Opinia na temat książki Co robią uczucia?

@Booka @Booka · 2023-11-22 22:17:44
Przeczytane Literatura dziecięca/młodzieżowa Posiadam
Z książką Tiny Oziewicz miałam okazję mieć styczność podczas lektury "Co uczucia robią nocą?", która skłoniła mnie do poszukiwań innych tytułów. Tak trafiłam na dwie wcześniej wydane książki, a "Co robią uczucia?" jest jedną z nich. Tutaj również spotykamy się z dziwnymi stworkami. Jedne były już mi znane z poprzedniej, wyżej wymienionej książki. Niektóre są tylko w tamtej, więc przypuszczam, że w później wydanej książce o uczuciach Autorka wzbogaciła temat w nowe uczucia.

W tej książce możemy przeczytać co robią negatywne uczucia jak: złość, zawiść, kompleksy, duma, lęk, samotność, smutek, niepokój, nienawiść oraz te pozytywne, do których należą: ciekawość, radość, wdzięczność, wyobraźnia, spokój, wolność, gościnność, współczucie, odwaga, szczęście, cierpliwość, zaufanie, życzliwość, zachwyt, zadowolenie, nadzieja, przyjaźń i miłość. Większość jest potrzebna (także nostalgia, tęsknota, samotność czy też strach). Wszystkie stanowią o nas - ludziach.

Ładna książka, bardzo pomysłowa, opatrzona rysunkami autorstwa Aleksandry Zając, które przedstawiają zarówno przyjemne stworki, jak i te mniej fajne (jak na przykład złość). Posiada niedużo tekstu, przez co czyta się błyskawicznie, a także trafną puentę. Książka daje do myślenia nie tylko dzieciom. Bardzo polecam zarówno małym, jak i dużym.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2023/11/co-robia-uczucia.html
Ocena:
Data przeczytania: 2023-11-22
× 3 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Co robią uczucia?
2 wydania
Co robią uczucia?
Tina Oziewicz
9/10
Seria: Uczucia

Dowcipna i pełna ciepła książka o tym, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko). Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te uczucia – i wiele innych. Ale czy wiemy, co robią, k...

Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie rok temu
Zainteresowałam się kiedyś tą pozycją, ale po Twojej opinii na pewno ją nie kupię. Nie ma coś takiego jak negatywne uczucia, złe uczucia, są trudne uczucia a wszystko zależy jak je wyrażamy..Może jednak warto, aby uczuciami zajmował się psycholog, a nie filolog.
@Booka
@Booka · 12 miesięcy temu
Zgadzam się. Określenie "negatywne uczucia, złe uczucia" padło ode mnie, a nie od autorek. Ja je nazwałam negatywnymi bo uważam, że złość, czy strach (choć możne czasem są potrzebna) są jednak złymi uczuciami. Tak samo jak np. kompleksy.
Akurat książka ma mało tekstu i nigdzie nie pada tam nazywanie tych uczuć. Jedynie jest pokazane i nazwane co one robią. Ale nikt nigdzie nie wyraża o nich opinii, ani ich nie określa. Moja opinia jest tylko subiektywnym moim wyrażeniem. Ja sobie to ubrałam w słowa.
A dzieci, do których jest kierowana powinny wręcz poznać wszystkie uczucia z tej książki.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 12 miesięcy temu
Mnie przekonano, chociaż to trwało, że każde uczucie jest dobre i ważne w naszym życiu, problem jest z wyrażaniem tych uczuć. Kompleksy nie są uczuciem, ale wywołują uczucia takie jak wstyd, lęk, niepokój.
× 1
@Booka
@Booka · 12 miesięcy temu
Prawda, choć kompleksy w tym wydaniu właśnie wystąpiły (mnie tu też nie pasuja). Również uważam, że nie są uczuciem. Bardziej odczuciem.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 12 miesięcy temu
Może dlatego, że budzą całą mieszankę uczuć, ale raczej są to myśli, zapisy: "że i tak się nie uda", " po co próbować, jak nie potrafię". Coś na ten temat wiem, starając się zmienić własne zapisy. Dziwne, że kompleksy, chociaż bolą, dają strefę komfortu, bo są pewnego rodzaju usprawiedliwieniem.
× 1

Pozostałe opinie

Dla dziecka świat uczuć i emocji wydaje się być wielki i bezkresny, niczym ocean. Jest ich wiele, mają potężną siłę i bywa, że bardzo ciężko je oswoić. Może macie na to jakiś sposób? Dla mnie niezmi...

@bargielita@bargielita

Pięknie i niebanalnie ilustrowana książka o uczuciach. Uczucia reprezentowane są przez puchate, okrągławe, nieokreślone stworki, które... robią różne rzeczy, w zgodzie ze swoim charakterem. Wspaniały...

Rozmowa o uczuciach jest bardzo ważna, niezależnie od wieku i sytuacji. Trzeba o nich mówić. trzeba uświadamiać, trzeba się otwierać. Jednak czym tak naprawdę są uczucia? Co mogą robić? Na to pytani...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl