Magdalena Raszewska
Zostań fanem autorki:

Magdalena Raszewska

Autorka, 73 lata
9 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzona w 1950 roku
polska historyczka teatru, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii szkolnictwa artystycznego w Polsce.
Absolwentka polonistyki na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1975). Stopień doktorski otrzymała w 2003 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, na podstawie rozprawy pt. Szkolnictwo teatralne 1944–1959, której promotorem była profesor Barbara Halina Lasocka-Pszoniak. Habilitowała się w 2007 roku na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Teatr Narodowy 1949–2004. 17 stycznia 2014 został jej nadany tytuł profesora nauk humanistycznych.
Była pracownikiem Pracowni Historii Szkolnictwa Artystycznego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od 2010 roku jest profesorem na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako publicystka i krytyczka teatralna współpracowała z miesięcznikiem Teatr, Pamiętnikiem Teatralnym oraz wortalem e-teatr.pl. Pracowała również jako kierownik literacki w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrze na Woli oraz Teatrze Nowym w Warszawie.
Za książkę Teatr Narodowy 1949–2004, została laureatką nagrody dla "Teatralnej Książki Roku", przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, w ramach Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (2006).
Jest córką Zbigniewa Raszewskiego.


Książki

Ryszarda Hanin. Historia nieoczywista
Ryszarda Hanin. Historia nieoczywista
Magdalena Raszewska
9/10

Publikacje poświęcone biografiom aktorów zalewają obecnie rynek i w przeważającej większości są to - niestety - tomy przygotowywane w pośpiechu i bez niezbędnych kwerend. Stanowią element marketingow...

30 x WST Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010
30 x WST Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010
Magdalena Raszewska

Kiedy w 1965 roku zorganizowano Warszawskie Spotkanie Teatralne nikt z organizatorów nie zdawał sobie sprawy, że oto powołano do życia jedną z najtrwalszych i najważniejszych instytucji życia teatraln...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze