Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację

Sheera Frenkel, Cecilia Kang
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nagradzane reporterki „New York Timesa” w pasjonującym, demaskatorskim stylu przedstawiają wyjątkową, technologiczną historię naszych czasów – dzieje Facebooka.

Spokojnie, oddychajcie głęboko. Słyszymy was. - Mark Zuckerberg, wrzesień 2006
Nigdy nie mieliśmy zamiaru was zdenerwować. - Sheryl Sandberg, lipiec 2014
Przepraszam i obiecuję poprawę. - Mark Zuckerberg, wrzesień 2017
Popełniliśmy błędy, przyznaję się do nich i biorę za nie odpowiedzialność. - Sheryl Sandberg, kwiecień 2018
To był mój błąd, za który przepraszam. - Mark Zuckerberg, kwiecień 2018
Musimy się poprawić. - Sheryl Sandberg, styczeń 2019
Musimy działać lepiej. - Mark Zuckerberg, maj 2020

Facebook, swego czasu jeden z największych fenomenów branży technologicznej, od kilku lat jest nękany kontrowersjami i kryzysami. Wyciek danych użytkowników, fake newsy i polaryzująca mowa nienawiści.

Dlaczego tak się stało? Decyzje kierownictwa doprowadzały do kryzysów, od których potem próbowano odwracać uwagę. Programiści dostawali polecenia tworzenia narzędzi, które w rezultacie wzmacniały konfliktową retorykę, teorie spiskowe i bańki informacyjne przepuszczające tylko jednostronne opinie. Facebook stał się najbardziej żarłoczną na świecie machiną do eksploracji danych, odnotowywał rekordowe zyski i wzmacniał swą dominującą pozycję za pomocą agresywnego lobbingu.

Korzystając z unikatowej wiedzy, m.in. byłych pracowników Facebooka, autorki zabierają nas do świata skomplikowanych rozgrywek, sojuszy i rywalizacji w firmie. Ich dziennikarskie śledztwo doprowadziło do szokujących wniosków: błędne poczynania nie były anomalią, lecz nieuchronnością. Dla Marka Zuckerberga i Sheryl Sandberg w niezwykle burzliwych minionych pięciu latach nieograniczony rozwój pozostawał priorytetem. Obydwoje są ikonami naszych czasów: „cudowny chłopiec” Doliny Krzemowej, który stał się miliarderem, i błyskotliwa bizneswoman, inspiracja dla milionów kobiet. Jednak zamknięci w swoich hermetycznych kręgach, zaślepieni przez własne ambicje i arogancję, nie zrobili nic, kiedy ich technologia była przejmowana przez podżegaczy, przestępców i skorumpowane reżimy polityczne na całym świecie. W książce Brzydka prawda zostają pociągnięci do odpowiedzialności
Autorki należały do zespołu dziennikarzy śledczych, który znalazł się w gronie finalistów Nagrody Pulitzera za rok 2019. Zespół zdobył też George Polk Award w kategorii reportaż oraz Gerald Loeb Award za reportaż śledczy.
Tytuł oryginalny: An Ugly Truth. Inside Facebook's Battle for Domination
Data wydania: 2022-04-26
ISBN: 978-83-8188-471-6, 9788381884716
Wydawnictwo: Rebis
Seria: X-Varia
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 360
dodana przez: Catta

Autor

Sheera Frenkel Sheera Frenkel Sheera Frenkel z San Francisco pisze o cyberbezpieczeństwie dla „New York Timesa”. Wcześniej ponad dziesięć lat spędziła na Bliskim Wschodzie jako korespondentka „BuzzFeed”, NPR, „The Times” i „McClatchy Newspapers”.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

recenzja

25.07.2023

„Brzydka prawda” to kulisy walki facebooka o dominację. Wiele osób na całym świecie zdaje sobie sprawę z tego, że konsekwencją założenia konta w tym serwisie jest włamanie się na naszą prywatność. W tej książce Sheera Frenkel i Cecilia Kang piszą o historii Facebooka, początku jego istnienia, pierwszych pomysłów. O studiach informatycznych Marka Z... Recenzja książki Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację

@maniek.em@maniek.em × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maniek.em
2023-07-24
6 /10
Przeczytane
@maniek
@maniek
2022-09-18
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl