Błądzą wszyscy (ale nie ja)

Elliot Aronson, Carol Tavris
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Błądzą wszyscy (ale nie ja)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wszystko się wali? Skąd bierze się galeria osób publicznych, które nie potrafią przyznać się do błędu? Jaka jest przyczyna niekończących się kłótni małżeńskich o to, kto ma rację? Dlaczego widzimy obłudę u innych, ale nie u siebie? Czy wszyscy jesteśmy kłamcami? A może naprawdę wierzymy w historie, które opowiadamy? W tej niezwykle wnikliwej i zajmującej książce znani psychologowie społeczni, Carol Tavris i Elliot Aronson, przyglądają się mechanizmom i obwodom mózgowym odpowiedzialnym za samousprawiedliwianie. Kiedy popełniamy błąd, musimy złagodzić dysonans poznawczy, który zagraża naszemu poczuciu własnej wartości. Dlatego tworzymy fikcje, które uwalniają nas od odpowiedzialności, przywracają nam przekonanie o własnej inteligencji, moralności i słuszności ? przekonanie, które często każe nam brnąć coraz głębiej w działania głupie, niemoralne i błędne. Odwołując się do wieloletnich badań, autorzy tej książki przedstawiają fascynujące wyjaśnienie zjawiska samooszukiwania ? jego mechanizmów, szkodliwych skutków i sposobów, w jakie możemy się od niego uwolnić. Przewróć stronę, ale wiedz, że już nigdy nie uchylisz się od odpowiedzialności równie łatwo, jak dotąd. ?Tavris i Aronson połączyli swoje imponujące umiejętności, aby stworzyć wspaniały wzorzec przenikliwości społecznej i naukowego zaangażowania. Nie popełnij błędu, musisz przeczytać tę książkę? ? Robert B. Cialdini, autor książki Wywieranie wpływu na ludzi
Data wydania: 2008-10-01
ISBN: 978-83-925897-4-7, 9788392589747
Wydawnictwo: Smak Słowa
Stron: 240
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Elliot Aronson Elliot Aronson
Urodzony 9 stycznia 1932 roku w USA (Chelsea, Massachusetts)
Elliot Aronson − psycholog amerykański, znany z przeprowadzenia eksperymentu klasy z puzzli (Jigsaw Classroom) oraz z badań nad dysonansem poznawczym, autor wielu podręczników do psychologii społecznej. Prowadził badania nad zagrożeniem stereotypem....

Pozostałe książki:

Człowiek istota społeczna. Wydanie nowe Psychologia społeczna: serce i umysł Błądzą wszyscy (ale nie ja) Wiek propagandy. Używanie i nadużywanie perswazji na co dzień Przypadek to nie wszystko Psychologia społeczna Kontrola naszych myśli i uczuć Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek
Wszystkie książki Elliot Aronson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Błądzą wszyscy (ale nie ja) nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam E-book Ekonomia_psycho-socjologia_1

W jakim stopniu jesteśmy w stanie kontrolować subiektywizm oceny zachowań swoich i innych ludzi? Ile z nieodzownego nam samousprawiedliwienia możemy świadomie wyeliminować? Jakie są jego charakterystyczne mechanizmy i czemu aż tak chętnie je stosujemy do krzywdzenia innych? Tavris i Aronson wnikliwie opisali samousprawiedliwianie w książce "Błądzą wszyscy (ale nie ja)". Sugestywnie podanymi przykładami zbyt wysokiej samooceny i poprzez uogólniające zjawisko analizy, zreferowali psychologiczno-socjologiczne wytłumaczenie wyparcia własnej omylności.

Ogólny schemat jest prosty. W wyniki dysonansu poznawczego, przy użyciu na przykład błędu konfirmacji, budujemy usprawiedliwienie. Finalnie powstaje w naszych głowach opowieść, która wydaje nam się spójna z opisem faktów potwierdzających wyznawane zasady, dotychczasowe deklaracje i wybory czy pobudki wcześniejszych aktywności. Stosując mechanizmy wyparcia niechcianych bodźców czy informacji, na różnym poziomie świadomości, dokonując manipulacji budujemy nieprawdziwe historie.

Tavris i Aronson świetnymi przykładami z życia pokazują, że samousprawiedliwienie jest zbyt potężnym substytutem prawdy, by oparły mu się nawet jednostki świadome powszechności tego mechanizmu. Stąd dotyczy on w praktykach zawodowych psychoterapeutów, prawników, naukowców czy lekarzy. Bycie ekspertem jest potężnym katalizatorem do popadania w pułapkę samousprawiedliwienia. Krzywdzimy prywatnie w rodzinie, ale i wypaczając system sprawiedl...

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Top 10 Non-Fiction Posiadam Popularnonaukowe Inspiracje/idee

Czasami zależy mi bardzo, żeby moja opinia przekonała kogoś do przeczytania mojego świeżego książkowego odkrycia. To jest ten przypadek.

Tytuł i podtytuł mówią już dużo: Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Nie wydaje wam się, że tylu jest na świecie hipokrytów (zwłaszcza wśród polityków, szefów i nielubianych koleżanek), ściemniają, kombinują, nie widzą oczywistej sprzeczności między deklaracjami a czynami? To jest jak światowa plaga. Wydawało mi się, że jakimś cudem nie jestem jej ofiarą bo kiedy JA robię coś wątpliwego to mam ważne powody, ktoś mnie sprowokował, nie mam innego wyjścia, to wyjątkowa sytuacja, mniejsze zło, pitu pitu...

Autorzy przedstawiają w jasny sposób jak sami siebie oszukujemy, jakie mechanizmy mają w tym udział i co sprawia, że tak trudno jest zawrócić ze złej drogi, przyznać się do błędów, zaślepienia i braku obiektywizmu. Przytaczają wiele badań, przykładów z życia politycznego (ale nie trzeba znać sytuacji w USA, perspektywa amerykańska nie przeszkadzała mi wcale), naukowego, piszą o błędach wymiaru sprawiedliwości, nadużyciach w psychoterapii, problemach w związkach – jest tego dużo, mimo to tekst jest przystępny. Czytałam go zresztą w odniesieniu do siebie, moich wspomnień, przekonań i decyzji – było to mało przyjemne, ale ważne. Po przeczytaniu ma się więcej pokory i zrozumienia dla innych, to chyba dobry skutek uboczny :)

Polecam gorąco!

| link |
@sowkachoinowka
@sowkachoinowka
2009-04-16
10 /10
Przeczytane mam - przeczytane

Warto przeczytać, chociaż chwilami można mieć wrażenie, że sami sutorzy padli ofiarą dysonansu poznawczego i maniakalnie upierają się przy rozwiązaniach, które wcale nie muszą być prawdziwe (np. że głównym motorem nierozsądnych decyzji polityków jest samooszukiwanie się, a nie chęć uniknięcia odpowiedzialności).

| link |
@Vemona
2019-11-18
9 /10
Przeczytane Mam Popularnonaukowe Psychologia/ socjologia 2015

Doskonale (jak zawsze w przypadku autorstwa E. Aronsona) napisana książka o psychologii, uzmysławiająca znaczenie dysonansu poznawczego w codziennym życiu i pozwalająca zrozumieć, do czego mogą prowadzić próby jego zniwelowania.

| link |
@MLB
2021-06-22
9 /10
Przeczytane Papier Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż

Dobra pozycja - poszerza tunel świadomości, pozbawia złudzeń i nawyków myślowych, obniża poziom antropocentryzmu ;-)

| link |
@autodydaktyczna
2024-01-22
6 /10
Przeczytane
@kawa_arabska
@kawa_arabska
2010-10-21
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Błądzą wszyscy (ale nie ja). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat