Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka - miasto - ludzie

Budka Suflera, Jarosław Sawic
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka - miasto - ludzie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka - miasto - ludzie to pierwsza w historii biografia zespołu. Merytoryczna, dynamiczna, przepełniona anegdotami i tętniąca autentyzmem opowieść o zespole, który zawładnął sercami Polaków. Inspiracją dla książki był pożegnalny koncert Budki Suflera w Lublinie 18 września 2014 r. Setlista koncertu stworzyła historię Budki w pigułce. Stała się ona również osią książki i pretekstem do szerszej opowieści o zespole i prywatnym, pełnym przygód życiu jego członków. Muzyka – to rozdziały, w których jest miejsce nie tylko na analizę konkretnych utworów, ale też na opowieści o wszystkim, co je otaczało: genezie, tekstach, historii płyt, z których pochodzą, ówczesnych trasach koncertowych itd. Jest to próba ukazania fenomenu zespołu, który istniał na scenie przez 45 lat. Miasto – to fragmenty, które pokazują, że zespół, który osiągnął wielki ogólnopolski sukces, nigdy nie oderwał się od swojej małej ojczyzny, że współtworzył klimat kulturalny Lublina w ostatnim półwieczu. Ludzie – sfera, w której znajdują się historie dwudziestu najwybitniejszych osób w dziejach zespołu. Intymne portrety żywych ludzi, ukazujące karierę artystyczną bohaterów również z okresów przed-, obok- i po-budkowych, a także ich pasje i życie pozamuzyczne. Jarosław Sawic – ur. 1976 w Lublinie. Publicysta muzyczny, autor wierszy oraz blisko 100 obszernych tekstów dotyczących rocka, bluesa i jazzu. Analizuje związki muzyki z literaturą (szkice o muzyce w prozie G.G. Marqueza i M. Bułhakowa), opisuje historię muzyki popularnej z odległych kręgów kulturowych (np. Japonii, Izraela i Chile doby Pinocheta), prezentuje zjawiska z pogranicza rocka i muzyki poważnej (artykuły na temat twórczości Johna Zorna i motywów szopenowskich w rocku). Stały współpracownik „Akcentu” i „Lizarda”. Autor esejów zamieszczonych na płytach J.K. Pawluśkiewicza i K. Sadowskiego oraz książki poświęconej życiu i twórczości Bogdana Loebla – Słucham głosu serca. Publikował również na łamach „Fragile”, „Jazz Forum”, „Krytyki Politycznej”, „Midrasza”, „Twojego Bluesa”, „Hybrydy” i „Gazety Wyborczej”.
Data wydania: 2020-10-24
ISBN: 978-83-8123-043-8, 9788381230438
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Kultura
Stron: 756

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka - miasto - ludzie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Budka Suflera, założona w 1974 roku, a działająca nieprzerwanie do roku 2014. Wielokrotnie zmieniany skład, jednak to co najlepsze zawsze zostawało w Budce. Wokale i teksty Romualda Lipki. Jeden z największych sukcesów to płyta "Nic nie boli tak jak życie", która sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. A piosenki, nie tylko z tej płyty zna cała Polska. "Jolka, Jolka pamiętasz", "Błękitna Arka", czy "w cieniu wielkiej góry". To z tym zespołem swoją karierę zaczynała Urszula.

Książka"Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka, miasto ludzie", to pierwsza biografia tego zespołu, a na pewno tak obszerna. Od zamierzchłych czasów roku 1969, po najnowsze dokonania. Zmiany w zespole, różni wokaliści, składy, koncerty praktycznie na całym świecie i o wiele więcej. Znajdziemy tu także mnóstwo anegdot o bandzie, jak na przykład ta, o tym, jak doszło do odkrycia zespołu. Oczywiście biografia nie może się obejść bez zdjęć. A tych jest tu mnóstwo.

Podsumowując, całkiem udana historia, jednego z moich ukochanych zespołów. Dzień bez Budki Suflera, jest dniem straconym. I tego się trzymam. Czego i wam życzę. Polecam.

| link |
ST
@stary_chleb
2020-11-28
7 /10

Opasłe tomisko godne zespołu z równie "opasłą" twórczością. Znakomity materiał literacki poparty unikatowymi zdjęciami to nie lada gratka dla fanów, a tych jest bez liku, bo przecież Budka Suflera to nie tylko teksty i muzyka - no i moc niezapomnianych hitów - ale spory zastęp artystów, którzy zostali przez zespół Romualda Lipki wylansowani - Romuald Czystaw, Izabela Trojanowska, Urszula, Felicjan Andrzejczak, nie mówiąc już o tych, których kariera dzięki współpracy z Budką uległa wzmocnieniu. Gratka nie tylko dla fanów, ale i dla każdego, kto choć trochę lubi rodzimą muzykę pop&rock.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka - miasto - ludzie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl