Julian Zinkow

Julian Zinkow

Autor, zmarł w 2019 (żył 88 lat)
Obserwuj
Urodzony 3 maja 1931 roku w Polsce (Pińczów)
Nazywano go "krajoznawcą idealnym". Łączył bowiem wiedzę geograficzną i historyczną z bardzo dokładnym wędrowaniem po opisywanych terenach. Bywalcy krakowskich bibliotek naukowych i archiwów znali doskonale jego sylwetkę, pochyloną nad książkami i dokumentami. W szafach jego krakowskiego mieszkania stały w wyprostowanych rzędach 2 tysiące dużych kopert z nazwami miejscowości, zawierających wycinki, listy, dotyczące poszczególnych miejscowości. Obok nich 50 tomów skoroszytów, gdzie wpinał równo przycięte kartki z wiadomościami wypisywanymi z rozmaitych źródeł. Te materiały zbierane i aktualizowane od wczesnej młodości, pozwoliły na napisanie książek, wykraczających szczegółowością i pogłębieniem tematu poza zwykłą formę przewodnika.
Był wieloletnim działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1973 r. w krakowskim Kole Grodzkim PTTK zainicjował popularną do dziś akcję zwiedzania okolic Krakowa "Nie siedź w domu, idź na wycieczkę". Obserwacje z wędrówek, poszerzone o informacje zaczerpnięte w bibliotekach i archiwach, stawały się podstawą treści jego 55 książek krajoznawczych i setek artykułów publikowanych m.in. na łamach "Dziennika Polskiego", "Gazety Krakowskiej", "Echa Krakowa", "Czasu Krakowskiego" oraz "Poznaj swój kraj".

Zaczynał od opisywania Krakowa i jego najbliższych okolic. Z czasem jednak poszerzał swe zainteresowania także o dalsze okolice podwawelskiego grodu m.in. Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę, Myślenice, Oświęcim, Wadowice i Jurę Krakowsko-Częstochowską. Swój dorobek krajoznawczy podsumował w serii publikowanych od 1993 do 2010 r. przewodników monograficznych po okolicach Krakowa.
Wielką jego zasługą było odkrycie i opisanie na nowo turystycznych walorów gmin podkrakowskich, m.in. okolic Czernichowa i Liszek

Książki (4)

Sortowanie:
Krakowskie Podania, Legendy I Zwyczaje
Krakowskie Podania, Legendy I Zwyczaje
Julian Zinkow
Krakowskie Podania, Legendy i Zwyczaje: fikcja-mity-historia
Wyżyna Krakowska
Wyżyna Krakowska
Julian Zinkow
Seria: Panorama Turystyczna
Wokół Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony
Wokół Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony
Julian Zinkow
Monograficzny przewodnik turystyczny i krajoznawczy po zachodnich częściach Beskidu Średniego i Pogórza Wielickiego. Zawiera mapki tras turystycznych oraz plany przestrzenne. W zamiarze autora przewo...
Myślenice i okolice
Myślenice i okolice
Julian Zinkow
Seria: Przewodnik Monograficzny
Monograficzny przewodnik turystyczny i krajoznawczy po wschodniej części Beskidu Średniego oraz Podgórza Wielickiego a w szczególności Myślenic i okolic w tym Dobczyc i Sułkowic.

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Julian Zinkow

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl