Alojzy Czynczyk

Autor, zmarł w 2018 (żył 85 lat)
Zostań fanem autora:
Urodzony 8 sierpnia 1933 roku na Litwie (Nowo-Święciany)
Prof. dr hab. Alojzy Czynczyk urodził się w Nowo-Święcianach na Wileńszczyźnie. W roku 1946 jako repatriant wraz z rodziną przybył na ziemie odzyskane do Giżycka. W 1956 roku, zaraz po ukończeniu studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, rozpoczął pracę w Zakładzie Naukowo Badawczym Dąbrowice, w gospodarstwie Prusy Instytutu Sadownictwa, gdzie później pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. naukowych. W Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Hodowli, Oceny Odmian i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych, a następnie Zakładu Oceny Odmian i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych. Wchodził w skład II kadencji Rady Naukowej Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Autor licznych publikacji naukowych, książek i artykułów popularno-naukowych z zakresu sadownictwa i szkółkarstwa, miał wszechstronną wiedzę sadowniczą, był bardzo ceniony w krajowych i międzynarodowych kręgach naukowych. Profesor Alojzy Czynczyk prowadził prace dotyczące metod produkcji zdrowego materiału szkółkarskiego na potrzeby rozwoju polskiego sadownictwa. Z Jego inicjatywy i kierowanego przez Niego Zakładu w latach siedemdziesiątych założono pięć pierwszych w Polsce sadów zraźnikowych na potrzeby produkcji materiału szkółkarskiego wolnego od chorób wirusowych. Profesor był znanym propagatorem i promotorem wielu przetestowanych w sadach doświadczalnych ISiK podkładek. Niektóre z nich są stosowane w produkcji sadowniczej do dziś. Dużo uwagi i pracy poświęcił badaniom przydatności do produkcji sadowniczej drzewek jabłoni ze wstawkami skarlającymi. Z sukcesem prowadził również prace nad wyselekcjonowaniem wartościowych podkładek generatywnych dla gruszy.
Kategorie
Ogród

Książki

Szkółkarstwo sadownicze
Szkółkarstwo sadownicze
Alojzy Czynczyk

Szkółkarstwo sadownicze zajmuje się produkcją drzewek, podkładek i krzewów owocowych oraz sadzonek truskawek i poziomek, przeznaczonych do zakładania sadów i plantacji roślin jagodowych. Obejmuje wsz...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze