Stanisław Kuprjaniuk

Stanisław Kuprjaniuk

Autor, 49 lat
Obserwuj
Urodzony w 1972 roku w Polsce (Pasłęk)
Przewodnik po Wzgórzu Katedralnym (Frombork) w języku polskim, niemieckim i angielskim.
Licencjonowany przewodnik regionalny, specjalista ds. turystyki i dokumentalista.

Jest czynnym przewodnikiem regionalnym po Warmii, Mazurach i Ziemi Elbląskiej ze specjalizacją na Wzgórze Katedralne we Fromborku. W 2010 r. ukończył studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku historia. W 2013 r. doktoryzował się pt.Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek.

Od 2001 r. zajmuje się tworzeniem dokumentacji fotograficznej, zapisując stan zachowania obiektów zabytkowych z terenów: Warmii, Mazur, Żuław Wiślanych, Powiśla i Ziemi Lubawskiej oraz historycznej Barcji, Natangii oraz tzw. Prus Górnych (niem. Oberland). Przedmiotem dokumentacji są: kapliczki, krzyże, witraże, piece kaflowe, cmentarze, architektura, zabytki techniki, rzeźba i malarstwo sakralne.

Kuprjaniuk prowadzi badania naukowe dotyczące wielokulturowości terenu dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich z naciskiem na zachowane dziedzictwo kulturowe. Jego dokonania fotograficzne oraz efekty badań archiwalnych i terenowych wykorzystywane były w publikacjach naukowych i popularno-naukowych osób związanych z warmińskimi instytucjami kultury i nauki (Fundacją im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie). Efektem dotychczasowej pasji fotograficznej były również autorskie wystawy.

Książki (2)

Sortowanie:
Warmińskie kapliczki
Warmińskie kapliczki
Stanisław Kuprjaniuk, Iwona Liżewska
Seria: KRAJ-OBRAZY
Kapliczki na Warmii – swoisty fenomen w krajobrazie kulturowym Polski po raz pierwszy zostały opisane w tak całościowy sposób. Bogato ilustrowane „Warmińskie kapliczki” to już trzecia publikacja z ser...
Frombork
Frombork
Stanisław Kuprjaniuk
Przewodnik po Fromborku

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Stanisław Kuprjaniuk

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl