Francis Bacon
Zostań fanem autora:

Francis Bacon

Autor, zmarł w 1626 (żył 65 lat)
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 22 stycznia 1561 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Wicehrabia St Albans – angielski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii doby odrodzenia i baroku, eseista, polityk oraz prawnik. Uchodzi za jednego z twórców nowożytnej metody naukowej opartej na eksperymencie i indukcji. Jest też uważany za jednego z twórców empiryzmu.

Początkowo zajmował się odnową nauk, jednak jego aspiracje polityczne i światowe były znacznie silniejsze niż naukowe. Studiował w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Studiował też nauki dyplomatyczne w Paryżu, potem rozpoczął karierę prawniczą. W 1595 r. został członkiem parlamentu, 9 lat później doradcą prawniczym króla Jakuba I Stuarta, następnie naczelnym prokuratorem państwa, lordem kanclerzem i baronem Verulam, aż w 1621 r. wicehrabią St Albans. W wyniku oskarżenia go o przekupstwo został uwięziony, a następnie ułaskawiony przez króla. Resztę życia spędził w odosobnieniu, w 1626 r. zaziębił się robiąc eksperymenty na śniegu i zmarł.

Bacon odszedł od ideału uprawiania wiedzy dla wiedzy. Nauka miała być narzędziem człowieka w walce z przyrodą. Poznawszy mechanizmy przyrody, człowiek miał zapanować nad nimi. Z tego powodu Bacon cenił ze wszystkich nauk najwyżej przyrodoznawstwo – było najbliższe temu celowi. Kolejnym celem nauki jest obdarzanie życia ludzkiego nowymi wynalazkami. Był pod bardzo silnym wrażeniem trzech wynalazków: druku, kompasu i prochu strzelniczego. Uważał, że to one zrewolucjonizowały świat na lepsze.

Bacon przyczynił się do rozwoju i ukierunkowania nauki poprzez:
  • Wyznaczenie konkretnych celów nauki
  • Wypunktowanie złudzeń umysłu, ograniczających czyste poznanie
  • Zaznaczenie wagi eksperymentu przy wyznaczaniu faktów
  • Opracowanie indukcji potrzebnej do uogólnienia faktów
Pojawiały się teorie wnoszące, że to on był prawdziwym autorem dzieł Shakespeare'a, jednak nie ma na to żadnych dowodów.

Do dzisiaj eseje Bacona są uważane za wzór eseju angielskiego. Usiłował celować w aforystyczne ujęcia myśli. Główne dzieła: Eseje (1597), Novum Organum (1620), Nowa Atlantyda (1627).



Książki

Nowa Atlantyda i Z Wielkiej Odnowy
Nowa Atlantyda i Z Wielkiej Odnowy
Francis Bacon
8/10
Seria: Rara Avis

Nowa Atlantyda - utopijna powieść autorstwa Francisa Bacona, napisana w 1623 roku. Inspiracją dla tematyki powieści było dzieło Christianopolis autorstwa J.V. Andreae. Opisuje mityczną krainę, Bensal...

Conversation with Michel Archimbaud
Conversation with Michel Archimbaud
Franciszek Bacon

Francis Bacon (1909-92) speaks openly to his close friend Michel Archimbaud, whose searching questions shed a new light on Bacon's work. The discussion is wide-ranging, touching on painting, literatur...

Novum Organum
Novum Organum
Francis Bacon
Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii

Szkice polityczno-etyczne
Szkice polityczno-etyczne
Francis Bacon
Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli

Dzieło zostało wydane przez aurora po raz pierwszy w roku 1597, po angielsku. W ćwierć wieku później Bacon zabrał się jeszcze raz do obrobieniu tego przedmiotu, pogłębił go, znacznie rozszerzył i wyd...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze