Prof. Eryk Mariusz Łon
Zostań fanem autora:

Prof. Eryk Mariusz Łon

Autor, 54 lata
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 30 maja 1970 roku w Polsce (Łowicz)
Eryk Mariusz Łon – polski ekonomista, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016–2022.

Ukończył w 1994 studia na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Na tej samej uczelni uzyskał w 1998 stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy pt. Relacje między płynnością z rentownością polskich banków giełdowych w latach 1991–1996. W 1999 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł zawodowy magistra. Habilitował się w 2013 w Szkole Głównej Handlowej w oparciu o dorobek naukowy i rozprawę zatytułowaną Powiązania amerykańskiej polityki budżetowej i pieniężnej z sytuacją na dojrzałych i wschodzących rynkach akcji[3]. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu bankowości, rynku kapitałowego, makroekonomii oraz polityki budżetowej i pieniężnej.

Zawodowo związany z macierzystą uczelnią, przekształconą w międzyczasie w Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W 2015 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 1998–2000 pracował także w Wielkopolskim Banku Kredytowym.

W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wszedł również w skład rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, spółki jawnej powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). W swojej publicystyce ekonomicznej wypowiadał się m.in. przeciwko przyjęciu przez Polskę waluty euro.

W styczniu 2016 Sejm z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję.

Książki

Sztuka prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku
Sztuka prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku
Prof. Eryk Mariusz Łon
8/10

W ostatnich latach znaczenie instytucji monetarnych w gospodarce poszczególnych krajów zaczęło stopniowo wzrastać. Banki centralne stają się coraz bardziej potężnymi instytucjami. Zdaniem Eryka Łon...

Makroekonomiczne uwarunkowania koniunktury ma polskim rynku akcji w świetle doświadczeń międzynarodowych
Makroekonomiczne uwarunkowania koniunktury ma polskim rynku akcji w świetle doświadczeń międzynarodowych
Prof. Eryk Mariusz Łon

Problematyka poruszana w niniejszej pracy może być interesująca zarówno dla przedstawicieli władzy monetarnej, jak i dla uczestników rynku akcji. Z punktu widzenia przedstawicieli banku centralnego is...

Patriotyzm gospodarczy
Patriotyzm gospodarczy
Prof. Eryk Mariusz Łon

Czym naprawdę są korporacje? Czy Polska potrzebuje euro? Jaką rolę w gospodarce odgrywa rodzina? To zaledwie kilka z wielu pytań nurtujących współczesnych ekonomistów. Patriotyzm gospodarczy jest ksią...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze