Niezapomniane wydarzenia: 1358 – Będzin uzyskał prawa miejskie. 1473 – Leonardo da Vinci wykonał swój najstarszy znany rysunek. 1858 – Pomiędzy Europą a Ameryką został wysłany pierwszy telegram. 1914 – W Cleveland (Ohio, USA) uruchomiono pierwszą elektryczną sygnalizację świetlną. 1953 – Premiera filmu "Stąd do wieczności". 1966 -- Grupa The Beatles wydała album Revolver. 1967 – Amerykańska sonda Lunar Orbiter 5 weszła na orbitę Księżyca.
Urodzili się: 1461 – Aleksander Jagiellończyk 1930 -- Neil Armstrong 1931 --Janusz Majewski 1947 - Marian Dziędziel 1968 -- Piotr Szwedes
W 1962 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zmarła Marilyn Monroe, aktorka amerykańska, uznawana za seksbombę. Miała 36 lat. Najbradziej znane filmy z jej udziałem: "Pół żartem, pół serio", "Słomiany wdowiec ", Mężczyźni wolą blondynki", "Jak poślubić milionera".
Słynne cytaty Marylin Monroe:
Lepiej być nieszczęśliwą samotnie, niż nieszczęśliwą z kimś innym.
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
Wszystko, co się opłaca posiadać, opłaca się również, aby na to czekać.
O, u nas na bierzmowaniu jakaś dziewczyna chciała sobie na trzecie imię Afra wziąć.. Ale ksiądz się nie zgodził. Jeśli dobrze kojarzę, jest taka święta, faktycznie, tyle, że... no... nazwijmy to po imieniu: była prostytutką. ; )
A mój ulubiony cytat od Monroe to: 'Jestem samolubna, niecierpliwa i trochę niepewna siebie. Popełniam błędy, tracę kontrolę i jestem czasami ciężka do zniesienia. Ale jeśli nie potrafisz znieść mnie kiedy jestem najgorsza, to cholernie pewne, ze nie zasługujesz na mnie, kiedy jestem najlepsza.' :)
Walburga — imię żeńskie pochodzenia germańskiego, powstałe jako złożenie członów waldan - "rządzić, panować" i burg - "gromadzić, strzec, pilnować, ochraniać". Patronką tego imienia jest św. Walburga, zakonnica, zm. w 779 roku. Imię to zapisywano również w formie Walpurga, stąd noc Walpurgi (Noc Walpurgii).
Święta: Boliwia, Jamajka – Święto Niepodległości Zjednoczone Emiraty Arabskie – rocznica dojścia do władzy szejka Zaida ibn Sultan an-Nahajana
Czy wiesz, że: 1890 – Nowy Jork: przeprowadzono pierwszą egzekucję na krześle elektrycznym. 1897 – Adam Asnyk został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. 1945 – O godz. 8:16 czasu miejscowego eksplodowała nad Hiroszimą bomba atomowa Little Boy, zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 Enola Gay. 1985 – Seryjny morderca Paweł Tuchlin został skazany przez Sąd Wojewódzki w Gdańsku na karę śmierci. 2010 – Bronisław Komorowski został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP.
Grzyb atomowy po wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą w dniu 6 sierpnia 1945 roku
Little Boy
Little Boy miał długość 3 metrów, średnicę, w najgrubszym miejscu, 71 cm i ważył 4035 kg, choć ładunek uranu ważył zaledwie 64 kg (z czego tylko 0,7 kg uległo rozszczepieniu). Nazwano go Little Boy (mały chłopiec) lub Thin Man (chudy człowiek), gdyż pod takim kryptonimem kryły się też duże bomby zapalające, które masowo zrzucano już wcześniej na Japonię.
Urodzili się: 1930 -Zygmunt Koziarski, polski twórca filmów dokumentalnych (zm. 2001), 1960 - Edmund Stasiak, polski gitarzysta zespołów Lady Pank i Emigranci, 1971 - Conor McPherson, irlandzki pisarz.
Adam Asnyk
Adam Asnyk występował pod pseudonimem Jan Stożek oraz kryptonimem El...y. Urodził się 11 września 1838 roku w Kaliszu. Studiował w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w Marymoncie oraz w Akademii Medycznej w Warszawie i we Wrocławiu. Brał udział w ruchu konspiracyjnym, powstańczym (członek radykalnego rządu wrześniowego w powstaniu styczniowym). Był więziony w warszawskiej Cytadeli. Po upadku powstania przebywał m.in. we Włoszech i Niemczech, gdzie 1866 uzyskał w Heidelbergu stopień doktora filozofii. Debiutował we lwowskim "Dzienniku Literackim" (1864). Podróżował do Włoch, Tunezji, Algierii oraz na Cejlon i do Indii. Był jednym z pierwszych członków Towarzystwa Tatrzańskiego. Od 1870 osiadł w Krakowie, w latach 1882-1894 współredagował "Nową Reformę".
Jacek Malczewski, Portret Adama Asnyka z Muzą, 1897
To chyba do wczorajszego piwa ta musztarda ;) (hihi)
Z tej okazji wkleję jeden z wierszy:
Piosnka pijaka Adam Asnyk Na trzeźwo nie mogę żyć! Więc się upijam od rana I zawsze z pełnego dzbana Do nocy wciąż muszę pić; Za każdym kielichem wina Piękniejszym staje się świat, I urok młodzieńczych lat Wstępować w serce zaczyna.
