500 matematycznych zadań i problemów dla uzdolnionej młodzieży

Eugeniusz Śmietana
500 matematycznych zadań i problemów dla uzdolnionej młodzieży
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka jest kontynuacją poprzednich publikacji, które zawierały zadania i problemy z Konkursów Matematycznych im. Prof. Jana Marszała oraz inne zadania treningowe dla uczniów o zainteresowaniach matematycznych. Jest zbiorem zadań problemowych o różnym stopniu trudności, ale podanych w przypadkowej kolejności po to, aby czytelnik sam mógł dokonywać wyboru zadania, bez jakiejkolwiek autorskiej sugestii. Zawiera krótkie wskazówki dydaktyczne, które początkujących matematyków na pewno zachęcą do aktywnego poszukiwania różnych dróg rozwiązań matematycznych problemów, a weteranom pozwolą wzbogacić swój matematyczny warsztat. Ponadto zaletą tego zbioru powinna być wprowadzona klasyfikacja zadań oraz ich różnorodność. Walorem książki jest także to, że wszystkie zadania można rozwiązać, bazując na szkolnej wiedzy. W podpowiedziach, z których rozwiązujący nie musi korzystać, znajdują się wskazówki aktywizujące go do odkrywania obszarów wiedzy niezbędnej do rozwiązania postawionego problemu. Książka jest adresowana do wszystkich uczniów szkół średnich, gimnazjalnych, a nawet uzdolnionej młodzieży szkół podstawowych. W procesie rozwiązywania zadań zachęcam do ćwiczenia myślenia dywergencyjnego, zwanego także myśleniem rozbieżnym, które występuje właśnie w sytuacjach problemowych. Zadania takie mają potencjalnie wiele możliwych dróg rozwiązań. W takim przypadku rozwiązujący powinien otwierać się na różne obszary wiedzy, które nie zawsze muszą mu się kojarzyć z rozwiązywanym problemem. Takie myślenie gwarantuje wzrost matematycznej aktywności oraz skuteczne poszukiwanie rozwiązania zadania o podwyższonym stopniu trudności. Publikacja zawiera także wiele zagadnień być może znanych, które można rozwiązać przez myślenie konwergencyjne, zwane inaczej myśleniem zbieżnym. Przejawia się ono w zadaniach z jedynym, znanym rozwiązującemu, sposobem rozwiązania. Zbiór zawiera zadania zapożyczone oraz problemy autorskie z różnych działów matematyki.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7267-345-9, 9788372673459
Wydawnictwo: OMEGA s.c Wydawnictwo Szkolne

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka 500 matematycznych zadań i problemów dla uzdolnionej młodzieży nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka 500 matematycznych zadań i problemów dla uzdolnionej młodzieży. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl