Bez powrotu. Życie i śmierć na K2

Graham Bowley
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Bez powrotu. Życie i śmierć na K2
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsi na szczyt weszli Włosi. Było to 4 sierpnia 1954 roku, ale do dziś K2, choć nie jest najwyższą górą świata, pozostaje jedną z najbardziej pożądanych, a jednocześnie najniebezpieczniejszych. Pochłonęła w sumie sześćdziesiąt sześć istnień. Z każdej dziesiątki zdobywców jeden zostaje tam na zawsze. Bez powrotu to historia międzynarodowej wyprawy z sierpnia 2008 roku, w czasie której zginęło jedenaście osób. Na początku wydawało się, że Graham Bowley, reporter, który nigdy nie postawił stopy w Karakorum, nie jest najlepszym kandydatem do opisania tych dramatycznych zmagań. Okazało się jednak, że potrafił na nie spojrzeć z dystansu i z obiektywizmem, którego często brakuje uczestnikom wydarzeń. Interesowało go też coś więcej: kim są himalaiści, jak wygląda ich życie, kiedy nie są w górach, a przede wszystkim – co motywuje ich do podjęcia tak wielkiego ryzyka. Dlaczego zapragnęli zmierzyć się z górą gór.  
Tytuł oryginalny: No Way Down: Life and Death on K2
Data wydania: 2019-01-30
ISBN: 978-83-8049-790-0, 9788380497900
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 320
dodana przez: Mirko

Autor

Graham Bowley Graham Bowley Graham Bowley (ur. 1968 w Leicester w Anglii) – reporter śledczy „The New York Times”. Studiował ekonomię na uniwersytetach w Bristolu i Oxfordzie. Przez krótki czas pracował jako ekonomista dla skarbu państwa, następnie zajął się dziennikarstwem. Pu...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bez powrotu. Życie i śmierć na K2

16.01.2020

Kopiec Gilkeya. Lodowiec Godwin-Austen. Komin House'a. Czarna Piramida. Ramię. Szyjka Butelki. Fani gór wysokich mogą powiedzieć tylko jedno - K2! Drugi szczyt świata pod względem wysokości i jedna z dróg prowadząca na szczyt poprzez miejsca wymienione powyżej. K2 - 8611 metrów n.p.m. - jeden z najniebezpieczniejszych szczytów świata (największy o... Recenzja książki Bez powrotu. Życie i śmierć na K2

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2022-12-03
7 /10
Przeczytane Legimi Zimowo i mroźnie ❄ Reportaż/literatura faktu

„Każdy kto wkracza do strefy śmierci wysokościowej, wie, że igra z losem”.

K2, inaczej Czogori, to najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, a jego wysokość to 8611 m n.p.m. Jest jedną z najbardziej śmiercionośnych gór na świecie, w kategorii ośmiotysięczników gorszą sławą może poszczycić się tylko Annapurna. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty został zdobyty 31 lipca 1954, a pierwszą kobietą, która zdobyła K2 była polska himalaistka, Wanda Rutkiewicz.

Na początku sierpnia 2008 roku świat obiegła informacja, że z powodu obrywu seraka, na K2 została uwięziona grupa wspinaczy. Końcowy bilans tragedii z 2008 roku, jest jednym z najtragiczniejszych w historii zdobywania szczytu – zginęło wtedy jedenastu ludzi, a trzech ledwo uszło z życiem. „Bez powrotu. Życie i śmierć na K2” to książka opowiadająca o tych wydarzeniach.

Autor jest dziennikarzem „The New York Times”, a jak sam zauważył, wspinaczka wysokogórska nigdy nie leżała w kręgu jego zainteresowań, więc polecenie redaktora naczelnego, aby napisał artykuł o tragedii na K2, początkowo uznał za stratę czasu. Kiedy poznał bliżej tę historię i ludzi, którzy ocaleli, zmienił jednak zdanie i tak właśnie powstała ta książka.

Każdy z ocalałych uczestników miał swoją wersję wydarzeń, zależną od bardzo wielu czynników. Autor musiał jakoś wybrnąć z tej sytuacji, łącząc te wszystkie wspomnien...

× 12 | link |
@Jack_
2022-01-02
6 /10
Przeczytane Bowley_Graham Zz_Lit_(Górska)

„BEZ POWROTU – ŻYCIE I SMIERĆ NA K2”, to interesujący reportaż o tragicznej w skutkach międzynarodowej wyprawie na „K2” w sierpniu 2008 roku, która pochłonęła jedenaście istnień ludzkich. Temat dla miłośników górskiej literatury fascynujący, szkoda tylko, że książka została napisana przez reportera, którego nigdy nie interesowała wspinaczka wysokogórska, sam zresztą o tym wspominał w informacji od autora.

Podczas lektury i wgryzania się w tekst dało się to wyczuć, brakowało chronologii, było nieco chaosu w przekazie istotnych informacji, miała miejsce momentami powierzchowność relacji, brak dramatyzmu, przez co odczuwałem znużenie, a przecież wydarzenie to jest niezwykle emocjonujące i nie powinno się mieć takich odczuć. Stało się jednak odwrotnie i miało to znaczący wpływ na odbiór przeze mnie książki, więc jak na dłoni widać, że nie każdy potrafi relacjonować ciekawe zdarzenia, być może na ten stan rzeczy miał wpływ brak pasji i miłości do gór autora.

„K2” to góra, która pochłonęła wielu alpinistów, jest piękna, ale szalenie groźna, zawsze byłem pełen podziwu dla ludzi, którzy podejmują tak wielkie ryzyko, aby ją zdobyć. Zgodnie ze statystykami więcej alpinistów ginie podczas schodzenia, bo ten etap wędrówki jest najtrudniejszy, ponieważ dochodzi okropne zmęczenie i ciągła walka ze swoimi słabościami. Trzeba pamiętać też, że ludzie Ci są na dużych wysokościach, tzw. strefach śmierci, a tam nic już nie jest oczywiste, wiele czynni...

× 7 | Komentarze (1) | link |
@katala
2019-11-18
6 /10
Przeczytane Ot tak, po prostu Zwykłe ludzkie życie 2019

No jak można? Jak można? Jak można napisać taką książkę i nie wzbogać jej choćby kilkoma zdjęciami? Kilkoma mapami? Czymś co przybliżyłoby czytelnikowi ludzi o których czyta, ludzi z krwi i kości, ludzi którzy nadal żyją lub tych, którzy odeszli tego feralnego lata w drodze na K2. Dla mnie to niepojęte i nie ukrywam, że mój odbiór całej książki, całej opowiedzianej historii, całego dramatu zdarzenia był mocno warunkowany tym, że nie znalazłam punktów odniesienia. A może inaczej – ja znalazłam, ale to tylko dlatego, że jestem świeżo po lekturze Pochowanych w niebie, książki, która opowiada w części dokładnie o tym samym co Bez powrotu. Ta sama wyprawa z innego punktu widzenia, okiem innego reportera, okiem kogoś innego. Tyle, że Bez powrotu uzbroiło mnie w widzę, która pozwoliła mi znacznie lepiej niż bez niej, zorientować się co, jak, kiedy, kto, gdzie i dlaczego do tego doszło. A odpowiedź na pytanie – dlaczego pewnych dni doszło do tragedii, która pochłonęła życie 11 wspinaczy.
Dużym plusem w odbiorze była znajomość Bez powrotu. Tam pośrednio narzekałam na zagmatwaną fabułę, na kłopoty ze zrozumieniem przebiegu zdarzeń, na chronologiczny ich układ, ale myślę, że gdyby nie znajmowość poznanych wcześniej faktów, tutaj miałabym jeszcze większy problem.
Ale, ale. Bez powrotu to dobra książka, nawet momentami bardzo dobra. To reportaż z kilku ciężkich dni wspinaczki na K2, niekiedy z informacjami wcześniejszymi, kilkoma odniesieniami historycznymi, z niewielką ilością in...

| link |
@biegajacy_bibliotekarz
2020-01-16
8 /10
Przeczytane Moje góry
@Kinga_Kubicka
2020-01-07
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Bez powrotu. Życie i śmierć na K2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl