Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie.

7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W 2014 roku Ewa Sułek rozpoczęła pracę nad książką o sztuce Ukrainy w dobie konfliktu - interesuje ją jak funkcjonuje sztuka w kraju w stanie wojny, o czym mówi, w jaki sposób opowiada o nowej rzeczywistości. Wojna i rewolucja często przedstawiane są poprzez działania zbrojne i polityczne. Tymczasem konflikty mają też swoje drugie oblicze - ciche i codzienne, pełne drobnych zmian, nowych praktyk, mających na celu przystosowanie do zmienionych realiów życia. Od listopada 2013 do lutego 2014 roku na Ukrainie trwały protesty, które przerodziły się w rewolucję zwaną Euromajdanem, a następnie w trwającą do dziś wojnę w Donbasie. Protestom od początku towarzyszyły działania artystyczne, które z czasem ewoluowały w estetyczny przekaz. Ewa Sułek pokazuje, że wydarzenia na Majdanie Niezależności nie tylko wpłynęły na politykę, lecz także miały kolosalne znaczenie dla kultury. Autorka przybliża polskim czytelnikom sztukę ukraińską, pokazuje zjawiska i prądy myślowe, które są dziś ważne na Ukrainie, a które pozwalają zrozumieć panujące tam nastroje społeczne w trudnym okresie przemian politycznych. Ewa Sułek podczas swoich licznych podróży na Ukrainę, rozmawia z uczestnikami rewolucji na Majdanie, artystami i ludźmi kultury, ludźmi żyjącymi w cieniu wojny w Donbasie, starając się uchwycić i oddać atmosferę i ducha dzisiejszej Ukrainy. ,,Tytułowego chłopaka z pianinem poznałam w ciasnej marszrutce wędrującej po górskich drogach Gruzji. Był sierpień 2013 roku i nie wiedzieliśmy jeszcze, że za trzy miesiące Europą wstrząśnie informacja o rodzącej się na Ukrainie rewolucji” - opowiada autorka. W 2014 roku wy-ruszyła w podróż, aby odnaleźć chłopaka ze zdjęcia i aby zrozumieć, jakie demony rodzą się i umierają, gdy wokół trwa wojna. ,,Chłopak z pianinem” to opowieść o sile sztuki, to historie ukryte za migawkami aparatu i odnalezione w pamięci, tej świadomej i tej podświadomej. To opowieść o wojnie, bez opowieści o wojnie.
Data wydania: 2018-08-15
ISBN: 978-83-01-19924-1, 9788301199241
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 232

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W sztuce mieszka wolność

1.02.2019

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że sztuka ma z wojną niewiele wspólnego. Doskonale pamiętamy pytania artystów o to, czy sztuka po drugiej wojnie światowej w ogóle jest możliwa. Wydaje nam się bowiem, iż akcje zbrojne zabijają w ludziach poczucie estetyki oraz wrażliwość. Tymczasem okazuje się, że malarstwo, literatura, rzeźba czy muzyka... Recenzja książki Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie.

@Gabriela_Deda@Gabriela_Deda × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2019-02-01
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat