Anatolij Winogradow

Anatolij Winogradow

Autor, zmarł w 1946 (żył 57 lat) 12 czytelników
Obserwuj
6.6 /10
7 ocen z 1 książki,
przez 7 kanapowiczów
Urodzony w 1888 roku w Federacji Rosyjskiej (Połotnianyj Zawod )
Rosyjski i radziecki pisarz i historyk literatury.
Absolwent Uniwersytetu Moskiewskiego z 1912 roku, gdzie studiował na wydziale historyczno-filozoficznym. Pełnił funkcję dyrektora Muzeum im. Rumanciewa, a także kierował Biblioteką Państwową ZSRR im. Lenina powstałą z przemianowania Muzeum im. Rumiancewa (stanowisko kierownika sprawował w sumie od III 1921 do X 1924, gdy zrezygnował z funkcji z powodów zdrowotnych, choć dalej pracował w bibliotece). W 1928 roku inspekcja robotniczo-chłopska złożyła raport, w którym oskarżono bibliotekę, że zatrudnia dużą liczbę ludzi związanych ze szlachtą i zażądała usunięcia m.in. Winogradowa, zaczęły się także ataki prasowe.
Autor powieści historyczno-biograficznych m.in. Potępienie Poganiniego – powieściowej biografii słynnego włoskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec Niccoló Poganiniego (najbardziej znana w Polsce i wciąż popularna) oraz np. powieść Trzy barwy czasu, a także prac historyczno-literackich i tranlatorskich (przekładał m.in. utwory Juliusza Słowackiego). Zmarł w 1946 roku i pochowany został na cmentarzu Wagańkowskim.
Kategorie
Biografia

Książki

Potępienie Paganiniego
3 wydania
Potępienie Paganiniego
Anatolij Winogradow
6.6/10
Tragiczna historia genialnego skrzypka, potępionego przez rodzinę i Kościół, zdradzonego przez najlepszych przyjaciół. Genialnie, niedosłownie zaznaczona kwestia samotności, cierpienia i poszukiwań gł...

Komentarze

Cytaty Anatolij Winogradow

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl