Antonina Nikolaevna Pirozhkova

Antonina Nikolaevna Pirozhkova

Autorka, zmarła w 2010 (żyła 101 lat)
Obserwuj
Urodzona 1 lipca 1909 roku w Federacji Rosyjskiej (Krasnojarsk)
Antonina Nikołajewna Pirożkowa (ros.Антони́на Никола́евна Пирожко́ва) – radziecka inżynier budownictwa, projektantka moskiewskiego metra, żona Isaaka Babla.

Urodziła się na Syberii we wsi Krasnyj Jar w obwodzie tomskim. Jej ojciec zmarł, gdy miała 14 lat. Pomagał utrzymać rodzinę, udzielając lekcji matematyki. W 1926 rozpoczęła studia inżynieryjne na Tomskim Uniwersytecie Politechnicznym, który ukończyła 4 lata później.

W 1932 poznała pisarza Isaaka Babla. Zamieszkali razem w 1934, a w 1937 urodziła się ich córka Lidia[1]. 15 maja 1939 Babel został aresztowany przez NKWD, a następnie rozstrzelany w więzieniu 27 stycznia 1940. Ani matka, ani Antonina nie zostały poinformowane o jego śmierci aż do 1954. Jego rękopisy i notatki zostały skonfiskowane przez NKWD i ich los pozostaje nieznany. Po przejściu na emeryturę w 1965 skoncentrowała się na odtworzeniu literackiego dziedzictwa Babla.

W 1996 wyemigrowała wraz z córką do USA, gdzie zamieszkała w Silver Spring w Maryland. Następnie wraz z córką i wnukiem przeniosła się na Florydę, gdzie zmarła w 2010.

Kategorie
Wspomnienia

Książki

At His Side: The Last Years of Isaac Babel
At His Side: The Last Years of Isaac Babel
Antonina Nikolaevna Pirozhkova
I WISH TO RESTORE to public memory certain features of a man endowed with great goodness of spirit, a passionate interest in people, and a miraculous gift for depicting them." So begins A. N. Pirozhk...

Komentarze

Cytaty Antonina Nikolaevna Pirozhkova

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe