Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości

Gavin Hesketh
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Ta książka opowiada o cząstkach, najbardziej fundamentalnych obiektach, jakie znamy, z których zbudowany jest cały nasz Wszechświat. Co prawda, najlepszym językiem do opisu świata cząstek jest matematyka, jednak koncepcje, opisujące rzeczywistość w najmniejszej skali można oddzielić od matematycznych równań i uczynić je zrozumiałymi dla każdego. Książka brytyjskiego fizyka, Gavina Hesketha Cząstki elementarne to opowieść o tym, co wiemy, czego jeszcze nie wiemy, i naszym nieustannym dążeniu do poszerzania wiedzy o najbardziej tajemniczych obiektach w naszym świecie. To opowieść o kwarkach i leptonach, bozonach i symetriach, a także o największym eksperymencie w historii badań najmniejszych składników materii, jakie udało nam się do tej pory odkryć. Żyjemy w złotej epoce fizyki cząstek, gdyż dysponujemy największym narzędziem badawczym, dzięki któremu przesuwamy granice ludzkiej wiedzy. Najbardziej ekscytujące jest jednak to, że możemy znajdować się u progu całkowicie nowego odkrycia, znacznie ważniejszego niż bozon Higgsa, odkrycia, które może doprowadzić do nowej rewolucji w postrzeganiu Wszechświata i naszego w nim miejsca. Gavin Hesketh jest fizykiem eksperymentalnym z University College London. Obecnie pracuje przy eksperymencie ATLAS w CERN.
Data wydania: 2017-09-28
ISBN: 978-83-8123-001-8, 9788381230018
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Stron: 268

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Fizyka_2

Świat cząstek elementarnych, podstawowych 'cegiełek materii', jest bliższy naszej codzienności, niż mogłoby się wydawać. Czy wiecie na przykład, że gdyby nie istniały fotony, nie udałoby się nam klasnąć rękoma? Dłonie po prostu przeleciałyby przez siebie, tak jak każda z nich przecina powietrze. Tego i wiele innych fascynujących rzeczy można się dowiedzieć z najnowszej książki Gavina Hesketha "Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości". Według mnie to książka w stylu, 'co chcielibyście wiedzieć o cząstkach elementarnych, ale boicie się zapytać'.

Hesketh podjął się niewdzięcznego zadania. Jak opisać zawiły koncepcyjnie świat cząstek elementarnych bez żargonu i współczesnej matematyki? Na szczęście autor jest fizykiem doświadczalnym, co da się wyczuć w sposobie prowadzenia narracji. Nie przeładował tekstu wyabstrahowanymi teoretycznymi rozważaniami. To duży plus.
Zaczął od rysu historycznego. Pokazał źródła rozwoju wiedzy o świecie atomowym i promieniotwórczości na przełomie XIX/XX wieku, którym języka do opisu dostarczyła QM. Zreferował lawinę cząstek pojawiających się w coraz lepszych urządzeniach do zderzeń na coraz wyższych energiach. W efekcie świat hadronów w latach 60-tych był pełen obiektów, które wymagały systematyzacji. Dzięki odkryciu kwarków, całość się zdecydowanie uprościła. Ostatecznie fizyka dopracowała się Modelu Standardowego – teorii obejmującej wszystkie zjawiska skal atomowych i subatomowych.

Najtrudnie...

| link |
@Grzegorz.
2024-04-10
8 /10
Przeczytane Astrofizyka, Astronomia, Fizyka, Matematyka

Cytaty z książki

O nie! Książka Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl