Czang Kaj-szek i jego Chiny

Jonathan Fenby
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Czang Kaj-szek i jego Chiny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czang Kaj-szek (1887-1975) - jeden z najbardziej kontrowersyjny przywódców XX wieku, generalissimus. Zasłynął jako nieustępliwy polityk i okrutny dyktator, którego los postawił w centrum burzliwej historii Chin. Przez długi czas prowadził walkę z chińskimi komunistami pod wodzą Mao Zedonga, odpierając jednocześnie zaciekłe ataki wojsk japońskich. W 1949 został wygnany z kraju i osiadł na Tajwanie. Cieszył się dużym poparciem Zachodu. Obok Churchilla, Roosevelta i Stalina należał do tak zwanej Wielkiej Czwórki, decydującej o losach świata po II wojnie światowej. Otaczał się licznymi doradcami; byli wśród nich Amerykanie, Rosjanie, Niemcy. Niemały wpływ na życie Czanga i losy Chin miały kobiety, zwłaszcza trzecia żona Song Meiling. Czang Kaj-szek i jego Chiny to dobrze udokumentowana, rzetelnie przedstawiona historia Chin pierwszej połowy XX wieku. Opowieść o losach człowieka, wykorzystującego rozmaite koneksje, przekupstwo i umiejętności taktyczne swych doradców do sprawowania niepodzielnej władzy. Jonathan Fenby stawia kluczowe pytanie: Czy bez Czanga możliwe byłoby przekształcenie Chin w jedno z najpotężniejszych mocarstw XXI wieku? Lektura książki przybliża nas do znalezienia odpowiedzi. Jonathan Fenby - brytyjski historyk, dziennikarz i pisarz. Pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopism: "Observer" w Londynie i "South China Morning Post" w Hongkongu. Współpracował z "The Economist", "The Guardian" oraz "The Independent". Jest autorem kilku poczytnych książek na temat II wojny światowej i historii Chin.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-245-8961-6, 9788324589616
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Stron: 560

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czang Kaj-szek i jego Chiny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@melkart002
2020-08-31
7 /10
Przeczytane

Autorka opowiada historię swojej babci – Chang Yu-i. Choć obecnie wydaje się być osobą niepozorną, miala bardzo bogatą przeszłość. Jako Chinka wykształcona pełniła funkcję prezesa Szanghajskiego Banku Oszczędności dla Kobiet. Jako kobieta – przeżyła niespełnioną miłość i przeszła do historia jako pierwsza Chinka, która przeżyła rozwód. W ówczesnych Chinach rozwód z kobietą był czymś nagannym, czymś przynoszącym kobiecie ujmę. Ale nie naszej Chang Yu-i. Jej przygody są naprawdę interesujące, choć dosyć przyziemne. Z pewnością chciałbym poznać tę Panią i przekonać się jakim człowiekiem była, a była przez wielkie CZ.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Czang Kaj-szek i jego Chiny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl