Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne

Andrzej Turczyński
Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Najpierw odczuwa delikatne muśnięcie ulotnego wrażenia, które momentalnie przeistacza się w pewność, że ma w głowie cały świat ze wszystkimi jego fenomenami, ich atrybutami i aspektami, świat w którym przebywa jako jedyny mieszkaniec. Aby móc wyruszyć z tego osobnego od wszystkiego miejsca, potrzebuje niewiele, wystarczy łódź utworzona z gęstego cienia gawroniego skrzydła, padającego na kartkę papieru, na tę niespełnioną do końca równinę, tonącą w zawoju mgły i przeczucie jakiegoś, gdzieś istniejącego, życzliwego mu brzegu rzeki ze stopą wody pod nadwerężonym kilem, a jej płytki i płaski nurt sam poniesie go śpiącego w ciemnej łodzi ku wydmom zapomnienia, ku trzcinom znieruchomiałym w szklistym blasku lodowatego zimna wschodzącej Gwiazdy Porannej. I wtedy okazuje się, że w swoim świecie nie jest osamotniony, że obok ujawnia swoją obecność zwykle niewidzialny nocą jego rodzony cień. I już czuje się raźniej, choć też odczucie to podszywa niepokój omal niezauważalny, być może podobny temu, jaki mógł odczuwać Abel, widząc nadchodzącego ku sobie brata Kaina. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, nawet wie, że jego towarzysz to figura czasu postrzeganego w jego linearności, lecz i kolistości, ale także tego znieruchomiałego w nieustannie teraźniejszej chwili, która poddana fragmentacji staje się zalążnią życia, tworzywem historii, korzeniem narracji. Rozumie, że ów niepokój sięga czegoś bardziej pierwotnego niż ten, doświadczany przez Abla, gdy spoczął na nim cień brata, i jest to Adamowe okamgnienne przeżycie obecności siebie samego jako repliki, choć nie w pełni z nim tożsamej, może nie wadliwej, ale różnej w drobnych, nieistotnych szczegółach. Jeśli nawet ów cień ma naturę żeńską, to współtworzy zgodność podobną bardziej do rymu męskiego niż żeńskiego, i myśl ta zadowala go, pozwalając skoncentrować się na samej podróży Rzeką Atramentową (fragment opowiadania Dziewica o Żelaznych Zębach).  
Data wydania: 2019-09-01
ISBN: 978-83-65778-84-0, 9788365778840
Wydawnictwo: Forma
Seria: Kwadrat
Stron: 212
dodana przez: katapika

Autor

Andrzej Turczyński Andrzej Turczyński
Urodzony 22 lutego 1938 roku w Polsce (Lublin)
Andrzej Turczyński – poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Laureat licznych nagród m.in. Fundacji Kultury za „Rzeki popiołu” (1994), im. Księcia Konstantego Ostrogskiego (1997), im. Świętego Brata Alberta (1999), Nagrody Specjalnej Ministra Kultury (20...

Pozostałe książki:

2011. Antologia współczesnych polskich opowiadań Andriej Rublow. Mistrz niewidzialnej strony Bezmiar. Eseje paradoksalne Bruliony Starej Ziemii Brzemię Ceremoniały Codex argenteus czyli srebrna księga fratri Vincentii od czarnych mnichów zakonu kaznodziejskiego Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne Homo Pictor, Homo Viator Jawnogrzesznica i pan Koncert muzyki dawnej Kuglarnia Latopis. Powieść doroczna Moskwa "na Krwi" Piękna z Beaute Rzeki popiołu : eseje Spalone ogrody rozkoszy Ten szalony Pan Puszkin Zgorszenie Znużenie Święto ikony Źródła. Fragmenty, uwagi i komentarze Żywioły
Wszystkie książki Andrzej Turczyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl