Cesarski zegarmistrz

Christoph Ransmayr
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Cesarski zegarmistrz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Alister Cox, angielski zegarmistrz i twórca automatów, po tragicznej śmierci córki porzuca swoje rzemiosło i pogrąża się w rozpaczy. Szansę na wybawienie odnajduje w niespodziewanej propozycji – sam cesarz Chin prosi go, aby przybył do Zakazanego Miasta i stworzył trzy zegary, jakich jeszcze świat nie widział. Gdy jednak Cox trafia na dwór, zaproszenie i szczodre obietnice wszechwładnego monarchy okazują się czymś innym. Cesarski zegarmistrz jest pełną maestrii powieścią o ojcowskiej miłości, wielkiej pasji i ambicji. To jednocześnie historia o zderzeniu odmiennych rzeczywistości – Wschodu i Zachodu – oraz o zetknięciu się zwykłego człowieka z władcą-bogiem, który pragnie stać ponad upływem czasu. Ransmayr tworzy zapierające dech w piersiach obrazy, snując jednocześnie filozoficzną refleksję nad upływającym czasem. Ta wyjątkowa powieść sprawia, że czas zdaje się płynąć inaczej. Autor, posługując się mocnym i eleganckim językiem, potrafi wczuć się w sytuację ludzi żyjących w odległej epoce. To prawdziwe dzieło sztuki. – „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Christoph Ransmayr – austriacki pisarz mieszkający w Wiedniu, z wykształcenia filozof i etnolog. W swoich książkach czerpie inspirację z licznych podróży (m.in. po Azji i obu Amerykach) oraz z wydarzeń historycznych. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Jest laureatem ponad dwudziestu prestiżowych nagród z dziedziny literatury, w tym: Nagrody Franza Kafki (Czechy), Nagrody im. Heinricha Bölla oraz Würth-Preis für Europäische Literatur (Niemcy), a także Prix Aristeion. W 2018 roku jego Latającą górę nominowano do The Man Booker International Prize.
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-233-4424-7, 9788323344247
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Seria z Żurawiem
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 272

Autor

Christoph Ransmayr Christoph Ransmayr
Urodzony w 1954 roku w Austrii (Wels)
Studiował filozofię i etnologię, mieszka w Wiedniu. Pisze prozę, eseje i teksty dramatyczne. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Franza Kafki, Nagrody im. Heinricha Bölla, Prix Aristeion i Nagrody im. Friedricha H...

Pozostałe książki:

Latająca góra Morbus Kitahara Pogromca wilków. Trzy duety literackie Atlas lękliwego mężczyzny Znikająca Europa
Wszystkie książki Christoph Ransmayr

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czym każdy zegar różni się od innego?

18.12.2020

Od wieków filozofowie i inżynierowie zajmowali się czasem. Jedni pragnęli poznać, czym jest czas, drudzy pragnęli jak najdokładniej go mierzyć. Alister Cox jest angielskim zegarmistrzem, który buduje zegary i automaty oparte na mechanizmach zegarów. Pragnie nie tylko, aby jego zegary mierzyły czas najdokładniej, ale były to urządzenia piękne. Jed... Recenzja książki Cesarski zegarmistrz

@jatymyoni@jatymyoni × 23

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-05
6 /10
Przeczytane Literatura obca

Jest to opowieść o bardzo zdolnym zegarmistrzu, który zostaje sprowadzony do Zakazanego Miasta, do cesarza Chin, aby zbudować mu doskonały zegar. Alister Cox zgada się, bo w rodzinnej Anglii nic go tam nie trzyma. Córeczka zmarła, a żona zamilkła, zamknęła się w swoim świecie. Nie przypuszcza jednak, że trafił do piekła, do miejsca, w którym od jednego człowieka zależy wszystko. Cesarz nakazuje mu zbudować 3 zegary, jeden odmierzający czas pędzący, drugi - czas trwający w nieskończoność, a trzeci - wieczny bezruch. Ambicje zegarmistrza przeplatają się podczas tworzenia tych zegarów z rozliczeniem z własną osobą, z przeszłością. Jednocześnie, Cox oraz jego towarzysze powoli poznają absurd Zakazanego Miasta i tajemnice władzy absolutnej. Stopniowo i ich ogarnia strach, a ambicja zbudowania najdoskonalszego zegara na świecie, w czym pieniądze cesarza pomagają, kłóci się z rozsądkiem.
Wszystko pięknie, mądrze i nowocześnie, ale trochę ciężko mi się tę książkę czytało.

× 12 | Komentarze (1) | link |
@jatymyoni
2020-12-18
8 /10
Przeczytane L. niemiecka i austriacka 20 z mojej półki Bardzo dobra książka

Cytaty z książki

O nie! Książka Cesarski zegarmistrz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl