Arcydzieła literatury nowogreckiej. Tom VIII

Arcydzieła literatury nowogreckiej. Tom VIII
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jaką szansę może mieć niepiśmienny syn chrześcijańskiego wieśniaka z zapadłego zakątka państwa Osmanów, sprzedany w początkach XIX w. do służby u obcych i z wysiłkiem dorabiający się na drobnym handlu, żeby zdobyć szlify generalskie i zostać jednym z najwybitniejszych pisarzy swego kraju? Prezentowane w VIII tomie Pamiętniki generała Makrijanisa dowodzą, że jest to możliwe. Ten krewki rumeliocki zawadiaka, łączący w sobie odwagę Achillesa z przebiegłością Odysa, staje do walki z Turkami w roku 1821 z jataganem i parą pistoletów, bije się pod rozkazami najsłynniejszych greckich bohaterów – Andrutsosa, Kolokotronisa, Karaiskakisa, wkrótce na czele własnego, coraz liczniejszego oddziału, bierze udział w walkach w Rumelii i na Morei, broni Nafplionu, walczy z wojskami Ibrahima paszy w Niokastro, odpiera ataki Turków na Akropol ateński. Jest pięciokrotnie ranny, awansuje na generała, po czym składa tę szarżę, żeby jako szeregowy zaciągnąć się do armii regularnej. A gdy wyzwolona Ojczyzna pod rządami Kapodistrii i króla Otona I okazuje się niewdzięczna dla weteranów, a politycy zamiast jej służyć, dbają o interesy obcych mocarstw i własne, Makrijanis (po trzydziestce) mozolnie uczy się liter, żeby chwycić za pióro i tym „topornym piórem” oddać należną cześć towarzyszom broni, a zarazem domagać się sprawiedliwości i z pasją walczyć o konstytucję. Pisane barwnym językiem potocznym Pamiętniki generała Makrijanisa należą dziś do pomników piśmiennictwa nowogreckiego, a najwybitniejsi greccy poeci i pisarze uznają ich Autora za swego Nauczyciela i Mistrza. (Małgorzata Borowska)
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7181-691-8, 9788371816918
Wydawnictwo: DiG
Cykl: Arcydzieła Literatury Nowogreckiej, tom 8
Kategoria: Biografia
Stron: 796

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Arcydzieła literatury nowogreckiej. Tom VIII? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Arcydzieła literatury nowogreckiej. Tom VIII. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Utrudzony; Piękna Pastereczka; Ofiara Abrahama
Utrudzony; Piękna Pasterecz...
"Bergadis", Witsendzos Kornaros ...
Pierwszy tom serii Arcydzieła Literatury Nowogreckiej pod redakcją Małgorzaty Borowskiej zawiera trz...
Arcydzieła literatury nowogreckiej. Adamandios Korais. Wybór listów
Arcydzieła literatury nowog...
Adamandios Korais
Adamandios Korais - grecki patriota, wielki uczony i lingwista, osiadły w Paryżu jest świadkiem wyda...
Papatrechas
Papatrechas
Adamandios Korais
Kolejny tom serii poświęconej literaturze nowogreckiej i drugi w tym wydaniu, po Wyborze listów, tek...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl