Władysław Siwek

Ilustrator, zmarł w 1983 (żył 75 lat)
Obserwuj
Urodzony 14 kwietnia 1907 roku w Polsce (Niepołomice)
Polski malarz, grafik i ilustrator.
Ukończył szkołę ludową w Niepołomicach i gimnazjum w Krakowie.
W latach 1929-1939 pracował w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Krakowie, studiując równocześnie przez krótki okres w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W styczniu 1940 aresztowany w Niepołomicach i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz (numer obozowy 5826). W obozie pełnił funkcję liternika, malującego tablice ostrzegawcze. Malował również obrazy , przedstawiające budowę obiektów obozowych i potajemnie portretował więźniów- wykonał około dwóch tysięcy portretów, które zaginęły.

W latach 1944-1945 więziony w obozie w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, uwolniony 3 maja 1945. W latach 1948-1951 wykonywał na zlecenie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu obrazy olejne, akwarelowe oraz rysunki ilustrujące prace i życie więźniów. Pracował też w muzeum jako kierownik Wydziału Oświaty (1951-1953) i pełnił obowiązki dyrektora (1952-1953).

Ilustrował albumy i atlasy przyrodnicze, do tekstów Włodzimierza Puchalskiego czy Władysława Szafera. Od 1962 mieszkał w Warszawie, współpracując z Państwowymi Zakładami Wydawnictw Szkolnych. Wykonywał ilustracje dla atlasów przyrodniczych, podręczników zoologii a także do Wielkiej encyklopedii powszechnej. Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Kategorie
Dla dzieci

Książki

Opowieści ptaszęce
Opowieści ptaszęce
Witold Zechenter
Profesor Ptaszątkiewicz wybrał się pewnego razu do lasu, by spisać wszystko, co powiedzą mu ptaki. W treści ilustracje i rymowanki dedykowane takim ptaszkom jak : sowa, dzięcioł, dudek, szczygieł, ...

Komentarze

Cytaty Władysław Siwek

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl