Co nas drażni, co nas wkurza

Flora Lichtman, Joe Palca
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Co nas drażni, co nas wkurza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Według prognoz International Programs Center przy U.S. Census Bureau, 24 września 2010 roku o 19:32 czasu uniwersalnego populacja świata wynosiła 6 870 906 129 ludzi. Ta liczba robi wrażenie. Oznacza bowiem, że 24 września 2010 roku istniało ponad 6,8 miliarda opinii na temat tego, co jest najbardziej irytującą rzeczą na świecie. Zgrzyt paznokcia po tablicy. Kruszenie styropianu. Zaplątany kabel od słuchawek. Głośna rozmowa telefoniczna w autobusie. Mlaskanie przy jedzeniu. Przedświąteczny tłum w galerii handlowej. Istnieją dźwięki, zapachy i zachowania innych ludzi, które budzą w nas ogromną irytację. Jedyną rzeczą, której wówczas chcemy, jest natychmiastowe przerwanie drażniącej sytuacji. Jak to się dzieje, że nie możemy znieść takich drobiazgów? Dlaczego rzeczy, które nie mają w gruncie rzeczy większego znaczenia, drażnią nas i denerwują? Joe Palca i Flora Lichtman sięgnęli do badań i teorii by wyjaśnić, dlaczego na niektóre bodźce reagujemy silną awersją. Z książki „Co nas drażni, co nas wkurza” Czytelnik dowie się: · dlaczego cechy, które na początku wydawały nam się atrakcyjne w nowym partnerze, z czasem zaczynają nas irytować · jak to się dzieje, że niektórych dźwięków nie potrafimy zignorować i jak to wykorzystują służby medyczne i porządkowe · z jakiego powodu prowadzenie badań naukowych nad wydzieliną skunksów jest szalenie skomplikowane · oraz w jaki sposób naukowcy denerwują badanych, by zdobyć wiedzę o działaniu „zirytowanego” mózgu. Wydzielina skunksa, która kojarzy nam się z zapachem zepsutego jedzenia, zgrzyt paznokci na tablicy, który kojarzy nam się z krzykiem – te irytujące bodźce mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Nieprzyjemne doznania łączą się w ich przypadku z reakcjami awersyjnymi, wykształconymi w toku ewolucji, żeby utrzymać nas przy życiu. Czynniki, które budzą w nas irytację, kojarzą nam się z czymś, czego organizm każe nam unikać, dlatego wyzwalają silną reakcję. To kwestia pomylonej tożsamości – nie potrafimy rozróżnić prawdziwego zagrożenia od czegoś, co je naśladuje. Siedzicie na tarasie swojego domu z gazetą i poranną kawą. Przelatująca tamtędy mucha dochodzi do wniosku, że wasza głowa to najciekawsza i najbardziej intrygująca rzecz, jaką widziała w życiu. Niezmordowanie krąży wam wokół uszu. Nie zniechęca jej gazeta, teraz zwinięta i wykorzystywana w charakterze broni. Najwyraźniej ekscytację muchy tylko wzmaga to, że ją odganiacie. Poranna gazeta i kawa mogą działać na was kojąco, ale w obliczu uporczywego bzyczenia przestają się liczyć. Nie ma takiej możliwości, żeby nie irytowała was mucha, która lata wam wokół głowy. Jak to wyjaśnić?
Data wydania: 2017-04-15
ISBN: 978-83-01-19216-7, 9788301192167
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 253

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Co nas drażni, co nas wkurza? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Ekonomia_psycho-socjologia_2 E-book

"Co nas drażni, co nas wkurza" psychologa Joe Palca i dziennikarki Flory Lichtman zapowiadało się na fascynującą lekturę syntetyczną o źródłach podirytowania, być może poradnik radzenia sobie ze stanami negatywnego pobudzenia. Ostatecznie okazała się czymś nieco innym. Oczekiwałem raczej psychologiczno-socjologicznego podłoża naszych irytacji. Dostałem mix tego właśnie podejścia z bardziej formalnym opisem fizjologii odbierania bodźców, co akurat przyjąłem z zaciekawieniem. Niestety pojawiły się także dość luźne analizy, które posiłkowały się nawet hollywoodzkimi filmami, w których wykreowano jednostki neurotyczne.

Ciekawie wypadły ogólne analizy irytacji, w których nieprzewidywalność pewnych bodźców daje się nam we znaki. Klasycznym przykładem jest 'semilog', czyli pół-rozmowa realizowana jako przypadkowe i nie do uniknięcia słuchanie czyjejś rozmowy przez telefon. Mamy dostęp (z konieczności, bo znajdujemy się we wspólnej przestrzeni) do dywagacji, które nas wybijają z rytmu, zaburzają przestrzeń wspólną i zmuszają do mimowolnego śledzenia dźwięków. Nie jest przy tym ważne czy to nas rozprasza, bo to nietakt, czy to nietakt, bo rozprasza. Wiemy, że gaduła skończy, ale kiedy?! W tym tkwi prawdopodobne sedno problemu.

Autorzy analizują, od strony psychosomatycznej, liczne przykłady irytujących bodźców. Jest brzęcząca mucha (czemu się uparła akurat na kawałek przestrzeni, gdzie my jesteśmy?), alarmy samochodowe (czemu to tak wyje i moduluje? - stąd zapewne ...

| link |
@KazikLec
@KazikLec
2022-12-12
6 /10
Przeczytane 2022

Cytaty z książki

O nie! Książka Co nas drażni, co nas wkurza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat