Błękitne wstążki dróg

Katarzyna Wenta – Mielcarek
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Błękitne wstążki dróg
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Powieść utopijna, której akcja toczy się w latach 50. XXI wieku.

Uporządkowany świat 36-letniej Joanny z dnia na dzień rozsypuje się. Preludium do nadchodzącej katastrofy jest mobbing w pracy. Początkowo bierna, stopniowo uczy się strategii wyjścia z impasu, nie chcąc podporządkować się narzuconym regułom, które odbiera jako niezgodne z jej wewnętrznym kodeksem wartości.
Autorka przenosi czytelnika w fikcyjny i utopijny świat, w którym jedynym realnym niebezpieczeństwem są uzależnienia od narkotyków i od gier komputerowych oraz przemoc psychiczna.
Na to ostatnie niebezpieczeństwo najbardziej narażone są dzieci będące ofiarami porwań, które

niestety zdarzają się coraz częściej. Jest to nowa forma wojny cywilizacyjnej. Joanna odczuwa irracjonalny lęk o swoją dziesięcioletnią córkę. Jak się okaże, intuicja jej nie zawiedzie i będzie kazała jej odbyć swoistego rodzaju trening survivalowy, by przygotować się na ewentualność wyprawy ratunkowej.

Czytelnik spotka tu dużo nieoczekiwanych zwrotów akcji, czy to wyjeżdżając z bohaterką do Oxfordu, czy lecąc do Shimli (Indie), lub odczuwając siłę natury na mieliznach Oceanu Spokojnego.

Powieść "Błękitne wstążki dróg" przenosi nas w fantazyjny i utopijny świat. Metaforycznie przedstawia jednak aktualne problemy z jakimi borykają się rządy europejskich krajów: Jak chronić obywateli przed terroryzmem? Jak poradzić sobie z globalnym ociepleniem? Czy osoby odmienne kulturowo stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla narodowych kultur? Czy zagrożeniem są wartości, jakimi kieruje się indywiduum, niezależnie od kultury pochodzenia?


Patronat nad książką objęli: dlaLejdis , Kulturalne rozmowy, Angelic on point, kuznia.art.pl, zazyjkultury.pl
Data wydania: 2019-02-14
ISBN: 978-83-8119-278-1, 9788381192781
Wydawnictwo: Psychoskok
Stron: 234
dodana przez: Patrycja_3

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Błękitne wstążki dróg nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mirka
2019-04-21
4 /10
Przeczytane

Akcja została osadzona w niedalekiej przyszłości, w latach 50. XXI wieku we Francji. Joanna jest matką dwójki dzieci: Radka i Zosi oraz żoną Sławka - znanego kardiologa. Dom i rodzina jest dla niej bardzo ważna i stara się poświęcać jej jak najwięcej czasu. Przebywając z nimi czuje się wolna, swobodna i zrelaksowana. Zupełnie inaczej jest w firmie Servissa, w której pracuje od dwóch lat. Początkowo myślała, że jest to świetna posada, jednak z czasem zaczęła dostrzegać jej minusy. Coraz bardziej czuje się zmęczona, zestresowana i zdominowana przez współpracowników oraz szefa.

Autorka rysuje przyszłość koncentrując się na życiu zwykłych ludzi. Najczęściej wizje przyszłości w filmach czy literaturze są bardzo futurystyczne mocno odbiegające od znanej nam rzeczywistości. W omawianej książce autorka skupiła się na pokazaniu codziennego życia w nowym porządku świata.

Akcja początkowo biegnie wolno koncentrując się na postaci głównej bohaterki. Poznajemy jej charakter, wady i zalety, warunki w jakich żyje oraz jej rozterki. Dużo w niej dialogów z codziennego życia, powrotów do wydarzeń z przeszłości oraz rozważań o istotnych kwestiach naszego życia zarówno duchowych jak i społecznych. Przy okazji powstają pytania, które są aktualne także dziś: dlaczego ludzie cierpią? Dlaczego pogwałca się prawa człowieka? Dlaczego ludzie wciąż są w stanie wyrządzić innym krzywdę dla pieniędzy?

Książka „Błękitne Wstążki Dróg“ to powieść pełna emocji ale nie jest to...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Błękitne wstążki dróg. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat