Maria Todorova

Maria Todorova

Autorka, 70 lat 6 czytelników
Obserwuj
Urodzona w 1949 roku w Bułgarii (Sofia)
Historyczka i Filozofka. Wykłada współczesną historię Bałkanów na Unversytecie Illinois.
Do jej najważniejszych publikacji należą: "Balkan Family Structure and the European Pattern: Demographic Developments in Ottoman Bulgaria" ("Struktura rodziny na Bałkanach a model europejski. Zmiany demograficzne w Bułgarii w okresie ottomańskim"), "English Travelers` Accounts on the Balans" ("Relacje angielskich podróżników z wypraw na Bałkany"), "England, Russia, and the tanzymat" ("Anglia, Rosja i tanzimat"), "Historians on History" ("Historycy o historii"), "The History of the Balkan Peoples — 1702–1704" ("Historia narodów bałkańskich 1702–1704). Jest także autorką licznych artykułów dotyczących społecznej i kulturowej historii Bałkanów oraz tamtejszych problemów demograficznych i historiograficznych.
Obecnie zajmuje się zagadnieniem nacjonalizmu, zwłaszcza symboliki nacjonalistycznej, specyfiki pamięci i mitologii narodowej w Bułgarii i na Bałkanach.
Była wykładowcą na University of Florida oraz Uniwersytecie Sabanci w Istambule. W 2000 roku trzymała także prestiżowe stypendium Johna Simona Guggenheima.

Książki

Książka Bałkany wyobrażone
2 wydania
Bałkany wyobrażone
Maria Todorova
Seria: Sulina
"Gdyby Bałkany nie istniały, należało by je wymyśleć" napisał Hermann Keyserling w swoim słynnym tekście z 1928 roku. Książka Marii Todorovej "Bałkany wyobrażone? śledzi relacje pomiędzy tym co realne...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Maria Todorova

{} Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe