Cywil w Berlinie

Antoni Sobański
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Cywil w Berlinie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zbiór fascynujących reportaży z hitlerowskich Niemiec napisanych na pięć lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Ich autor – Antoni Sobański jeździł tam kilkakrotnie jako wysłannik Wiadomości Literackich, by na miejscu przekonać się, jak narodowy socjalizm zmienia życie Niemców. Te świetne reportaże dokumentują powstawanie wielkiego zła, pokazują mechanizmy jego przenikania w umysły obywateli oraz ich zatruwania. Tekst ten, oprócz bezcennej warstwy faktograficznej, jest też doskonale, inteligentnie i ze swadą napisany. To literatura naprawdę wysokich lotów!

Autor jest naocznym świadkiem słynnego palenia książek, uczestniczy w Parteitagu w Norymberdze, ze zgrozą przysłuchuje się konferencji prasowej psychopatycznego Juliusa Streichera. Wiele uwagi poświęca kwestii żydowskiej i planowej polityce terroru. Interesują go zarówno gospodarka, religia, polityczne represje, status prasy i opozycji, jak i fasony mundurów, nastroje społeczne, życie nocne, moda, wygląd ulicy, położenie mniejszości seksualnych.
PRZEDMOWA DO WYDANIA Z 1934 ROKU
PRZYJAZD
NARÓD W MUNDURZE
CYWILE, REICHSTAG I KSIĄŻKI
REWOLUCJA
ŻYDZI
ODRĘBNOŚĆ
WEHRHAFTIGKEIT
WYJAZD
Data wydania: 2021-03-17
ISBN: 978-83-66719-30-9, 9788366719309
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Estymator
dodana przez: almos
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Antoni Sobański Antoni Sobański
Urodzony 1 maja 1898 roku na Ukrainie (Obodiwka)
Antoni Marian Henryk Sobański herbu Junosza – polski ziemianin zajmujący się dziennikarstwem i literaturą, związany z „Wiadomościami Literackimi” i liberalnym środowiskiem inteligenckim okresu międzywojennego, szczególnie Skamandrytów. Współpracował...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Początek rewolucji

25.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Reportaż, wznowiony ostatnio przez wydawnictwo Estymator, opisujący Niemcy w rok po dojściu nazistów do władzy. Ważne, że Sobański pisał tę książkę na żywo, w 1934 r., zatem nie był obciążony wiedzą o tym jak się później potoczyła historia, jego spostrzeżenia są więc tym bardziej godne uwagi. Można się zapytać czy książka Sobańskiego wnosi coś no... {} Recenzja książki Cywil w Berlinie

@almos@almos {}× 17

Moja opinia o książce

Opinie

@almos
2021-09-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane ebook historia reportaż/literatura faktu

Cytaty z książki

O nie! Książka Cywil w Berlinie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl