Auschwitz w oczach SS

Jerzy Rawicz, Eugenia Kocwa
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Auschwitz w oczach SS
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

 Książka zawiera wspomnienia i pamiętnik trzech SS-manów: pierwszego komendanta obozu Rudolfa Hössa, Pery Broada - podoficera SS z obozowego gestapo i lekarza SS - Johanna Paula Kremera.
Rudolf Höss pisał wspomnienia w polskim więzieniu, w czasie gdy toczył się jego proces przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie (w książce znajdują się obszerne fragmenty jego wspomnień).
Pery Broad napisał swe wspomnienia też po wojnie, wręczył je oficerowi brytyjskiemu, chcąc zapewne wkupić się w łaski aliantów.
Johann Paul Kremer - profesor medycyny z Münster robił zapiski w obozie, na gorąco, pod wrażeniem przeżyć dnia.
Wspomnienia esesmanów są opatrzone wieloma przypisami, które uzupełniają i wzbogacają wiedzę o KL Auschwitz. 
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-88526-05-3, 9788388526053
Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Stron: 256
dodana przez: Sargento_Garcia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zwierzęta w ludzkiej skórze

9.11.2019

Książka z gatunku tych, których normalny człowiek nie jest w stanie ocenić słowami: „dobra” lub „zła”. Już sam fakt, że są to wspomnienia trzech zwyrodnialców „zatrudnionych” w miejscu które były więzień Oświęcimia Wiesław Kielar nazwał Anus mundi (odbyt świata) wiele mówi o jej treści. Muszę przyznać, że kilka lat temu spędziłem cały dzień na zw... Recenzja książki Auschwitz w oczach SS

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2019-11-15
Przeczytane Literatura obozowa/IIWŚ

W książce znajdziemy trzy dokumenty - wspomnienia Pery Broada, Rudolfa Hössa i pamiętnik Johanna Paula Kremera. Wspomnienia Hössa, spisane w więzieniu, już wcześniej poznałam, Broad również spisał wszystko po wojnie i sam zgłosił się z tym dokumentem do oficera brytyjskiego. Ostatni z dokumentów powstał podczas wojny, a nie został spisany po niej, zapiski te nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Myślę, że właśnie dlatego to pamiętnik Kremera zrobił na mnie największe wrażenie, mimo że prawie wcale nie zawierał drastycznych opisów życia w obozie.
Ogarniała mnie wściekłość, kiedy, znając warunki życia więźniów, czytałam w pamiętniku Kremera takie notatki: "6 września 1942 - Dziś w niedzielę wyśmienity obiad: zupa pomidorowa, pół kury z kartoflami i czerwoną kapustą (20g tłuszczu); słodka legumina i wspaniałe lody waniliowe."
Kremer więcej uwagi poświęcał swojemu obiadowi niż udziałom w mordowaniu więźniów, niektóre z tych mordów doczekały się tylko lakonicznych notatek w jego pamiętniku:
"10 września 1942 - Rankiem byłem przy akcji specjalnej (po raz piąty)."
Dzięki przypisom dowiadujemy się, że wtedy z 1001 belgijskich więźniów do pracy skierowano tylko 21 mężczyzn i 64 kobiety, resztę zabito w komorach gazowych.

Warto zapoznać się z tymi wspomnieniami.

× 1 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-09
8 /10
Przeczytane literatura faktu Historia

Cytaty z książki

O nie! Książka Auschwitz w oczach SS. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl