Budowa potencjału bojowego Wojska Polskiego 1945–1990 Obszary szpiegowskich działań

Franciszek Puchała
Książka Budowa potencjału bojowego Wojska Polskiego 1945–1990 Obszary szpiegowskich działań
Książka Budowa potencjału bojowego Wojska Polskiego 1945–1990 Obszary szpiegowskich działań
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka jest cennym opracowaniem mającym charakter monograficzny. Kompleksowo i zrozumiale ujmuje merytoryczne zagadnienia z zakresu polityki obronnej i wojskowości na przestrzeni 45 lat. Autor przedstawia je na tle zjawisk, jakie towarzyszyły zimnej wojnie i związanemu z nią wyścigowi zbrojeń, którego skutki dotyczyły także Polski. Pokazuje rozwój organizacyjno-techniczny wojsk operacyjnych, przedstawiając zależności między potencjałem bojowym wojska a możliwościami ekonomicznymi państwa i kondycją polskiego przemysłu zbrojeniowego. W przystępny sposób obrazuje zintegrowany system zarządzania produkcją specjalną oraz wdrażania i eksploatacji uzbrojenia przez użytkowników, ukazując przy tym rolę przemysłowego i wojskowego zaplecza naukowo-badawczego. Wyjaśnia relacje z RWPG i ze strukturami wojskowymi UW w tych dziedzinach. Pokazuje skalę wydatków Polski na obronę narodową, które znacznie obciążały polskie społeczeństwo, zwłaszcza w okresie największych kryzysów w stosunkach między Wschodem i Zachodem. Wskazuje na określoną ciągłość historyczną w procesie rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskiej myśli konstruktorskiej. Przykładem tego jest nawiązanie do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego przed II wojną światową oraz wkład w odbudowę polskiego przemysłu zbrojeniowego i jego powojenny rozwój profesorów: Janusza Groszkowskiego, Piotra Wilniewczyca i Tadeusza Sołtyka znanych w II RP. Akcentuje osiągnięcia Wojskowej Akademii Technicznej, a wśród nich konstrukcje polskich laserów. Odnosi się także do tezy o pracach nad polską bronią termojądrową, którą miał prowadzić zespół uczonych tej politechniki wojskowej pod kierownictwem jej ówczesnego komendanta, generała profesora Sylwestra Kaliskiego. W zrozumieniu przedstawianej problematyki pomagają liczne i zarazem interesujące tabele, schematy i zdjęcia.
ISBN: 978-83-11-12800-2, 9788311128002
Wydawnictwo: Bellona

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Budowa potencjału bojowego Wojska Polskiego 1945–1990 Obszary szpiegowskich działań nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Budowa potencjału bojowego Wojska Polskiego 1945–1990 Obszary szpiegowskich działań”- Franciszek Puchała

Książka Szpieg CIA w polskim Sztabie Generalnym. O Ryszardzie Kuklińskim bliżej prawdy
Szpieg CIA w polskim Sztabi... Franciszek Puchała
Nie milkną spory na temat marszałka Józefa Piłsudskiego, Rom...
Książka Kulisy stanu wojennego
Kulisy stanu wojennego Franciszek Puchała
O wyhamowanie rewolucji "Solidarności" intensywnie zabiegały...
Książka Sekrety Sztabu Generalnego Pojałtańskiej Polski
Sekrety Sztabu Generalnego ... Franciszek Puchała
Generał Franciszek Puchała po ćwierćwiekowej służbie i pracy...

Cytaty z książki

O nie! Książka Budowa potencjału bojowego Wojska Polskiego 1945–1990 Obszary szpiegowskich działań. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe