Katarzyna Mosiołek-Kłosińska

Katarzyna Mosiołek-Kłosińska

Autorka, 56 lat 2 czytelników
Obserwuj
7 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzona 15 września 1965 roku w Polsce (Zielona Góra)
Katarzyna Dorota Kłosińska z d. Mosiołek – polska językoznawczyni, doktor habilitowana nauk humanistycznych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka kultury języka polskiego.

Ukończyła II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach (matura w 1983), w latach 1983–1988 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (magisterium w 1988). W 1994 r. uzyskała tamże stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Kontrastywne studium językowego obrazu psa, kota i konia (na polskim i francuskim materiale leksykalno-frazeologicznym) (promotorka: Renata Grzegorczykowa). W 2001 ukończyła Studium Głosu i Wymowy Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2013 habilitowała się na podstawie pracy Etyczny i pragmatyczny. Polskie dyskursy polityczne po 1989 roku. Jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Języka Polskiego UW.

Do jej zainteresowań naukowych należą: kultura języka polskiego, socjolingwistyka, etnolingwistyka, politolingwistyka, leksykologia, semantyka.

Od 1997 rzeczoznawczyni w Ministerstwie Edukacji Narodowej. od 2018 r. – w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2011 roku współpracuje z Narodowym Centrum Kultury (była m.in. współinicjatorką kampanii społecznej „Ojczysty! Dodaj do ulubionych”). Od 1999 r. jest członkinią Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN – w latach 1999–2019 pełniła funkcję sekretarza naukowego, a od roku 2019 jest przewodniczącą.

Działa także jako popularyzatorka normatywnej polszczyzny. W latach 1994–2003 współtworzyła cotygodniowe audycje w Polskim Radiu Bis. Od 2004 r. stale współpracuje z Programem III Polskiego Radia; początkowo prowadziła audycję „Skąd się biorą słowa”, zaś od września 2005 „Co w mowie piszczy?”. Od czerwca 2020 roku – wraz z zespołem Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego (dr Agatą Hącią, dr Barbarą Pędzich i dr. Jarosławem Łachnikiem) – przygotowuje audycje „Astronomia Języka”poświęcone najnowszemu słownictwu polskiemu. Od połowy 2018 roku prowadzi Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego (www.nowewyrazy.uw.edu.pl), a od jesieni 2015 r. – internetową poradnię językową PWN.Książki (5)

Sortowanie:
Słownik przysłów czyli Przysłownik : pochodzenie, znaczenie, zastosowanie
Słownik przysłów czyli Przysłownik : pochodzenie, znaczenie, zastosowanie
Katarzyna Mosiołek-Kłosińska
Jest to pionierska książka na naszym rynku. Autorka szczegółowo opisała wszystkie zamieszczone przysłowia, powiedzenia i sentencje - a jest ich ponad pięćset - definiując znaczenie, wyjaśniając pochod...
Język perswazji publicznej
Język perswazji publicznej
Katarzyna Mosiołek-Kłosińska, Tadeusz Zgółka
Perswazja jako element terminologii w opisie komunikacji międzyludzkiej należy do tego samego pola semantycznego, w którym mieszczą się takie słowa, jak argumentacja, retoryka, erystyka, promocja, rek...
W kilku słowach Słownik frazeologiczny języka polskiego
2 wydania
W kilku słowach Słownik frazeologiczny języka polskiego
Katarzyna Mosiołek-Kłosińska
Kolejny słownik z serii "Jak to powiedzieć? Jak napisać?". Przeznaczony przede wszystkim dla uczniów gimnazjum i liceum. Zawiera ponad 1600 frazeologizmów i ponad 100 przysłów.
Stereotyp jako przedmiot lingwistyki: Teoria, metodologia, analizy empiryczne
Stereotyp jako przedmiot lingwistyki: Teoria, metodologia, analizy empiryczne
Grażyna Habrajska, Aleksy Awdiejew, Renata Grzegorczykowa, Jerzy Bartmiński ...
Seria: Język a Kultura
Dobra zmiana
Dobra zmiana
Michał Rusinek, Katarzyna Mosiołek-Kłosińska
{}7/10
Opis A jak antypolonizm, E jak element animalny, D jak demon postępu, M jak mordy zdradzieckie – brzmi przerażająco? A może już przywykliśmy? Dobra zmiana to wynik wnikliwych obserwacji i badań prowa...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Katarzyna Mosiołek-Kłosińska

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe