Człowiek, który wyszedł z mroku

David Lagercrantz
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Człowiek, który wyszedł z mroku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Każdy ma swoje mroczne tajemnice.
Nie każdy potrafi je unieść.

W Sztokholmie zostaje pobity na śmierć sędzia piłkarski. Zebrane dowody wskazują na porywczego ojca jednego z młodych piłkarzy. Starsi stażem policjanci chcą na tym etapie zakończyć śledztwo, ale młoda i ambitna policjantka, Micaela Vargas, wciąż ma wątpliwości. Kontaktują się więc z światowej sławy profesorem psychologii, Hansem Rekkem. Przenikliwy i działający nieszablonowo geniusz widzi więcej i szybko wywraca śledztwo do góry nogami. Okazuje się bowiem, że nic nie jest takie, na jakie z pozoru wygląda, a zamordowany nie był tym, za kogo się podawał. Czyżby ofiarę pomylono z katem? Śledztwo zmierza w niebezpieczne polityczne rejony: od tajnych więzień, gier wywiadów, przez wojny terrorystów, aż po najwyższe szczeble władzy.
W trakcie prób rozwikłania tych mrocznych tajemnic między Micaelą i Rekkem zawiązuje się wyjątkowa relacja. Choć to zderzenie dwóch światów - wykształconego i kulturalnego przedstawiciela klasy wyższej z hardą, nieustępliwą policjantką z nizin społecznych – to ten wybuchowy duet uzupełniających się przeciwieństw staje się wkrótce solą w oku wszystkich zaangażowanych w śledztwo.
Data wydania: 2022-06-01
ISBN: 978-83-8032-758-0, 9788380327580
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Wielka Litera
Czas trwania: 680 minut
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

David Lagercrantz David Lagercrantz
Urodzony 4 września 1962 roku w Szwecji (Solna)
David Gunnar Fransiscus Lagercrantz - szwedzki dziennikarz, autor biografii i powieści sensacyjno-kryminalnych. Urodził się i dorastał w podsztokholmskiej Solnie. Pochodzi ze starego szwedzkiego rodu szlacheckiego. Jest synem Olofa Lagercrantza, pi...

Pozostałe książki:

Grzech pierworodny w Wilmslow Mężczyzna, który gonił swój cień Co nas nie zabije Ja, Ibra. Moja historia Ta, która musi umrzeć
Wszystkie książki David Lagercrantz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W okowach mroku

13.06.2022

"Wszyscy chcemy zniszczyć tęsknotę za tym, czego nie możemy mieć". Mrok to słowo składowe tytułu tej książki, ale także i przede wszystkim, element wynurzający się z życiorysów jej bohaterów, którzy uwikłani w różne rodzaje zależności, borykają się z własnymi demonami. Mrok, który oplata nie tylko jednostkę, ale całe masy, prowadząc do najo... Recenzja książki Człowiek, który wyszedł z mroku

@awiola@awiola × 6

„Dostrzega wzory tam, gdzie ich nie ma. Potrafi dodać dwa do dwóch i wyjdzie mu trzy”, czyli ...

3.06.2022

Człowiek, który wyszedł z mroku to dla mnie pierwsze spotkanie z Davidem Lagercrantzem, autorem kontynuacji bestsellerowej serii Millennium Stiega Larssona. Ja nie czytałam ani Millenium, ani innych książek tego autorka, dlatego nie miałam wobec tej powieści żadnych oczekiwań. Uwielbiam skandynawskie kryminały, dlatego postanowiłam dać szansę Czło... Recenzja książki Człowiek, który wyszedł z mroku

"Człowiek, który wyszedł z mroku"

17.07.2022

Miałam wrażenie, że moja zła passa, co do słabych książek przeminęła i teraz będzie tylko lepiej, ale jakże się przeliczyłam. Biorąc się za książkę autora słynnej kontynuacji serii Millenium, nastawiłam się na kryminał który, chociaż odrobinę mnie zainteresuje i wciągnie w fabułę, czekałam na coś mega dobrego. Im bardziej zagłębiałem się w histori... Recenzja książki Człowiek, który wyszedł z mroku

Człowiek, który wyszedł z mroku.

2.07.2022

„Każdy ma swoje mroczne tajemnice. Nie każdy potrafi je unieść”. W Sztokholmie ktoś pobija na śmierć sędziego piłkarskiego. Wszystko wskazuje na to, że to porywczy ojciec jednego z piłkarzy. Sprawa zostałaby zamknięta, gdyby nie dociekliwość młodej i ambitnej policjantki Micaeli Vargas, która ma wciąż wątpliwości co do śledztwa. Kontaktuje się ... Recenzja książki Człowiek, który wyszedł z mroku

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2022-06-05
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca

Sędzia piłkarski zostaje pobity na śmierć, a wszystkie dotychczasowe dowody wskazują na ojca jednego z młodych piłkarzy. Policja chce zakończyć śledztwo, jednak wydarzenie nie daje spokoju dla młodej policjantki Micaeli. Postanawia wszcząć dokładniejsze śledztwo i kontaktuję się ze znanym i bardzo dobrym profesorem psychologii, który dosłownie czyta z ludzi. Jego zdaniem wszystkie zebrane dotychczas dowody nic nie znaczą, a zamordowany był zupełnie innym człowiekiem..
Jak potoczy się śledztwo, w którym jak się okazuje wmieszna jest polityka?

Postanowiłam dać kolejną szansę szwedzkiemu kryminału, poniekąd tę historię czytało mi się o wiele lepiej niż dotychczasowe lektury, jednak dalsza specyfika charakterystyczna dla powyższego kregu narodowościowego jest dla mnie ciężka.
Historia sama w sobie jest ciekawa, wątek kryminalny, tajemnice i zawarta psychologia zwiększały tylko moją ciekawość. Jednak zalążek polityczny to nie jest mój konik, i te momenty niestety mi się dłużyły. Jest to dobra lektura i z ciekawości i rozwinięcia sięgnę po drugi tom, jednak utwierdzam się w przekonaniu, że kryminały z krajów skandynawskich sprawiają mi lekką trudność w skupieniu i całkowitym zatraceniu w lekturze. Może po prostu styl i prowadzenie autorów tak na mnie działają, że nie potrafię się zjednać z nimi tak jakbym chciała.


× 8 | link |
@aniabex
2022-05-28
8 /10

„Wszyscy chcemy zabić to, co kiedyś w nas płonęło. Wszyscy chcemy zniszczyć tęsknotę za tym, czego nie możemy mieć”.
Cóż to była za przygoda.

W Sztokholmie został zamordowany sędzia piłkarski. Zdarzyło się to po meczu, w trakcie którego ojciec jednego z młodych piłkarzy emanował agresją okazując swoje niezadowolenie z sędziowskich decyzji. Zbrodnia przypomina czyn popełniony w amoku, podczas ataku szału. Towarzyszą jej też inne okoliczności czyniące ją szczególną.. Jako sprawca typowany jest wspomniany ojciec piłkarza – szalony i narcystyczny Włoch. Miał motyw, okazję i predyspozycje do popełnienia morderstwa. Wszystko w tej układance z grubsza do siebie pasuje. Jedyną brakującą rzeczą jest wyrok skazujący.
Jednak wśród członków grupy dochodzeniowej, z których większość jest przekonana o rozwiązaniu sprawy, jest młoda i ambitna policjantka, Micaela Vargas, która ma wątpliwości..
Śledczy kontaktują się więc z światowej sławy profesorem psychologii, Hansem Rekkem. Ten geniusz, o którym mówiono, że „potrafi zdemaskować samego diabła”, a jego błękitne oczy zawsze widzą więcej niż powinny „zarówno w tym świecie, jak i czasami w innych, alternatywnych wszechświatach” – z premedytacją wykoleja śledztwo. Okazuje się, że „prawda często wygląda dziwnie i nieskładnie”, nie wszystko jest takie, na jakie wygląda, a zamordowany wcale nie jest tym, za kogo się podawał.
Wkrótce ku zaskoczeniu wszystkich, Micaela i Rekki stają się jedynymi pragnącymi poznać prawd...

× 1 | link |
@czytanie.na.platanie
2022-06-21
7 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2022 Posiadam

Sport, muzyka i zbrodnia. Tak w trzech słowach można ująć fabułę najnowszej powieści Davida Lagercrantza, który zasłynął jako kontynuator serii Millenium rozpoczętej przez Stiega Larssona. Kontynuacja ma swoich zwolenników i przeciwników, ja jednak czytałam je z przyjemnością, choć pewnie częściowo przez sentyment do bohaterów. Przede mną jeszcze część szósta, jednak z dreszczykiem oczekiwania sięgnęłam po najnowsze dziecko autora „Człowiek, który wyszedł z mroku” będące początkiem nowej trylogii. I prócz formuły tytułu znajdziemy tu kilka innych podobieństw.

Lagercrantz w sposób dla siebie charakterystyczny tworzy dość niespieszną fabułę, która początkowo dość prosta zaczyna rozbudowywać się o kolejne wątki. Morderstwo sędziego piłkarskiego wydające się być zemstą ojca furiata, okazuje się mieć drugie dno. Bo ani ofiara nie jest tym za kogo się podaje, ani motyw zbrodni nie jest tak prozaiczny. Sięga coraz wyższych szczebli władzy i coraz dalej poza granice kraju, zahaczając o działania wywiadowcze i tajne więzienia.

Kolejnym podobieństwem jest para budzących sympatię głównych bohaterów, którzy mimo ogromnych różnic kulturowych i intelektualnych świetnie uzupełniają się przy prowadzonym śledztwie. Obdarzonego niesamowitym zmysłem dostrzegania tego, co dla zwykłego człowieka niewidoczne, analizowania i wyciągania wniosków Hansa Rekkego z nieugiętą i honorową policjantką Micaelą Vargas łączy niespodziewana więź i porozumienie.

Autor walce o spra...

× 1 | link |
@ladypasja
2022-06-22
8 /10

„Człowiek, który wyszedł z mroku” autorstwa szwedzkiego pisarza, dziennikarza śledczego Davida Lagercrantz.

Sztokholm… młoda policjantka i niezwykły mężczyzna, profesor psychologii (który mimo licznych życiowych zawirowań potrafi „czytać ludzi” w nadzwyczajny sposób. Ten duet stara się poznać prawdę dotyczącą morderstwa…

prawdę, której strzegą władze, CIA i zmienieni dawnymi wydarzeniami ludzie,

prawdę… ukrytą pod grubą warstwą kłamstw, nadużyć i zatajeń,

prawdę, której poznanie wymaga nieszablonowego myślenia i narażenia się na niebezpieczeństwo.

„Człowiek, który wyszedł z mroku” to rewelacyjna historia, z zaskakującymi zwrotami akcji, bardzo ciekawymi bohaterami, precyzyjnie zarysowanym tłem społecznym i misternie utkaną intrygą… Intryga, która nie pozwala na oddech, choć nie jest to szaleńcze tempo akcji. Otrzymujemy akcję osadzonych w prawdziwych świecie, pełnym różnic, napięć społecznych, uprzedzeń i złożonych relacji międzyludzkich (również rodzinnych).

Tytułowe „wychodzenie z mroku” jest przedstawione na wielu poziomach… wychodzenie z bezpiecznej ciszy w szum medialny, wychodzenie z otchłani uzależnienia, wychodzenie z półcienia schematów funkcjonujących w skostniałych organizacjach.

To kryminał precyzyjny, wyważony i gęstniejących sukcesywnie… aż do zaskakującego finału.

Gorąco polecam lekturę najnowszej k...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2022-06-19
7 /10

Autor kontynuacji serii powieści kryminalnych 𝕸𝖎𝖑𝖑𝖊𝖓𝖎𝖚𝖒 Stiega Larssona (panowie podzielili się po równo -każdy napisał trzy części 😉) zabiera nas tym razem w mroczną podróż, w której nic nie jest takie proste i klarowne, jak mogłoby się wydawać na początku.

Sztokholmska policja próbuje rozwikłać sprawę morderstwa sędziego piłkarskiego. Podejrzanym staje się ojciec jednego z młodych piłkarzy, ale czyżby na pewno on jest sprawcą? W śledztwo zaangażowany jest również sławny profesor psychologii Hans Rekke i to właśnie on we współpracy z policjantką Micelą Vargas odkrywają nowe tropy, które diametralnie wszystko zmieniają.

Sięgając po ten tytuł, znając zarys fabuły kompletnie nie zdawałam sobie sprawy, że tak ważny będzie tu aspekt muzyczny, w zasadzie to właśnie muzyka staje się najważniejszym wątkiem! Ale nic więcej w tym temacie Wam nie zdradzę 😏 odebrałabym Wam całą frajdę z czytania!

Początkowo czułam się lekko zagubiona w historii, tak wiele się działo, ale z wraz z rozwojem akcji coraz bardziej wsiąkałam w śledztwo. Nie ukrywam, że to właśnie przez wspomnianą wcześniej muzykę ta opowieść mnie pochłonęła.
Bardzo często cofamy się do przeszłości, bo jak się okazuje to ona jest kluczem do rozwiązania sprawy, brutalnej i okrutnej.

Autor uderza z impetem przywołując wątki terroryzmu, którą tak jak „dźwięki” są istotą całej fabuły. No właśnie, jak połączyć te dwie kwestie - Lagercrantz zrobił z tego majstersztyk.

Klimat, któ...

| link |
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2022-07-17
3 /10
@kubera_anna
2022-07-02
6 /10
@papierowamagnoolia
2022-06-21
8 /10
Przeczytane
@awiola
2022-06-13
8 /10
Przeczytane
@monika.sadowska
2022-06-06
7 /10
Przeczytane
@withwords_alexx
2022-06-03
7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Człowiek, który wyszedł z mroku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl