Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell

Georgina Howell
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu – Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. „Urodziła się z nadmiarem talentów”, tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania do wiedzy, niebezpiecznych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny. Zdobyła autorytet wśród Arabów, którzy nazwali ją „królową pustyni”. Również w Wielkiej Brytanii uważano ją za znawczynię Bliskiego Wschodu, który wnikliwie zbadała podczas zorganizowanych przez siebie wypraw. Nieraz ryzykowała życie, eksplorując obszary objęte walkami zwaśnionych plemion. Córka pustyni to historia silnej i nieugiętej Gertrude Bell, która osiągnęła najwyższą pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn, wówczas niedostępną dla kobiet. Jej życie to przygoda, w której realizowały się wszystkie marzenia – poza jednym – spełnioną miłością. Jeśli komuś się wydaje, że eksploracja i bohaterskie wyprawy to wyłącznie przywilej mężczyzn, głęboko się myli. Potwierdza to Gertrude Bell – wybitna brytyjska podróżniczka, pisarka, doradca polityczny, orientalistka, a przy okazji i szpieg na Bliskim Wschodzie w okresie osmańskiego zmierzchu. Funkcjonariusze administracji brytyjskiej, generałowie czy dyplomaci nie kryli irytacji i wrogości, mówiąc o niej: „maskulinizowany obieżyświat”, „ględząca, kręcąca pupą koturnowa baba” czy „mała istota z płaską piersią, którą zwą kobietą”. Jej powszechnie nieakceptowany styl życia przełamywał ówczesne kanony i ograniczenia kulturowe, przecierając szlaki dzisiejszym paniom. Nie raz pisałem, że żywię głęboki podziw dla tej dzielnej przedstawicielki płci pięknej. Dzięki filmowi Wernera Herzoga Królowa pustyni z Nicole Kidman w roli głównej oraz biografii autorstwa Georginy Howell świat pozna szerzej niezwykle burzliwe życie tej globtroterki wyprzedzającej swoją epokę.
Tytuł oryginalny: Queen of the Desert
Data wydania: 2016-03-21
ISBN: 978-83-7785-850-9, 9788377858509
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 600

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Gertrude Bell, to była prawdziwa kobieta renesansu.Pisała książki, tłumaczyła zwoje, podróżowała, była jedyną kobietą, która miała realny wpływ na politykę Wielkiej Brytanii na Bliskim Wschodzie.Rodacy jej nie doceniali, Arabowie nadali jej przydomek Królowa Pustyni.I taka właśnie była, Gerturde, nietuzinkowa i nie dająca sobie w kasze dmuchać.Można by rzec pierwsza emancypantka, lub jedna z pierwszych.Ale to nie wszystkie twarze Bell.Podczas I wojny światowej została szpiegiem i miała w tym zakresie znaczne sukcesy.Jedna z bliskich przyjaciółek słynnego Lawrence'a z Arabii.Można by tak długo.

W swojej książce autorka, niesamowicie interesująco przedstawiła fakty z życia Bell, jednocześnie zachowując rzetelność i minimalnie tylko ubarwiając rzeczywistość.
Pasjonująca opowieść o kobiecie, która wiedziała czego chce i nie zwracała uwagi na kłody, które, co rusz, rzucano jej pod nogi.Bo chcieć to móc.Polecam szczerze, jednocześnie wypada wspomnieć, że na ekranach kin gości film o Gertrude Bell, z Nicole Kidman w roli głównej.Pamiętajcie, najpierw lektura, potem można iść do kina.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat