Francis Bacon

Francis Bacon

Autor, zmarł w 1626 (żył 65 lat)
Obserwuj
Urodzony 22 stycznia 1561 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Wicehrabia St Albans (ur. 22 stycznia 1561 w Londynie, zm. 9 kwietnia 1626 w Highgate) – angielski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii doby odrodzenia i baroku, eseista, polityk oraz prawnik. Uchodzi za jednego z twórców nowożytnej metody naukowej opartej na eksperymencie i indukcji. Jest też uważany za jednego z twórców empiryzmu.

Początkowo zajmował się odnową nauk, jednak jego aspiracje polityczne i światowe były znacznie silniejsze niż naukowe. Studiował w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Studiował też nauki dyplomatyczne w Paryżu, potem rozpoczął karierę prawniczą. W 1595 r. został członkiem parlamentu, 9 lat później doradcą prawniczym króla Jakuba I Stuarta, następnie naczelnym prokuratorem państwa, lordem kanclerzem i baronem Verulam, aż w 1621 r. wicehrabią St Albans. W wyniku oskarżenia go o przekupstwo został uwięziony, a następnie ułaskawiony przez króla. Resztę życia spędził w odosobnieniu, w 1626 r. zaziębił się robiąc eksperymenty na śniegu i zmarł.

Pojawiały się teorie wnoszące, że to on był prawdziwym autorem dzieł Shakespeare’a, jednak nie ma na to żadnych dowodów.

Do dzisiaj eseje Bacona są uważane za wzór eseju angielskiego. Usiłował celować w aforystyczne ujęcia myśli. Główne dzieła: Eseje (1597), Novum Organum (1620), Nowa Atlantyda (1627).

Jego dzieło De dignitate et augmentis scientiarum libri ix umieszczone zostało w index librorum prohibitorum dekretem z 1668 roku.

Kategorie
Filozofia

Książki (4)

Sortowanie:
Książka Conversation with Michel Archimbaud
Conversation with Michel Archimbaud
Franciszek Bacon
Francis Bacon (1909-92) speaks openly to his close friend Michel Archimbaud, whose searching questions shed a new light on Bacon's work. The discussion is wide-ranging, touching on painting, literatur...
Książka Nowa Atlantyda i Z Wielkiej Odnowy
Nowa Atlantyda i Z Wielkiej Odnowy
Francis Bacon
Seria: Rara Avis
Nowa Atlantyda - utopijna powieść autorstwa Francisa Bacona, napisana w 1623 roku. Inspiracją dla tematyki powieści było dzieło Christianopolis autorstwa J.V. Andreae. Opisuje mityczną krainę, Bensal...
Książka Szkice polityczno-etyczne
Szkice polityczno-etyczne
Francis Bacon
Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli
Książka Novum Organum
Novum Organum
Francis Bacon
Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Francis Bacon

{} Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe