Galileo Galilei
Zostań fanem autora:

Galileo Galilei

Autor, zmarł w 1642 (żył 77 lat)
Urodzony 15 lutego 1564 roku we Włoszech (Piza)
Włoski uczony: astronom, astrolog, matematyk, fizyk doświadczalny, inżynier-wynalazca i filozof, prekursor nowożytnej fizyki.
Twórczość Galileusza była bardzo bogata i dotyczyła różnych dziedzin nauki. Galileusz dokonał też kilku odkryć i wynalazków: 1583 odkrył izochronizm wahadła, 1586 zbudował wagę hydrostatyczną, około 1602 odkrył prawo swobodnego spadania ciał, w okresie padewskim (1592–1606) zbudował pierwszy termoskop, a następnie 1609 lunetę (jako jeden z pierwszych), którą pierwszy zastosował do obserwacji astronomicznych.
Jesienią 1609 odkrył góry na Księżycu i zmierzył ich wysokość, a I 1610 — 4 najjaśniejsze satelity Jowisza (Ganimedes, Callisto, Io, Europa — obecnie zwane księzycami galileuszowymi). Odkrycia te opisał w książce Sidereus nuncius [‘posłanie z gwiazd’], która w samym tylko 1610 miała 2 wydania i sprawiła, że Galileusz stał się znany w całej Europie. Kontynuując obserwacje astronomiczne, odkrył w 2. połowie 1610 fazy Wenus (przewidziane przez M. Kopernika) i plamy słoneczne (niezależnie od J. Fabriciusa, Th. Harriota i Ch. Scheinera). Z ich obserwacji wywnioskował o obrocie Słońca wokół własnej osi. Opisał swe odkrycia w pracach: Istoria e dimostrazioni intorno alle macchie solari [‘historia i dowodzenia dotyczące plam słonecznych’] (1613) oraz Il Saggiatore [‘waga probiercza’] (1623). To ostatnie jest znakomitym dziełem polemicznym, w którym Galileusz, odpowiadając na ataki przeciwników jego poglądów, wyłożył wiele kwestii nowoczesnej metodologii badań naukowych.
Odkrycia astronomiczne Galileusza miały epokowe znaczenie — były ważnym wkładem do zwycięstwa idei Kopernika i umożliwiły dalszy rozwój astronomii obserwacyjnej (choć sam Galileusz w wielu przypadkach nie zgadzał się z nowymi poglądami, np. nie zaakceptował odkrycia eliptycznych orbit planet przez J. Keplera).
Prace Galileusza z zakresu fizyki stanowiły podstawę do dalszego rozwoju wielu jej działów (głównie mechaniki). Zbliżył się on bardzo do sformułowania zasad dynamiki, podanych później przez Kartezjusza (zasada bezwładności) i I. Newtona.

Książki

Dialog o dwu najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym
Dialog o dwu najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym
Galileo Galilei
Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli

Dialog stanowi opus magnum Galileusza. Dobiegający siedemdziesiątki uczony uznał, że nadszedł w końcu czas, by ogłosić swoje poglądy na wszechświat i zagadnienie ruchu. Druk książki zakończył się w l...

Sidereus nuncius
Sidereus nuncius
Galileo Galilei

W styczniu 1610 r. Galileusz po raz pierwszy skierował skonstruowaną przez siebie lunetę na niebo, odkrywając rzeczy, których nikt przed nim nie widział. Nie tylko potwierdził wcześniejsze przypuszcze...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl