Czekoladowy tort z Hitlerem

Emma Craigie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Czekoladowy tort z Hitlerem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

12-letnia dziewczynka. Bunkier Hitlera. Ostatnie dni III Rzeszy. Tajny dziennik Helgi Goebbels. Agonia III Rzeszy oczami 12-letniej dziewczynki. 22 kwietnia 1945 roku, ciasny, duszny, berliński bunkier – ostatnia wojenna siedziba Adolfa Hitlera. Pod ziemię, na zawsze, schodzą także Joseph i Magda Goebbels wraz z sześciorgiem dzieci. Najmłodsza Heidrunma cztery lata, najstarsza – Hegla, dwanaście. Wokół radosnych dzieci do samego końca toczy się przerażająca gra pozorów. Ale Helga Goebbels widzi i rozumie o wiele więcej, niż dorośli są w stanie przypuszczać. Swoje przejmujące obserwacje i wspomnienia zapisuje w sekretnym dzienniku. Świetnie udokumentowana opowieść o upadku Niemiec z perspektywy dziewczynki stała się prawdziwą wydawniczą sensacją. Bezsensowna śmierć szóstki niewinnych dzieci, zamordowanych przez matkę, pozostanie na zawsze symbolem obłędu nazistowskiej ideologii.
Data wydania: 2017-05-11
ISBN: 978-83-11-14457-6, 9788311144576
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 200

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czekoladowy tort z Hitlerem aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@OutLet
2019-12-30
7 /10
Przeczytane

Zastanawiałam się, czytając tę książkę, czy tak rzeczywiście mogłyby brzmieć zapiski Helgi Goebbels, gdyby je prowadziła. Czy ich ton byłby tak samo na przemian rzeczowy i przepełniony beznadziejnością, niewypowiedzianą świadomością własnego losu – czy może byłoby w nich więcej rozpaczliwego krzyku i prób zaczerpnięcia powietrza, nim ostatecznie nacierające fale przykryją wszystko i wszystkich.
Nie potrafię, oczywiście, odpowiedzieć na to pytanie. Fakt, że je sobie zadaję, nie oznacza też, że dziennik w swoim stylistycznym kształcie do mnie nie trafił. Przy najlepszym warsztacie pisarskim trudno wyobrazić sobie, czego doświadczała Helga w bunkrze. Można próbować, można dać Heldze i jej rodzeństwu drugie życie, odsłaniając przed czytelnikami kolejne jego karty jak w pasjansie. To, które brutalnie i okrutnie im przerwano, już nie będzie miało dalszego ciągu.
Autorka przeplata rozdziały. Zaczyna od wspomnień jeszcze przedwojennych, potem opisuje dany dzień w bunkrze – i dokłada kolejną porcję wspomnień. Wojna, dopóki Niemcy odnosili sukcesy na froncie, nie dotykała dzieci Goebbelsów aż tak bardzo. Prowadziły ustabilizowany tryb życia i przeżywały typowo dziecięce troski w jednej czy drugiej bogatej posiadłości rodziców. Helga wspomina to na przykład tak: „To był jeden z najlepszych okresów w czasie wojny, ponieważ większość czasu spędzaliśmy w jednym miejscu – w pałacu Lanke – i chodziliśmy do szkoły w Wandlitz”. Wiedziały, że trwa, ale przecież papa wraz z mamusią tłum...

| link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-06
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2017 Historia

Nie ukrywam zaciekawił mnie tytuł. Książka jest zapisem relacji córki 12-tniej Helgi Goebbels, jedna cześć dotyczy czasów przed wojną, mamy tutaj losy rodziny Goebbelsów, spotkania rodziny z innymi wodzami III Rzeszy, druga czasów już w bunkrze, krótko przed morderstwem dokonanym przez matkę na dzieciach i samobójstwem rodziców. Wszystko jest opisywane oczami dziecka, któremu nie do końca podoba się wujaszek Hitler, obserwuje otaczającą ją rzeczywistość. Te zapiski sprzed wojny są trochę naiwne, znikają sąsiedzi Żydzi, ona myśli, że wyjechali. Rzeczywistość w bunkrze niezbyt się Heldze podoba, obserwuje co się dzieje. Wydaje się, że tylko ona coś przeczuwa, a młodsze rodzeństwo pociesza. Codzienne czynności stają się niedostępne, a mimo to życie ma toczyć się dalej, tak jak to lubi wujaszek Adi i ciocia Eva.
Nie wiem jak ocenić książkę, dla mnie jest historią rodziny uwikłanej w nieludzką wojnę, a pokazującą zwykłe życie. Ukazuje jednak, że dzieci były świadkami tego co się wtedy działo, a miłość do rodziców nie powodowała, że oceniały to co oni robili.

| link |
@stalowamagnolia
@stalowamagnolia
2022-01-19
4 /10
Przeczytane

Dziennik dziecka zamkniętego w bunkrze według wyobrażeń autorki. Mroczne wrażenie. Kto czytał wspomnienia ludzi związanych z Hitlerem z końca wojny, zwłaszcza tych co byli w bunkrze w tym czasie, będą mieli pojęcie co jest w książce. Mi ona nie przypadła do gustu.

| link |
@grozobooki
2024-07-07
8 /10
Przeczytane gatunkowy miszmasz
TO
@tobiaszp18
2022-01-04
7 /10
Przeczytane
@anna_strzelczak
2020-10-31
6 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
@czerwonakaja
2019-11-07
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czekoladowy tort z Hitlerem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl