Temat

Koncert życzeń

Postów na stronie:
@fenuks
@fenuks
167 książek 4 posty
2011-10-24 22:03 #
Witam. Na początku pragnę zaznaczyć, że ogólnie strona na której się teraz znajdujemy jest świetna. Niestety ma mnóstwo niedoróbek, których temat poruszam.

-wyszukiwarka
Jest po prostu słaba. Trafność niska, szczególnie przy wielowyrazowych frazach, przydałaby się obsługa wyszukiwania w formie wyszukiwań w formie tytuł_książki - autor_książki. Poza tym nawet jeśli już wyszukiwarka znajdzie interesującą nas książkę na pierwszej pozycji to i tak wynik może być daleki od oczekiwań. Wyszukiwarka zdaje się nie brać pod uwagę tak istotnych rzeczy jak obecność okładki, metadanych, ilości komentarzy etc., mile widziana funkcja wyszukiwania zaawansowanego wyszukiwania

-bałagan w bazie
Moim zdaniem największa bolączka serwisu. Ilość śmieciowych duplikatów książek jest zatrważająca, wiele z nich ma źle wypełnione dane autora czy tytuł, brak okładki itd. Tutaj moderacja powinna zabrać się do roboty. Z powodu dużej ilości duplikatów dyskusja na temat książki rozkłada się na wiele rożnych podstronach i ciężko ją śledzić. Ja rozumiem, że książka może mieć kilku wydawców, ale lepiej żeby była jedna strona o książce i podstrony poszczególnych wydań. Dodatkowo moim zdaniem powinna być 10-cio punkowa skala ocen książki. Jeszcze gorzej sprawa ma się z autorami. O ile można zgłosić uchybienia związane z książką, to już z autorem nie. Wpiszcie 'tolkien' i przejdźcie na zakładkę autorzy. Znajdzie wam to m. in. Miroslava Zambocha, ponieważ ma w biografii napisane 'Ulubione lektury: J.R.R. Tolkien Władca pierścieni' (wspomniana nieskuteczna wyszukiwarka) i rzecz jasna Tolkiena. Z czego tylko jedna strona jest dobrze uzupełniona a reszta to śmieć. Prawie zapominałem dodać, o moim zdaniem idiotycznym, dzieleniu książek na tomy. I np. chcąc dodać 'Człowieka Śmiechu' muszę dodać 'CZŁOWIEK ŚMIECHU : T1' i 'CZŁOWIEK ŚMIECHU : T1'. Nie rozumiem też dlaczego cały tytuł jest napisany WIELKIMI LITERAMI.

-rekomendacje
Super sprawa. Jeszcze nie wyrobiłem sobie zdania o algorytmie, ale gdy dodam jedną z rekomendowanych książek do kolekcji to zniknie ona dopiero po odświeżeniu przeglądarki. Trochę to niewygodne. Nie ma też możliwości zasugerowania algorytmowi, że dana pozycja nas nie interesuje.

-RSS
A raczej jego brak.

To z grubsza tyle. Mam nadzieję, że moje uwagi nie ujdą w eter, a przyczynią się do jakichś pozytywnych zmian. Pozdrawiam.

# 2011-10-24 22:03
Odpowiedz
@interplaygirl
@interplaygirl
196 książek 3170 postów
2011-10-24 22:41 #
Zgadzam się co do duplikatów książek, jest to trefne.

I z rekomendacjami też już pisałam, podobny mam problem.

Ale wierzę, że ekipa o tym wszystkim wie, po prostu rąk do pracy jest zawsze za mało. :)
(Jak już kiedyś wspominałam, chętnie bym pomogła, chociażby z kasowaniem duplikatów, po odpowiednim przeszkoleniu, jeśli tylko byście chcieli.)
# 2011-10-24 22:41
Odpowiedz
2011-10-25 07:37 #
@fenuks - dziękuję za uwagi, teraz moje ;-)

Ad. wyszukiwarka
Niedawno została usprawniona i to nie koniec zmian, bo zawsze może być lepiej. Jeżeli nie jesteś zadowolony z wyników wyszukiwania [odaj proszę konkrety. Czego szukałeś? Jakie wpisałeś frazy? Dlaczego uważasz, że wyniki są złe?

Rozmawiajmy o konkretnych przykładach, bo w ten sposób jest większa szansa na wyłapanie błędów i poprawę.

Możesz wyszukiwać książki wpisując zarówno tytuł jak i autora. Sprawdź np. jakie wyniki zwraca wyszukanie:
potop:
http://nakanapie.pl/szukaj?se=books&q=potop

a jakie;
http://nakanapie.pl/szukaj?se=books&q=potop+atwood

Ad. bałagan w bazie
Tak, wiemy. To i tak wygląda o niebo lepiej niż 2,3 miesiące temu. Sporo dubli zostało usuniętych, trochę jeszcze zostało. Pracujemy również nad narzędziami, które pozwolą Wam edytować dane książek.

Ad. rekomendacje
Znamy te problemy i mamy to na uwadze.

Ad. RSS
Kanał RSS dla czego? Nowych wątków na forum? Nowych postów w wątkach? czy też czegoś innego?

# 2011-10-25 07:37
Odpowiedz
@fenuks
@fenuks
167 książek 4 posty
2011-10-25 16:49 #
@przemekk
Ad. 1
Faktycznie, zwracam honor. Wyszukiwarka jest o niebo lepsza niż kilka miesięcy temu, wyszukiwanie typu 'tytuł autor' działa należycie. Stosowałem zapis z myślnikiem (który daje słabsze wyniki), stąd moje zarzuty pod kątem trafności. Większość książek dodałem na początku funkcjonowania serwisu i dlatego nie odnotowałem ogromnego postępu w tej kwestii. Brawo=)
Zdarzają się jednak jeszcze błędne wyniki związane z opisem o czym napisałem w pierwszym poście, przykładowo http://nakanapie.pl/szukaj?se=books&q=kozeta znajduje książkę 'Ucieczka Mariusza', ponieważ w jej opisie znajduje się słowo 'kozeta'. Poza tym jak wyżej napisałem kolejność wyników jest nieoptymalna dla http://nakanapie.pl/szukaj?se=books&q=lalka+prus pierwszy wynik nie ma w ogóle okładki ani żadnych metadanych, a na 5 stronie wyników wyszukiwań (ostatniej sic!) można znaleźć wersję z metadanymi i 277 głosami oraz 77 komentarzami. To jednak drobnostka, w chwili gdy użytkownicy dostaną obiecane narzędzia problem powinien samoistnie zniknąć.

Ad. 4
Moje propozycje RSSów: te które wymieniłeś, a także recenzji, rozmów z autorami, być może komentarzy do książek i względnie konkursów. Zauważyłem nawet, że macie jeden kanał RSS i się nie chwalicie;P http://feeds.feedburner.com/TanieKsiazki-OfertyPromocyjne. Szkoda tylko, że oferty pochodzą jedynie z dwóch sklepów.

Ostatnia rzecz, tylko po to żeby ponarzekać;) Przed zalogowaniem się stopka służąca do zalogowania się (prawy, górny róg) wygląda tak 'Załóż konto Zaloguj się Zaloguj' z czego 'Załóż konto' i 'Zaloguj się' to odnośniki, a 'Zaloguj' to zwykły tekst bez żadnej funkcji, który można by było usunąć. A po zalogowaniu coś takiego 'witaj twój_nick, wyloguj', moja sugestia jest taka żeby 'twój_nick' był odnośnikiem do profilu. I ostatnia uwaga: stopka dolna, zajmuje strasznie dużo miejsca, czasami pół długości strony, dobrze by było gdyby istniała możliwość jej zwinięcia jak ma się to w przypadku paneli np. 'Ostatnio na forum' czy 'Nasze konkursy'. Pozdrawiam serdecznie.
# 2011-10-25 16:49
Odpowiedz
2011-10-25 18:50 #
Ad.1
Ok. Lepszą prezentację wyników wyszukiwania mamy w planach.

Czy przykład z kozetą jest błędny? Nie wiem.
Z jednej strony podzielam Twój tok myślenia, ale z drugiej strony to chyba dobrze, że również takie wyniki się pojawiają.

Wyszukiwarka nie ma służyć wyłącznie wyszukania książek, których tytuły znamy, ale również odnalezienia zupełnie nowych książek.

Ad. zaloguj się
Czy możesz zrobić zrzut ekranu i przesłać mi go na adres email: [email protected]

Ja tam mam całkiem inne elementy.

Ad. stopka
Czy to rzeczywiście problem? Przecież po stopce już nic nie ma :-)
# 2011-10-25 18:50
Odpowiedz
@fenuks
@fenuks
167 książek 4 posty
2011-10-25 20:43 #
Ad. zrzut
Już nieaktualne. Po prostu przez awersję do facebooka mam zainstalowany dodatek blokujący wszelkie wtyczki owej strony, w tym przypadku facebookowy przycisk zaloguj.
Ad. stopka
Niby tak ale mimo wszystko to pewien dyskomfort psychiczny nie doscrolować do końca strony;}
# 2011-10-25 20:43
Odpowiedz
2011-10-25 21:47 #
@fenuks - ok :-)
# 2011-10-25 21:47
Odpowiedz
@fenuks
@fenuks
167 książek 4 posty
2011-10-29 11:06 #
Odświeżę temat, ponieważ mam kilka kolejnych propozycji.
1. Myślę, że warto by było się zastanowić nad kilkoma dodatkowymi polami do opisu książki. Moje propozycje: tytuł oryginału (dla ludzi, którzy szukają książek w oryginalnym wydaniu), jak tytuł oryginału to też i język oryginału, rok wydania oryginału (pozwoliłoby to dla fanów okresu na szukanie odpowiednich ich upodobaniom tytułów), gatunek (są kategorie, a w nich podział na tematykę, po prostu dobrze by było aby na stronie książki widoczny był gatunek do którego należy), liczba stron (albo chociaż jakiś podział typu krótka (1-50 stron), cegła (500-1000 stron) ;D itp.).
2. Już poruszyłem tę myśl, pozwolę ją sobie teraz rozwinąć. Chodzi o zmianę skali ocen z obecnych 5 do 10 punktów. Po co? Obecna jest za ogólna i bardziej szczegółowa skala pozwoliła by na wprowadzenie rankingów. Tak, myślę że rankingi byłyby strzałem w dziesiątkę. Warto też dodać możliwość oceny autorów i rzecz jasna ranking autorów;P. Wiem, że takie rankingi są często nie miarodajne, ale zawsze dają jakiś pogląd na sytuację. Pozdrawiam.
# 2011-10-29 11:06
Odpowiedz
2011-10-29 20:20 #
Ad. 1
Sporo elementów o których piszesz już jest przygotowanych do wdrożenia.

Ad. 2
A czy nie wystarczyłoby podawani średniej ocen?
# 2011-10-29 20:20
Odpowiedz
@oisaj
@oisaj
393 książki 327 postów
2011-10-29 20:34 #
Przemku a mnie brakuje tylko jednego. Żeby w końcu z Ostatnio na forum wskakiwało się do ostatniego postu w wątku, a nie do pierwszego :(
# 2011-10-29 20:34
Odpowiedz
@bibliotekarkaB
@bibliotekarkaB
6 postów
2011-10-29 20:43 #
popieram przedmówcę
# 2011-10-29 20:43
Odpowiedz
MM
@lenka96
210 książek 215 postów
2011-10-29 20:47 #
Ja też wolałabym większą skalę ocen. Pięć to zdecydowanie za mało. Jeżeli nie da się 10, to chociaż 6 dajcie...
# 2011-10-29 20:47
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Wokół kanapy

czyli o tym czego nie ma na kanapie
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl