Cykl Życia Imperium. W poszukiwaniu środków zaradczych

John Bagott Glubb
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Cykl Życia Imperium. W poszukiwaniu środków zaradczych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy Europa, w której żyjemy chyli się ku upadkowi? Pewnie wiele dalibyśmy za to, żeby mieć dostęp do twardych danych, które potwierdzają lub obalają tę tezę. John Glubb w książce „Cykl Życia Imperium” i „W poszukiwaniu środków zaradczych” poszukuje sztywnych praw rządzących losami państw, które wpływają na losy innych nacji, a nawet świata. I znajduje je, dając czytelnikowi świetne narzędzie do analizy współczesności. W kolejnej pozycji z serii Biblioteka Rządzących i Rządzonych Fundacji PAFERE John Glubb bierze pod lupę dzieje kilkunastu mocarstw i rozkłada je na kolejne fazy rozwoju. Przygląda się między innymi Imperium Rzymskiemu, Arabskiemu, imperium Mameluków czy Osmańskiemu oraz Wielkiej Brytanii. Stara się znaleźć prawidłowości właściwe każdej z faz oraz jak najwięcej punktów wspólnych. I pyta - czy imperium musi upaść? Podczas swej analizy porusza wiele interesujących kwestii. Zastanawia się na przykład nad rolą edukacji i uniwersytetów. Dlaczego waga wykształcenia rośnie w końcowej fazie trwania mocarstw? Autor obserwuje także takie kwestie, jak wartości społeczeństw w poszczególnych etapach rozwoju mocarstw, ich organizację, aspiracje, a nawet skłonności do lenistwa czy upodobanie luksusu. Atrakcyjność publikacji Glubb’a leży głównie w możliwości przyjrzenia się naszym czasom przez pryzmat jego analizy. Czy możemy wyciągnąć z historii wnioski dla nas samych dzisiaj i nie popełniać tych samych błędów? W drugiej części publikacji John Glubb stara się podać receptę na udane trwanie silnych państw. Część jego obserwacji jest ciekawa, niektóre mogą irytować. Wszystkie zaś są świetną okazją do dyskusji i przemyśleń. „Cykl Życia Imperium” to kolejna pozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć mechanizm działania świata. Co ważne, książkę szybko się czyta. To lekcja historii w pigułce.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-929152-3-2, 9788392915232
Wydawnictwo: QBS
Stron: 114

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Cykl Życia Imperium. W poszukiwaniu środków zaradczych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tomek_kutyla
2024-07-10
10 /10
Przeczytane Posiadam e-booka

Sir John Bagot Glubb będąc już emerytowanym żołnierzem, zajął się pisaniem książek. Cykl Życia Imperium. W poszukiwaniu środków zaradczych przedstawia poczynione przez niego badania nad przebiegiem losów światowych mocarstw w historii ludzkości. W swojej analizie Glubb zwraca szczególną uwagę na zdumiewającą prawidłowość długości trwania, jak i przebiegu cyklu życia każdego z wielkich narodów. Okres ten trwa przeciętnie 250 lat i można zauważyć w nim regularną powtarzalność następujących po sobie etapów. Od Fazy Pionierów (Zrywu) poprzez Fazę Zdobywców (Podboju), Rozwoju Gospodarki, Obfitości, Intelektu aż po Fazę Schyłku (Upadku). Dokonując dokładnej analizy każdej z nich, Glubb dochodzi do wniosku, że:
„...jak na razie, wiemy na ten temat mało, dzielimy się na narody, stronnictwa lub wspólnoty i walczymy, nienawidzimy się i szkalujemy siebie nawzajem. Gdybyśmy jednak spojrzeli na to z szerszej perspektywy, dostrzeglibyśmy, że te wszystkie zachowania są wynikiem działania naturalnego procesu, na który nie mamy wpływu i który jest nieunikniony. Jeśli bylibyśmy w stanie zrozumieć owe potężne procesy, z pełną świadomością tego, że nie podlegają one naszej kontroli, to być może udałoby się wyzbyć wzajemnej nienawiści, która z nich wynika”.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Cykl Życia Imperium. W poszukiwaniu środków zaradczych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat