Waleria Szalay-Groele
Zostań fanem autorki:
× 1

Waleria Szalay-Groele

Autorka, zmarła w 1957 (żyła 78 lat) 2 czytelników
7.5 /10
2 oceny z 1 książki,
przez 2 kanapowiczów
Urodzona 12 marca 1879 roku w Polsce (Czernichowce)
Polska powieściopisarka, pedagog, reportażystka.
Córka oficjalisty dworskiego Stanisława Szalaya i Jadwigi z Pankowskich. Ukończyła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu we Lwowie; studiowała również polonistykę. W 1900 zaczęła pracę nauczycielki; po 1919 nauczała w Poznaniu. W latach 1920–1922 wchodziła w skład redakcji Kłosów Polskich, współpracowała również z Kurierem Poznańskim i Małym Światkiem. W latach II wojny światowej działała w polskim ruchu oporu, wspierała harcerstwo. W latach 50. pracowała w Dębicy, ponownie jako nauczycielka.
Jest autorką libretta do operyLegenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego. Znana też jako autorka słów popularnej pieśni Hej żeglarzu, żeglujże z opery Kaszuby również Nowowiejskiego.
Kategorie
Literatura piękna

Książki

Straszne dziedzictwo
Straszne dziedzictwo
Waleria Szalay-Groele
7.5/10
Seria: Przygoda z Historią

Rok 1409 - sto pierwszy rok wojen z Krzyżakami. Pięć lat wcześniej Ziemia Dobrzyńska wróciła do Polski. Starosta dobrzyński opiekuje się osieroconą córką swej krewnej. Kiedy wychodzi na jaw, że Hanusi...

Nasze warownie i grody - Opowiadania z dalekiej przeszłości
Nasze warownie i grody - Opowiadania z dalekiej przeszłości
Waleria Szalay-Groele

REPRINT Z 1907 ROKU. Zawiera m. in. opowiadania o Sandomierzu, Tyńcu, Wiśniczu, Pomorzanach, Pieskowej Skale, Herbucie, Wawelu, Tokach, Krośnie, Krakowie, Łęczycy i innych.

W orlim gnieździe
W orlim gnieździe
Waleria Szalay-Groele
Seria: Powieści o Dziejach Ojczystych

"W orlim gnieździe" - to opowieść historyczna, której treść stanowią przeżycia młodzieńcze Bolesława Śmiałego. Ta zajmująca, bardzo łatwa w czytaniu, opowieść przybliża wyobraźni młodocianego czytelni...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze