Frédéric Martel
Zostań fanem autora:

Frédéric Martel

Autor, 57 lat 36 czytelników
7.9 /10
34 oceny z 2 książek,
przez 34 kanapowiczów
Urodzony 28 października 1967 roku we Francji (Châteaurenard)
Frédéric Martel – francuski prawnik, politolog, filozof, socjolog, nauczyciel akademicki, dziennikarz i pisarz, doktor nauk społecznych, urzędnik państwowy, dyplomata, autor książek tłumaczonych na wiele języków świata.
W 2019 wydał książkę reportażową pt. "Sodoma. Enquête au coeur du Vatican" (wydanie polskie z kwietnia 2019: "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie").

Na Uniwersytecie Paryskim ukończył studia w zakresie prawa, politologii, filozofii i socjologii oraz uzyskał stopień doktora nauk społecznych.
W latach 1990–1992 był pracownikiem Ambasady Republiki Francji w Rumunii, w 1992 doradcą ds. polityki kulturalnej w Ministerstwie Kultury, w latach 1993–1994 doradcą premiera Francji Michaela Rocarda, w latach 2001–2005 attaché kulturalnym w Ambasadzie Republiki Francji w Stanach Zjednoczonych.
Od 2004 do 2006 był wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda i w Uniwersytecie Nowojorskim.
Wykłada na amerykańskich uniwersytetach Harvarda, Stanforda, Yale’a, w Princeton, w Berkeley oraz w Instytucie Technicznym Massachusetts.
Jest także nauczycielem akademickim w Institut d’études politiques de Paris, w École des hautes études commerciales de Paris, oraz w Zürcher Hochschule der Künste.
Był doradcą Komisji Europejskiej.
Mieszka w Paryżu. Jest działaczem gejowskim.
Kategorie
Literatura faktu

Książki

Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie
2 wydania
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie
Frédéric Martel
7.7/10

(Wydanie I, Wydawnictwo "Agora S.A.", Warszawa 2019) "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" - Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologi...

Mainstream. Co podoba się wszędzie na świecie
Mainstream. Co podoba się wszędzie na świecie
Frédéric Martel
8/10

Fascynująca podróż po świecie popkultury. Mainstream to pierwsza w Polsce książka w tak wyczerpujący sposób zgłębiająca zjawisko kultury masowej. Autor pokazuje ścieżki światowego przepływu informacj...

Polityka kulturalna Stanów Zjednoczonych
Polityka kulturalna Stanów Zjednoczonych
Frédéric Martel

Frédéric Martel przedstawia politykę kulturalną Stanów Zjednoczonych i próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego amerykański rząd nie odgrywa w niej bezpośredniej roli. Opisuje również, w jaki sposób ...

Cytaty

Widzimy tutaj, jak działa niepisana zasada Sodomy: by pozostać częścią Watykanu, trzeba przestrzegać kodeksu "ukrywania się w szafie" polegającego na tolerancji dla homoseksualizmu księży i biskupów, nawet dla tego, że niektórzy czerpią z niego radość, pod warunkiem że we wszystkich przypadkach jest on trzymany w sekrecie.
Benedykt XVI odkrył jednak kolejnego "geja w szafie"! Można nawet ironizować na temat kunsztu tego papieża, mimowolnego eksperta w sztuce otaczania się homoseksualistami, którzy zostają wyoutowani z powodu ich podwójnego życia.
Żeby ciągle jeszcze uczyć w seminariach, że masturbacja jest grzechem, toż to średniowiecze! A fakt, że rozmawia się o niej częściej i zwalcza bardziej niż pedofilię, wiele mówi o Kościele katolickim - zauważa Robert Mickens.
Życie w seminarium przypomina trochę sytuację z Blade Runnera: nikt nie wie, kto jest człowiekiem, a kto replikantem. Hetero na ogół bardzo źle to znoszą. Nie zapominajmy, że wielu odchodzi!

Komentarze