Zaledwie wypróżnię dzban, Piosenkę znajduję na dnie, A ona dźwięczy tak ładnie Wśród moich samotnych ścian! Rozjaśnia duszę pogodą I z serca zdejmuje pleśń, Wesoła, swobodna pieśń Fantazję wskrzesza mi młodą;
I słyszę kochanki głos, Pierwsze miłosne zaklęcia, I chwytam dzban mój w objęcia, Padając na flaszek stos - Zdjętemu błogim marzeniem Zda się, że wracam znów Do jasnych młodości snów Ponad srebrzystym strumieniem!
Po kwiatach sączy się zdrój, A wietrzyk roznosi wonie, Pierś ogniem szlachetnym płonie, Chcę wznowić rycerski bój, W dobranym braci orszaku - Ochoczo biegnę na szturm I słyszę w odgłosie surm: "Zwycięstwo przy białym ptaku!"
Pośpieszam, co zdąży koń, I u nóg kochanki klęczę, Ona z obłoków rwie tęczę I moję ozdabia skroń; W rodzinne przychodzę strony I witam rzucony dom, I matki radosnym łzom Powierzam zdobyte plony...
W pośrodku ojczystych pól... Lecz tu się sen mój ucina; Fantazji gdy braknie wina, Powraca zgłuszony ból - Każda odnawia się rana - Na trzeźwo nie mogę żyć... A więc pozwólcie mi pić Z mojego pełnego dzbana.
Roman Opałka (ur. 27 sierpnia 1931 w Hocquincourt) – polski malarz i grafik. Tworzył w nurcie konceptualizmu.
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1977 mieszkał we Francji.
W 1968 stworzył cykl Opisanie świata, nawiązujący do motywów biblijnych. Jego najsłynniejsze dzieło to cykl Opałka 1965 /1 – . Artysta białą farbą zapisywał na płótnie szeregi liczb; początkowo robił to na czarnym płótnie, zmienił je następnie na szare, i, od 1972, stopniowo rozjaśniał używane tło. Każdą liczbę dodatkowo wymawiał, nagrywając ją na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje aktualne zdjęcie. Cykl przedstawia upływ czasu człowieka. Podczas aukcji w w Sotheby's w 2010 roku trzy prace z tego cyklu zostały kupione przez anonimowego nabywcę za 713 250 funtów. W momencie sprzedaży była to najwyższa kwota, jaką zapłacono za pracę żyjącego wtedy polskiego artysty.
21 października 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 17 stycznia 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Interplaygirl, masz rację, jest wszędzie, ale to pewnie dlatego, że każdej z nas łatwo się z nim utożsamić :), 'Między nami nic nie było' bardzo na czasie akurat ;)
Niezapomniane wydarzenia: 1856 – Do Australii przybyli pierwsi polscy osadnicy. 1888 – Kuba Rozpruwacz popełnił swoje pierwsze morderstwo. 1983 – W Helsinkach rozpoczęły się I Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. 2006 – Na rynek trafił komputer Mac Pro, produkowany przez Apple Computer i wyposażony w procesor firmy Intel
Urodzili się: 1560 – Elżbieta Batory 1958 – Bruce Dickinson (wokalista zespołu Iron Maiden) 1960 – David Duchovny 1975 -- Charlize Theron
Z okazji urodzin wokalisty Iron Maiden - mój ulubiony tegoż zespołu utwór: Fear of the dark
Cytat dnia:
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa. - Erich Maria Remarque
Niezamysł —staropolskie imię męskie, złożone z trzech członów: nie- (negacja),-za- i -mysł ("myśleć"). Mogło powstać przez negację imienia z członem Myśli- lub -mysł (np. Myślidar, Bolemysł, Uniemysł) albo zostać utworzone bezpośrednio z czasownika i stanowić raczej przezwisko.
Święta: antyklerykalizm w Polsce – Dzień Antyklerykała (na pamiątkę powstania Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA ) Obchodzony w Katowicach. Irak – Dzień Pokoju Tanzania – Dzień Rolników (Nane Nane)
Czy wiesz, że: 1944 – 8. dzień powstania warszawskiego: pierwsza audycja radiostacji AK "Błyskawica". 1786 – Dwóch Francuzów dokonało pierwszego wejścia na Mont Blanc. 1942 - Premiera filmu animowanego Bambi. Polska wersja utworzona została w 1961 roku
1936 – Powstał najstarszy w Indiach Park Narodowy Jima Corbetta. Położony jest w stanie Uttarakhand nad rzeką Ramganga, zajmuje powierzchnię 520,8 km² i został ustanowiony 8 sierpnia 1936 roku pod nazwą Hailey National Park. W 1952 zmieniono jego nazwę na Ramganga National Park, a od 1957 roku nosi obecną nazwę pochodzącą od nazwiska Jima Corbetta, legendarnego myśliwego i fotografa, który miał znaczący udział w utworzeniu parku i wytyczeniu jego granic. Park stanowi ważną ostoję zagrożonego wyginięciem tygrysa bengalskiego.
Urodzili się: 1844 – Wawrzyniec Hajda, polski działacz ludowy, poeta (zm. 1923) 1961 - The Edge, irlandzki muzyk zespołu U2 1937 – Dustin Hoffman, amerykański aktor 1940 – Dennis Tito, amerykański biznesmem 1990 – Aleksandra Szwed, polska aktorka
Zmarli: 2005 - Wiesław Kotański, polski japonista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego (ur. 1915), Jan Tarasin, polski malarz, grafik, rysownik, fotograf, eseista, profesor i rektor ASP w Warszawie (ur. 1926).