Dzisiaj jest 16 grudnia, piątek350 dzień roku, do końca pozostało 15 dni.
Imieniny obchodzą: Agrykola (m.), Ananiasz, Adelajda, Albina, Alina, Deder, Dyter, Euzebiusz, Konkordiusz, Maria, Sebastian, Tyter,Walenty, Walentyn, Wolisław, Wolisława, Zdzisław i Zdzisława. Wszystkiego najlepszego!
Święta: Bahrajn – Dzień Narodowy
Bangladesz – Dzień Zwycięstwa
Kazachstan – Dzień Niepodległości
Republika Południowej Afryki – Dzień Pojednania
Czy wiesz, że:1707 – Ostatnia do tej pory erupcja japońskiego wulkanu Fudżi.
1811 – W dolinie Missisipi, w okolicy miasta New Madrid, doszło na najpotężniejszego trzęsienia ziemi w historii USA, o sile ok. 8 stopni w skali Richtera. Zniszczeniu uległo 5 miasteczek, a rzeka Missisipi na krótki czas odwróciła swój bieg.
1963 – Nieznani sprawcy podpalili stadion Cracovii, który doszczętnie spłonął.
1981 – Pacyfikacja KWK "Wujek" w Katowicach, dokonana przez ZOMO i wojsko. 9 górników zostało zastrzelonych, a 21 rannych.
1997 – Około 700 japońskich dzieci trafiło do szpitali z objawami epilepsji po obejrzeniu odcinka serialu animowanego z Pokémonami.
2005 – Prezydent Aleksander Kwaśniewski zastosował prawo łaski wobec byłego wiceministra spraw wewnętrznych Zbigniewa Sobotki, skazanego za udział w tzw. aferze starachowickiej.
Urodzili się:1930 – Jerzy Markuszewski, polski reżyser teatralny, aktor (zm. 2007)
1936 - Eugeniusz Kujawski, polski aktor; Jerzy Wawrzak, polski pisarz
1938 - Zbigniew Religa, polski lekarz, kardiochirurg, polityk, minister zdrowia (zm. 2009)
1960 - Mirosław Wieński, polski aktor (zm. 1998)
1967 - Sławomir Dolata, polski gitarzysta, wokalista
1968 - Ryszard Dąbrowski, polski scenarzysta i rysownik komiksowy
1969 – Jan Wróblewicz, polski gitarzysta, wokalista, kompozytor
Zmarli:1861 – Karol Lipiński, polski skrzypek, kompozytor (ur. 1790)
1870 – Stanisław Duniecki, polski kompozytor (ur. 1839)
1982 – Barbara Biernacka, polska poetka, krytyk literacki, publicystka (ur. 1927)
1992 – Wacław Kubacki, polski pisarz, historyk literatury (ur. 1907)
1998 – William Gaddis, amerykański pisarz (ur. 1922)
2001 – Stefan Heym, niemiecki pisarz (ur. 1913)
2006 – Ryszard Liskowacki, polski pisarz (ur. 1932)
[img]
http://capu.pl/up/zorza_polarna/02.jpg" alt="" />
Słów kilka o pacyfikacji kopalni Wujek
Na Śląsku odbywają się uroczystości w 30 rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. 16 grudnia 1981 roku doszło tam do masakry górników strajkujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku strzałów oddanych przez ZOMO zginęło 9. górników, a 21. zostało rannych. Najstarszy z zabitych górników miał 48 lat, najmłodszy 19-ście.
Z okazji rocznicy w Katowicach pod Pomnikiem-Krzyżem przy kopalni “Wujek”odbędą się uroczystości, po których zostanie zorganizowane plenerowe widowisko multimedialne, transmitowane przez Telewizję Polską. Podczas koncertu wystąpią polskie gwiazdy muzyki rozrywkowej, będzie można obejrzeć multimedialny pokaz archiwalnych zdjęć oraz inscenizację przedstawiającą wydarzenia z 16 grudnia 1981 roku. Udział w uroczystości zapowiedział prezydent Polski Bronisław Komorowski, przewodniczący Solidarności Piotr Duda oraz przedstawiciele władz samorządowych i regionalnych.
Organizator – Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie – powiedział, że uczestnicy widowiska chcą oddać cześć poległym oraz pokazać, czym był komunizm – zbrodniczy system, który niewolił Polskę, Europę i do tej pory niewoli część świata. Prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział, że stan wojenny i wydarzenia z nim związane to wciąż żywa historia. Jest ważnym punktem odniesienia w naszej debacie publicznej. Podkreślił, że ważne jest, aby z uroczystościami rocznicowymi dotrzeć do ludzi młodych. Zwrócił uwagę, że dorosło całe pokolenie ludzi, urodzonych w wolnej Polsce, którym trzeba opowiedzieć tę historię, znaleźć drogę do ich wrażliwości. Dziś zostanie podpisana umowa w sprawie działalności “Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności” które będzie działać na terenie kopalni Wujek. Centrum zastąpi działające w zakładzie Muzeum – Izbę Pamięci. Marszałek województwa Adam Matusiewicz mówi, że nowe muzeum będzie mieć charakter ogólnopolski. Wśród przewodników będą sami uczestnicy tamtych wydarzeń. Centrum będzie zarządzane przez Województwo Śląskie i Miasto Katowice.
Załoga kopalni “Wujek” rozpoczęła strajk po wiadomości o zatrzymaniu działacza Solidarności, Jana Ludwiczaka. 16 grudnia o godzinie 11-tej rozpoczął się szturm na kopalnię. Dwie godziny później padły strzały. Internowany już wtedy Ludwiczak, o tragedii dowiedział się kilka dni później. Prawomocne wyroki skazujące byłych zomowców zapadły w 2008 roku.
Skazano 14. byłych zomowców z plutonu specjalnego, którzy brali udział w pacyfikacji kopalń “Wujek” i “Manifest Lipcowy”. Sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zbrodni komunistycznej. Otrzymali oni kary od 3,5 do 6 lat więzienia. W 2009 roku Sąd Najwyższy utrzymał wyrok.http://www.bieguny-ziemi.yoyo.pl/z7a.jpg[/img]Ciekawostki:
Książkę pod tytułem „Zorza polarna” napisała Nora Roberts
A oto kilka cytatów z ww. lektury:
*„Nie był wcale przystojny, bogaty ani szczególnie błyskotliwy, ale dostrzegła w nim coś, na czym jej zależało. Kobiety często widzą to, czego nikt nie dostrzega.”
*„Nigdy natomiast nie kopię leżącego mężczyzny, chyba że to ja go przewróciłam. Nie wywracam go, chyba że na to zasługuje. Nie łamię słowa, jeśli je komuś dam. Więc daję ci słowo: nie oszukam cię.”
*„Wierzę w zemstę. Za drobiazgi i za duże rzeczy. Za wszystko, co mieści się między jednym i drugim. Nie można ludziom pozwalać, żeby nas krzywdzili. To oznacza jedynie lenistwo i brak wyobraźni.”
[img]
http://capu.pl/up/zorza_polarna/16.jpg" alt="" />
Miłej nocy!