Bez powrotu. Życie i śmierć na K2

Graham Bowley
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Bez powrotu. Życie i śmierć na K2
Książka Bez powrotu. Życie i śmierć na K2
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsi na szczyt weszli Włosi. Było to 4 sierpnia 1954 roku, ale do dziś K2, choć nie jest najwyższą górą świata, pozostaje jedną z najbardziej pożądanych, a jednocześnie najniebezpieczniejszych. Pochłonęła w sumie sześćdziesiąt sześć istnień. Z każdej dziesiątki zdobywców jeden zostaje tam na zawsze. Bez powrotu to historia międzynarodowej wyprawy z sierpnia 2008 roku, w czasie której zginęło jedenaście osób. Na początku wydawało się, że Graham Bowley, reporter, który nigdy nie postawił stopy w Karakorum, nie jest najlepszym kandydatem do opisania tych dramatycznych zmagań. Okazało się jednak, że potrafił na nie spojrzeć z dystansu i z obiektywizmem, którego często brakuje uczestnikom wydarzeń. Interesowało go też coś więcej: kim są himalaiści, jak wygląda ich życie, kiedy nie są w górach, a przede wszystkim – co motywuje ich do podjęcia tak wielkiego ryzyka. Dlaczego zapragnęli zmierzyć się z górą gór.  
Tytuł oryginalny: No Way Down: Life and Death on K2
Data wydania: 2019-01-30
ISBN: 978-83-8049-790-0, 9788380497900
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Podróżnicze
Stron: 320
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bez powrotu. Życie i śmierć na K2

Kopiec Gilkeya. Lodowiec Godwin-Austen. Komin House'a. Czarna Piramida. Ramię. Szyjka Butelki. Fani gór wysokich mogą powiedzieć tylko jedno - K2! Drugi szczyt świata pod względem wysokości i jedna z dróg prowadząca na szczyt poprzez miejsca wymienione powyżej. K2 - 8611 metrów n.p.m. - jeden z najniebezpieczniejszych szczytów świata (największy odsetek wypadków śmiertelnych) położony w Karakorum na granicy chińsko-pakistańskiej, gdzie swoją urodą króluje nad innymi kolosami jak Broad Peak czy Gaszerbrumy. Niezdobyty jeszcze zimą jako jedyny z ośmiotysięczników. Te w większości zimową porą zd... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@katala
@katala
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Ot tak, po prostu Zwykłe ludzkie życie 2019

No jak można? Jak można? Jak można napisać taką książkę i nie wzbogać jej choćby kilkoma zdjęciami? Kilkoma mapami? Czymś co przybliżyłoby czytelnikowi ludzi o których czyta, ludzi z krwi i kości, ludzi którzy nadal żyją lub tych, którzy odeszli tego feralnego lata w drodze na K2. Dla mnie to niepojęte i nie ukrywam, że mój odbiór całej książki, całej opowiedzianej historii, całego dramatu zdarzenia był mocno warunkowany tym, że nie znalazłam punktów odniesienia. A może inaczej – ja znalazłam, ale to tylko dlatego, że jestem świeżo po lekturze Pochowanych w niebie, książki, która opowiada w części dokładnie o tym samym co Bez powrotu. Ta sama wyprawa z innego punktu widzenia, okiem innego reportera, okiem kogoś innego. Tyle, że Bez powrotu uzbroiło mnie w widzę, która pozwoliła mi znacznie lepiej niż bez niej, zorientować się co, jak, kiedy, kto, gdzie i dlaczego do tego doszło. A odpowiedź na pytanie – dlaczego pewnych dni doszło do tragedii, która pochłonęła życie 11 wspinaczy.
Dużym plusem w odbiorze była znajomość Bez powrotu. Tam pośrednio narzekałam na zagmatwaną fabułę, na kłopoty ze zrozumieniem przebiegu zdarzeń, na chronologiczny ich układ, ale myślę, że gdyby nie znajmowość poznanych wcześniej faktów, tutaj miałabym jeszcze większy problem.
Ale, ale. Bez powrotu to dobra książka, nawet momentami bardzo dobra. To reportaż z kilku ciężkich dni wspinaczki na K2, niekiedy z informacjami wcześniejszymi, kilkoma odniesieniami historycznymi, z niewielką ilością in...

{} | link |
@Machnas
2020-01-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Moje góry
@Kinga_Kubicka
@Kinga_Kubicka
2020-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Bez powrotu. Życie i śmierć na K2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}