Brud

Bartosz Kurek
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Brud
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Wyścig już się rozpoczął.

Gdy ogłoszony zostaje przetarg na tor na warszawskim Służewcu, szykuje się transakcja dziesięciolecia. I choć zapowiada się ostra konkurencja, dla wielu faworyt jest jeden: Waldemar Skoneczny, najbogatszy człowiek w Polsce, który nieustannie rozbudowuje swoje imperium.

Wiktor Zybert, dziennikarz śledczy, dostaje od swojego szefa kilkadziesiąt tysięcy euro i teczkę ze zbioru zastrzeżonego IPN. Zadanie? Prześwietlić Skonecznego. Ciekawość Zyberta rośnie, gdy poznaje Zofię Staruchowską – byłą asystentkę biznesmena.

Medialnych ataków na Skonecznego jest coraz więcej. Kampania oszczerstw sprawia wrażenie odgórnie sterowanej, a ktokolwiek stoi za kolejnymi oskarżeniami, nie cofnie się przed niczym. Na przekór opinii publicznej Zybert postanawia odkryć, kto mógłby skorzystać na zniszczeniu biznesmena.

Bartosz Kurek debiutuje w rewelacyjnym stylu: niejednoznaczni i charyzmatyczni bohaterowie, zagmatwana intryga i bezkompromisowa walka o władzę i pieniądze. Wszystko to w warszawskim świecie mediów i biznesu, w którym wszystkie granice już dawno zostały przekroczone.

Data wydania: 2021-06-16
ISBN: 978-83-8143-253-5, 9788381432535
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

Bartosz Kurek Bartosz Kurek Bartosz Kurek – dziennikarz radiowy i telewizyjny, politolog. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karierę rozpoczynał w radiu RMF Classic. Przez 12 lat związany z telewizją Polsat, gdzie prowadził m.in. główne wydanie Wydarzeń. Jako korespondent...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Brud

9.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bartosz Kurek wielu osobom się kojarzył lub mylili go z kimś zupełnie innym, a ja, dopóki nie zobaczyłam okładki i zdjęcia z tyłu, nawet nie zakładałam, że może to być ktoś, kogo kojarzę i znam! Tym bardziej, jak tylko dostałam paczkę od Wydawnictwa Czarna Owca, od razu zaczęłam czytać. W końcu to debiut, w końcu to thriller, a wiadomo, że na nasz... {} Recenzja książki Brud

Brudna manipulacja

20.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wiktor Zybert, główny bohater powieści to niezależny reporter, za którym jak cień ciągnie się sprawa z zawodowej przeszłości. Kiedy otrzymuje zlecenie prześwietlenia miliardera Waldemara Skonecznego, współpracującego w przeszłości ze służbami PRL-u, nie przeczuwa że to dopiero wierzchołek góry lodowej, która topniejąc, pod warstwą śniegu odsłoni c... {} Recenzja książki Brud

Brud

7.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Debiutancka powieść Bartosza Kurka może pociągnąć za sobą miliony czytelników, ale równie dobrze może okazać się niewypałem w swojej krasie. Wszystko zależy oczywiście od punktu widzenia i tego czego oczekujemy od książki. W tym wypadku nastawianie się na kryminał pełen zbrodni, zagadek czy też intrygi psychologicznej nie jest zdecydowanie tym, cz... {} Recenzja książki Brud

@werka751@werka751 {}× 2

Brud

13.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Wie pan, wrażenie ma większą moc i cenę niż goły fakt. Liczą się emocje, a nie prawda, która za nimi stoi... O ile stoi”. „Brud”, debiutancka powieść Bartosza Kurka to mieszanka kryminału i thrillera. Jednak nie mamy tutaj do czynienia ze śledztwem policyjnym, a dziennikarskim. Wiktor Zybert, dziennikarz śledczy otrzymuje zadanie. Ma prze... {} Recenzja książki Brud

@linaewe85@linaewe85 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@coolturka104
2021-07-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Ogłoszono przetarg na tor na warszawskim Służewcu. Faworytem jest Waldemar Skoneczny, najbogatszy człowiek w Polsce.
Rozpoczyna się zacięta walka, w której wszystkie chwyty są dozwolone, a czarny PR i wyciąganie brudów z przeszłości, to tylko początek.

Wielki biznes i równie wielkie pieniądze, układy, znajomości, przekręty. Choć wiem, że to fikcja literacka to jednak doskonale zdaję sobie sprawę, że tak właśnie wygląda rzeczywistość, począwszy od najniższego szczebla władzy.

Przyjrzymy się bliżej światom mediów i biznesu - jest to bardzo ciężki kawałek chleba i wymaga nie tylko twardej doopy, ale i śliskich pleców.
Na pewno dużym pozytywem są niejednoznaczni i charyzmatyczni bohaterowie, nakreśleni zdecydowaną ręką.
Najbardziej przypadli mi do gustu Wiktor i Ola, oraz interakcje między nimi, na luzie i bez spiny.
Krótkie rozdziały nadawały tempo, a zagmatwana fabuła, była niczym z filmu sensacyjnego, ale bywały momenty, gdy się to wszystko rozjeżdżało i wtedy wkradał się chaos.

Summa summarum mam co do tej pozycji mieszane uczucia, było bardzo interesująco, gdy autor skupiał się na jednej, góra dwóch osobach. Coś nie grało i męczyłam się gdy tych postaci i nazwisk pojawiało się więcej.

{}× 6 | link |
CZ
2021-07-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam

"Brud" to debiut dziennikarza, to książka którą przeczytałam jednym tchem. Autor przedstawił w niej świat biznesu i mediów - jak sam pisze - inspirował się sytuacjami z życia codziennego.

Atak mediów na najbogatszego Polaka, Waldemara Skonecznego, który bierze udział w przetargu na tor na warszawskim Służewcu. Kto chce zniszczyć biznesmena? Czy Wiktor Zybert, dziennikarz śledczy rozwiąże zagadkę?

Rewelacyjnie napisana książka, bez zbędnych opisów: szybka akcja, walka o władzę, pokazana praca dziennikarzy w zdobywaniu "ciekawych" informacji. Autor pokazał, jak media (za pomocą specjalny programów) mogą manipulować informacjami w internecie!

Z tą książką nie będziecie się nudzić! Zaplanujcie lekturę "Brudu", gorąco polecam! Nie będziecie zawiedzeni!

{}× 2 | link |
PA
2021-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Ostatnio mam spore szczęście do udanych debiutów bo do takich zalicza się z pewnością "Brud" Bartosza Kurka, który przenosi nas w świat wielkich pieniędzy, wpływów i władzy.

Odbywa się przetarg na Warszawski Służewiec, ale wszystko wskazuje na to, że zwycięzca jest oczywisty - jest nim wpływowy miliarder Waldemar Skoneczny, kandydat ma świetny pomysł oraz najlepszą ofertę finansową. Paralelnie, dziennikarz śledczy Wiktor Zybert dostaje od swojego przełożonego grubą teczkę z IPN, która skrywa tajemnice Skonecznego. Powinien wziąć go na celownik. Na szczęście Zybert nie daje tak łatwo sobą manipulować, postanawia przyjrzeć się tej sprawie bliżej.

W tym samym czasie internet zaczyna buzować kolejnymi informacjami i sensacjami na temat miliardera, które wydają się być wielką hejterską nagonką. Czytelnik, podobnie jak i dziennikarz nie wiedzą już kim jest Waldemar Skoneczny, niewinną ofiarą czy podłym manipulatorem?

Przed naszymi oczami ukaże się tutaj świat politycznych afer i przepychanek,ogromnych oszustw gospodarczych i przekrętów, w których nie obowiązują już żadne granice, nie ma tu mowy o moralności. Mamy coraz bardziej wrażenie, że wszystko pokrywa sukcesywnie tytułowy brud…

Dziennikarz Zybert, to bohater bardzo wiarygodny, spójny, jego kreacji nie tylko nie można nic zarzucić, powiem więcej - do końca odczuwamy jakąś jego suwerenność i może dzięki temu łatwiej nam ...

{} | link |
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2021-07-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10

Co teraz robaczki czytacie?📖
Autora książki Bartosza Kurka do tej pory kojarzyłam jedynie z telewizji, a mianowicie z programów informacyjnych i z Top Chefa, gdy próbował swoich sił w gotowaniu. Tylko gdy doszły do mnie słuchy, że napisał własną powieść, musiałam ją mieć i przeczytać, nie było innej opcji. Jestem po lekturze, oj ciężką miała przeprawę przez nią, ale pomimo wzlotów i upadków, to się cieszę, że dzięki @wydawnictwoczarnaowca miałam możliwość po nią sięgnąć❤️
.
Brałam się za nią jak szczerbaty za suchary, po prostu nie mogłam się w nią wgryźć. Nie skłamię, jeśli napiszę, że do połowy książki nie zrozumiałam z niej za wiele, a ciągła senność w tym mi nie pomagała. Dla mnie osobiście książka trudna w odbiorze, za dużo podanych nazwisk, wydarzeń i tym samym mieszało mi się to wszystko i musiałam być totalnie skupiona, aby zacząć ją czytać, bo minimalne rozproszenie doprowadzało do tego, że się gubiłam w fabule. Oprócz tego samo zakończenie trochę dziwne, jakby w pewnym momencie zostało ucięte, bądź napisane w pośpiechu, na kolanie.
.
"Brud" to książka o wielkich pieniądzach, biznesmenach, przetargach, polityce, korupcjach, dziennikarskich śledztwach, a wszystko to owiane wielką tajemnicą. Oprócz tego, autor świetnie pokazał jak media, potrafią manipulować nami, poprzez codzienną dawkę informacji przekazywanych przez nich. Podobały mi się proste dialogi pomiędzy boh...

{} | link |
@aniabex
2021-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„(…) wrażenie ma większą moc i cenę niż goły fakt. Liczą się emocje, a nie prawda, która za nimi stoi… O ile stoi”.

Czas na „Brud” – kryminał o świecie mediów i biznesu.
Autor otwiera przed nami wrota do Mordoru:), gdzie poznajemy nie takiego znowu zwykłego mediaworkera – Wiktora Zybera, który dostąpił zaszczytu zajęcia się tematem numer jeden w przedstawionej rzeczywistości, czyli transakcją dziesięciolecia – sprzedażą toru na warszawskim Służewu. A właściwie osobą mającą największe szanse w tej „grze” o wielkie pieniądze i prestiż.
Ta osoba to Waldemar Skoneczny, miliarder, krwiożerczy rekin biznesu otoczony aurą tajemniczej i niekoniecznie pochlebnej przeszłości. Stał się on głównym bohaterem kampanii oszczerstw i wielu tragicznych wydarzeń.
Dziennikarz, oczywiście w interesie społecznym, ale również po to by zmyć plamę ze swojego nazwiska po pewnych wybrykach z przeszłości, zgodził się poznać zasady gry w która gra biznesmen, jego współpracownicy, przyjaciele i wrogowie. Gry, gdzie tajemnice gonią tajemnice i gdzie bez ofiar, kosztów i medialnego hałasu nie może się obyć.
Czy Wiktor Zybert będzie w stanie połączyć kropki… ?
„Brud” to znakomity debiut literacki. Niebanalna rzecz o świecie mediów i biznesu, gdzie człowiek często jest tylko narzędziem, zdrajcą lub idiotą; gdzie ludzi karmi się wysokiej jakości kłamstwami, a bezkrytyczna publika łyka je jak świeże bułeczki.
Książka wymaga od czytelnika nieco skupienia. Dostajemy za to dop...

{} | link |
@moonlightpaulina
2021-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

"Brud" to debiutancka powieść Pana Bartosza. Ale niech Was to nie zniechęci bowiem "Brud" to bardzo dobry thriller pokazujący dziennikarski świat "zza kulis".

Na wstępie muszę napisać,że jest to niesamowicie wciągająca książka. Rewelacyjnie poprowadzony wątek związany z atakami mediów na różne osoby. Taki dość aktualny temat w tych czasach kiedy to sławne osoby są często nagminnie szykanowane przez prasę czy media. To niesamowite jak łatwo dziennikarze potrafią manipulować informacjami a co za tym idzie zwykłymi odbiorcami . Takie właśnie manipulacje stawiają głównego bohatera w świetle kłamliwych zarzutów .Oprócz tego "Brud"serwuje dużo szybkiej akcji ,która nie daje czytelnikowi chwili oddechu. Znajdziemy tutaj również masę intryg,masę gry ,w której nie wiadomo już czy ktoś jest przyjacielem czy wrogiem oraz wcześniej wspomnianych manipulacji, w których człowiek, który jest tylko narzędziem w dziennikarskich intrygach.


Powtórzę się jeszcze raz , "Brud " to wciągająca historia,warta przeczytania chociażby dla tego wątku manipulacji . Z powodu wartkiej akcji czyta się ją szalenie szybko .

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję wydawnictwu 😊

Moja ocena 10/10⭐❤

{} | link |
@tomzynskak
2021-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Jakie to jest dobre! Poproszę więcej tak udanych debiutów! Zawsze bałam się po nie sięgać, a tu coraz bardziej mnie zaskakują i to wyłącznie na plus.
„Brud” Bartosza Kurka jest świetnie napisanym kryminałem, którego akcja pędzi jak szalona i nie sposób się przy niej nudzić. Sam styl pisania autora jak dla mnie jest po prostu cudowny! Mocny, ironiczny, ale i zarazem żartobliwy z elementami czarnego humoru. Bohaterowie są z gatunku tych „ludzkich” - pełnych emocji i zwykłych zachowań. Można odnieść wrażenie jakbyśmy ich znali. Dzięki temu, że główny bohater podobnie jak i autor jest dziennikarzem to książka nabiera tylko i wyłącznie realizmu. Za to my - czytelnicy - możemy poznać pracę dziennikarzy „od kuchni”.
Fabuła jest bardzo ciekawa i zaskakująca. Nie brakuje w niej nieprzewidzianych zwrotów akcji, napięcia i zagadek. Uwierzcie, że tutaj nic nie będzie tak jak Wam się wydawało. Autor odsłania przed nami realia panujące w mediach i co najważniejsze robi to w sposób bardzo przemyślany. Ukazuje jak łatwo nas okłamać i sprawić, że będziemy wierzyć w największą bzdurę.

Co tu dużo mówić - autorowi udało się mnie kupić. Polecam każdemu fanowi gatunku, ale i nie tylko. Ogromne gratulacje tak dobrego debiutu i liczę na więcej.

{} | link |
@emilka1984
2021-10-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Lubię polskie debiuty. Mamy coraz więcej dynamicznie się rozwijających,naszych rodzimych pisarzy co cieszy mnie niezmiernie.

Zanim sięgnęłam po Brud przeczytałam różne opinie, te które nie były za bardzo przychylne, jak i te które mówiły, początek jest ciężki ale daj tej książce szansę. Ja należę do tych osób, które muszą przeczytać książkę do końca, obojętnie czy jest dobra czy zła. Faktycznie przechodząc przez pierwsze rozdziały miałam z nią spory problem, natłok informacji, osób, trochę chaosu. Dzielnie trwałam dalej i muszę wam powiedzieć że dzięki temu jestem tą książką niesamowicie zaskoczona, oczywiście pozytywnie.

Afery, korupcje, manipulowanie prasą. Czułam jakbym czytała literaturę
faktu, a nie fikcyjną powieść. Jak się chce i ma ku temu wystarczające środki można sterować dziennikarzami a oni nawet nie orientują się że biorą udział w farsie.

Cieszę się że po pierwszych rozdziałach jej nie odłożyłam a od połowy wciągnęła mnie na tyle że ciężko było mi ją odłożyć. Cały czas pamiętałam że to jednak debiut, więc trzeba dać autorowi trochę fory, kredytu zaufania że kolejna książka będzie lepsza. Ja tej niczego nie mogę zarzucić oprócz tego ciężkiego początku.

Jeśli po nią sięgnięcie i zmęczy was początek, polecam się nie poddawać. To jest naprawdę dobra książka. Ja czekam na następną książkę tego autora.

{} | link |
@szpaczek444
2021-10-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
EM
2021-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@withwords_alexx
2021-09-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
@Sylwia.B
2021-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@przerwa.na.ksiazke
2021-07-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@przewracam_strony
2021-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@linaewe85
2021-07-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Brud. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl