Bobowa Historia Ludzie Zabytki

Karol Majcher
Bobowa Historia Ludzie Zabytki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Bobowa ? niewielkie miasteczko w Galicji zachodniej (dzisiaj Małopolska) powstało około 1339 roku. Siedem wieków historii pozostawiło w jego granicach liczne zabytki, takie jak gotyckie kościoły pw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV wieku i pw. Św. Zofii z XV wieku zachowane w nieomal nienaruszonym stanie. Bywali tutaj słynni Polacy (Stanisław Wyspiański, Józef Piłsudski), a włodarzami Bobowej były znamienite polskie rody (Gryfitów, Jordanów, Długoszowskich). Nieprzemijającą sławę Bobowej na cały świat przyniosły dzieje gminy żydowskiej, pozostającej od końca XIX wieku pod wpływem ruchu religijnego zwanego chasydyzmem. Do bobowskiego cadyka Salomona Ben Natana Halberstama i jego następców pielgrzymowali Żydzi z całej Europy Wschodniej. Bobowa, miasteczko przez dziesiątki lat podległe monarchii habsburskiej stanowiło jedno z wielu ogniw tworzących historię Europy Środkowej, a jego tradycje przeniesione we współczesność sięgają daleko za ocean, do Brooklynu, gdzie chasydzki ród Halbersztamów kultywuje swoje narodowe i religijne obyczaje.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-60192-83-2, 9788360192832
Wydawnictwo: WILCZYSKA

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bobowa Historia Ludzie Zabytki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Bobowa Historia Ludzie Zabytki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl