Antoni Bogusławski

Antoni Bogusławski

Autor, zmarł w 1956 (żył 66 lat)
Obserwuj
Urodzony 28 listopada 1889 roku w Polsce (Warszawa)
 Polski wojskowy, poeta, pisarz, tłumacz i dziennikarz, autor książek dla dzieci. Podpułkownik dyplomowany kawalerii Wojska Polskiego. Jeden z pierwszych sprawozdawców sportowych Polskiego Radia, jeden z pierwszych twórców polskiego komiksu, aktywny działacz emigracyjny, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Odznaczony orderem Virtuti Militari i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. 

Równocześnie rozwijał twórczość literacką i dziennikarską. Zajmował się także twórczością dla dzieci i współpracował od 1925 z „Płomyczkiem” oraz „Płomykiem”. 
Po wojnie będąc na emigracji przestrzegał  na łamach „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza”  przed odchodzeniem młodego pokolenia od polskich korzeni, apelował o dbałość o pisanie i czytanie w języku ojczystym. Sam pisał dużo, dokonywał również adaptacji klasycznych baśni piękną, czystą polszczyzną wierszowaną. 

Był także autorem tekstów piosenek oraz prekursorem i jednym z pierwszych twórców polskiego komiksu. Na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” ukazywała się seria Pan Hilary i jego przygody według scenariusza pisarza z ilustracjami Kamila Mackiewicza. 

Jego córka Teresa Bogusławska, harcerka i jedna z najmłodszych poetek uczestniczących w Powstaniu Warszawskim była więziona i torturowana przez okupanta niemieckiego. Zmarła w Zakopanem, kilka miesięcy po Powstaniu. Miała 15 lat. Pisarz zatroszczył się o spuściznę pisarską swojej córki, wybrał najlepsze wiersze i wydał je w 1946 roku w Londynie w zbiorze pt. Mogiłom i cieniom. 

Kategorie
Dla dzieci

Książki (2)

Sortowanie:
O rycerzu Okruszynce
O rycerzu Okruszynce
Antoni Bogusławski
Jest to opowiadanie przeznaczone do czytanie nie tylko przez rodziców ich dzieciom, lecz dzięki dużej i wyraźnej czcionce liter może być także przeznaczone do samodzielnego czytania przez dzieci. Jes...
Królewna Małgorzatka
Królewna Małgorzatka
Antoni Bogusławski
Seria: Bajki z szerokiego świata
Na łamach „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza” Antoni Bogusławski przestrzegał przed odchodzeniem młodego pokolenia od polskich korzeni, apelował o dbałość o pisanie i czytanie w języku ojczy...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Antoni Bogusławski

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl