze, ponieważ to nad nim się wychowałam. W każdej wolnej chwili mogłam przej...

Recenzja książki Śpiew morzycy
Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś
Niesamowite historie, jak z krainy baśni...
@maciejek7:

Chociaż tytuł może brzmi dość mrocznie, to jednak od tej książki trudno się oderwać. Dolny Śląsk to miejsce niesamowite...

Recenzja książki Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś
© 2007 - 2024 nakanapie.pl