Mickey Spillane

Mickey Spillane

Autor
Obserwuj
10 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Mickey Spillane właśc. Frank Morrison Spillane (ur. 9 marca 1918 w Nowym Jorku, zm. 17 lipca 2006 w Murrels Inle), amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych, twórca postaci Mike'a Hammera. Spillane urodził się w Brooklynie. Karierę literacką zaczął w 1935 od pisania opowiadań na potrzeby magazynów ilustrowanych, był także autorem tekstów do popularnych serii komiksowych (Batman, Superman). Po ataku na Pearl Harbor zaciągnął się do amerykańskiej armii, służył m.in. w korpusie lotniczym. W 1947 opublikował pierwszą książkę (I, the Jury) z cyklu o Mike'u Hammerze. Spillane stworzył w nim postać brutalnego prywatnego detektywa - Hammer, cyniczny samotnik, w swoich śledztwach chętnie korzysta z pięści, bije nawet kobiety. Spillane pisał też powieści z innymi bohaterami niż Hammer, a jego książki są wydawane w wielu krajach (również w Polsce). Z twórczości Spillane chętnie korzystają filmowcy - na podstawie jego utworów zrealizowano kilka filmów fabularnych i seriali telewizyjnych. Pisarz napisał scenariusz kilku z tych produkcji, a w 1963 sam zagrał Mike'a Hammera w The Girl Hunters. W roli zamordowanego pisarza pojawia się także w jednym z odcinków serialu Columbo.

Książki (2)

Sortowanie:
Ja jestem sądem
Ja jestem sądem
Mickey Spillane
10/10
Cykl: Mike Hammer, tom 1
Na świecie sprzedano ponad dwieście milionów książek Spillane?a w tłumaczeniu na kilkadziesiąt języków. Od strzału w brzuch ginie przyjaciel detektywa Mike?a Hammera. Morderca najwyraźniej bawił się z...
Śmiertelny pocałunek
Śmiertelny pocałunek
Mickey Spillane
Cykl: Mike Hammer, tom 6
Książka znanego autora czarnego kryminału. Prywatny detektyw zostaje uwikłany w zbrodniczą intrygę, której nici prowadzą do mafijnej organizacji przestępczej.

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Mickey Spillane

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl