"Konfucjusz"
Zostań fanem autora:

"Konfucjusz"

Autor 2 czytelników
8.5 /10
2 oceny z 1 książki,
przez 2 kanapowiczów

Konfucjusz
(chiń. 孔子 / 孔夫子; pinyin. Kǒng Zǐ / Kǒng Fūzǐ; dosł. „Mistrz Kong”; ur. 551 w Qufu, zm. 479 p.n.e. tamże) – chiński filozofii, twórca konfucjonizmu.

Konfucjusz nie pozostawił pism – jego nauczanie zebrano w księdze Dialogi konfucjańskie. Głównym tematem rozważań było codzienne życie ludzi i stabilność społeczeństwa. Jego zdaniem podstawowymi cnotami są: humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. Cnoty te realizują się w pięciu powinnościach, czy też fundamentalnych relacjach społecznych: między panującym i urzędnikiem, ojcem i synem, starszym i młodszym bratem, mężem i żoną oraz między przyjaciółmi. Moralność jednostki i podstawowa rola rodziny jest fundamentem i gwarantem stabilności państwa. Konfucjusz dużą rolę w kształtowaniu ładu społecznego przypisywał wykształceniu, które obejmowało także kwestie ducha i serca.

Doktryna Konfucjusza (konfucjonizm) była rozwijana początkowo przez uczniów, a później przez filozofów-następców i komentatorów. Myśl konfucjańska objęła zasięgiem obszar Chin, Japonii, Korei i Wietnamu.

Książki

Dialogi
2 wydania
Dialogi
"Konfucjusz"
8.5/10
Seria: Wielcy humaniści

Brakiem odwagi jest wiedzieć, co prawe, lecz tego nie czynić Konfucjusz (551–479 p.n.e.), chiński filozof i myśliciel społeczno-polityczny, twórca systemu filozoficznego i moralno-społecznego, zwa...

Aforyzmy chińskie
Aforyzmy chińskie
Meng "Mencjusz" Ke, Lie "Liezi" Cy, "Konfucjusz", Sima Qian ...

Wybrał, przełożył z języka chińskiego i wstępem opatrzył Mieczysław Jerzy Künstler. Zilustrowana fragmentami kamieniorytów z komnat grobowych epoki Han.

Entretiens de Confucius
Entretiens de Confucius
"Konfucjusz"

Les Entretiens de Confucius ont ĂŠtĂŠ rassemblĂŠs aux alentours de 400 avant J.-C. Il s'agit d'un texte dont l'influence considĂŠrable s'exerce encore de maniere durable sur la plus grande partie de l...

Cytaty

Trzy są radości, przynoszące korzyści i trzy są przynoszące stratę. Raduj się kultywowaniem obyczajowi i muzyki, raduj się mówieniem dobre o innych i raduj się posiadaniem wielu prawych przyjaciół, a zyskasz niechybnie. Raduj się arogancją, raduj się bezczynnością i raduj się wszczynaniem kłótni, a stracisz niechybnie.
Człek szlachetny rozumie prawość, człek małostkowy rozumie zysk.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl