BZYCZĄCE. Rzecz o naturze i roli pszczół

Thor Hanson
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
BZYCZĄCE. Rzecz o naturze i roli pszczół
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pszczoły są jak tlen: wszechobecne, niezbędne do życia, a jednak najczęściej niezauważalne. Wszyscy wiemy, że istnieją, lecz mało kto o nich myśli - dopóki nie odczuje ich braku.

W Bzyczących znany i lubiany autor książek Thor Hanson zabiera nas w podróż po świecie i w głąb historii naturalnej, kiedy to około 125 milionów lat temu pewna osa przeszła na wegetarianizm, karmiąc swoje młode pyłkiem. Opowiada o różnych gatunkach pszczół, nie tylko o pszczołach miodnych i trzmielach, ale też o mniej znanych, takich jak porobice, miesierki czy murarki. W zajmującym stylu, łącząc biologię z historią, kulturą i reportażem, przedstawia osobiste spojrzenie na zagrożony wyginięciem świat pszczół, stawiając nas oko w oko z coraz bardziej ponurą sytuacją tych bezcennych owadów, narażonych na pestycydy, patogeny i zmiany klimatyczne. Budzi przy tym w czytelniku ciekawość i zachwyt, potrzebę, by wyjść w plener, znaleźć pszczołę posilającą się na kwiatku i zacząć spokojnie ją obserwować. Póki to jeszcze jest możliwe.

Thor Hansen jest biologię i ekologię, laureatem stypendium Guggenheima oraz innych grantów i nagród, autorem książek popularyzujących wiedzę przyrodniczą, m.in. Piór i Triumfu nasion. Udziela się jako konsultant i mówca, często publikuje i występuje w opiniotwórczych mediach. Mieszka wraz z żoną i synem na wyspie w stanie Washington. 
Tytuł oryginalny: Buzz. The Nature and Necessity of Bess
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-8074-210-9, 9788380742109
Wydawnictwo: Bukowy Las
Stron: 288
dodana przez: Bookmaania

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka BZYCZĄCE. Rzecz o naturze i roli pszczół aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2020-01-21
9 /10
Przeczytane Wydawnictwo Bukowy Las Współpraca Wiecie co jest nam potrzebne do przetrwania? Tlen, woda i pożywienie. Tak, tylko, że z każdym rokiem sytuacja klimatyczna drastycznie się zmienia. Zatruwamy powietrze, zanieczyszczamy wody i nie przywiązujemy wagi do jedzenia, którego w hurtowych ilościach, pasteryzowane i przetwarzane pojawiają się na półkach. Niestety mamy przez to wpływ na kolejny mały, ale jak OGROMNY ważny element środowiska - PSZCZOŁY. Te delikatne stworzenia każdego dnia borykają się z trudnym klimatem, przyśpieszonym kwitnieniem roślin, gdzie wariuja przez zmiany klimatyczne, wilgotnością jak i nagłymi spadkami temperatury. Również liczne 'ulepszacze' na plony mimo, że przynoszą skutki w walce z chorobami roślin, niestety mają niekorzystny wpływ na naszych małych zapylaczy, dla nich są to bardzo szkodliwe substancje, które bardzo długo utrzymują się na powierzchni.
 
 'Bzyczące' jest bardzo ważna lekturą. Nie tylko przedstawia nam historię pszczół, ich zachowania jak i gatunki. Pokazuje nam jak bardzo sytuacja na świecie drastycznie się zmienia co skutkuje zagrożenie wyginiecia pszczół. Zatrzymajmy się na chwilę, zastanówmy kim będziemy jeśli doprowadzimy do wyginiecia tych wartościowych owadów... 

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka BZYCZĄCE. Rzecz o naturze i roli pszczół. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl