Biblia pierwszego Kościoła

praca zbiorowa
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Biblia pierwszego Kościoła
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Prymasowska Seria Biblijna” powiększa się o kolejny ważny tom. Składa się on z połączenia tłumaczenia Starego Testamentu przygotowanego w oparciu o przekład Septuaginty, czyli Biblii Greckiej Starego Testamentu, oraz przekładu Nowego Testamentu na język polski. Tego monumentalnego dzieła dokonał ks. prof. Remigiusz Popowski SDB i stanowi ono jego opus vitae. Połączenie obydwu części Biblii, czyli Starego i Nowego Testamentu, jest nie tylko w pełni uzasadnione, lecz i bardzo potrzebne. Z jednej strony pozwala zapoznać się z całością translatorskiego dorobku ks. prof. R. Popowskiego SDB dotyczącego Biblii, a z drugiej ułatwia porównanie polskiego tłumaczenia jej wersji greckiej z tłumaczeniami na język polski dokonanymi z języków oryginalnych, czyli hebrajskiego, aramejskiego i greckiego. Jednak najważniejsza okoliczność uzasadniająca opracowanie i wydanie tego tomu została podana w jego tytule: Biblia pierwszego Kościoła. To nie Biblia Hebrajska, ale właśnie Septuaginta wraz z jej kanonem ksiąg świętych, znacznie bardziej pojemnym niż zredukowany przez rabinów w konfrontacji z chrześcijaństwem kanon Biblii Hebrajskiej, stanowiła Biblię autorów Nowego Testamentu oraz Kościoła apostolskiego i pisarzy wczesnochrześcijańskich. Poprzednie tomy „Prymasowskiej Serii Biblijnej” opracowane przez ks. prof. R. Popowskiego SDB przyczyniły się wydatnie do ponownego dowartościowania Septuaginty, jej miejsca w Kościele oraz w wierze i teologii chrześcijańskiej, tym bardziej że obejmowały również Onomastykon Septuaginty (PSB 38, 41) Należy wyrazić nadzieję, że ten tom zaowocuje dalszymi badaniami nie tylko nad Septuagintą, lecz również nad początkami Kościoła oraz najwcześniejszymi uwarunkowaniami i okolicznościami głoszenia Ewangelii. Ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Chrostowski Dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego  
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7829-214-2, 9788378292142
Wydawnictwo: VOCATIO
Seria: Prymasowska Seria Biblijna
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 1586
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Biblia pierwszego Kościoła? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr_osowski
2022-09-11
10 /10
Przeczytane Religia

Jak tu ocenić Księgę Ksiąg. Dla człowieka wierzącego to drogowskaz przez życie. W tym przypadku mogę oceniać co najwyżej tłumaczenie, a to wypada rewelacyjnie. Różni się ono w sposób widoczny już na pierwszy rzut oka od przyjętego "do codziennego użytku" w Biblii Tysiąclecia. Na próżno szukać tu przypowieści o "setniku". Znajdziemy za to "centuriona", który ze względów historycznych jest sformułowaniem bardziej na miejscu skoro mowa o dowódcy wojsk rzymskich, a nie o sotni kozackiej.
Jakby na to nie patrzeć, to każdy wierzący w Jedynego Boga powinien poznać Biblię, nie tylko w wybranych fragmentach i znanych z Mszy Świętej lecz jako całość. I raczej nie będzie to miało znaczenia w jakim tłumaczeniu, choć to konkretne gorąco polecam.

Uwaga spoiler! Ten dobry umarł, ale potem zmartwychwstał.

× 6 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Biblia pierwszego Kościoła. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl