Człowiek na osiołku. T. 1

Hilda F.M. Prescott
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Człowiek na osiołku. T. 1
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

“Człowiek na osiołku“ to wielowątkowa powieść historyczna znanej współczesnej pisarki angielskiej, niedawno zmarłej, napisana w formie kroniki przerywanej odautorskimi informacjami o wprowadzanych do akcji pierwszoplanowych postaciach. Akcja jej obejmuje lata panowania króla Henryka VIII - splatają się ze sobą losy wielu bohaterów, splatają się też trzy wątki tematyczne: polityczny, religijny i romansowy. Autorka z dużą znajomością epoki i kulturą psychologiczną maluje panoramiczny obraz burzliwych czasów początków reformacji w Anglii i krwawo stłumionego powstania na Północy, noszącego nazwę Pielgrzymka Łaski. Poświęca sporo uwagi zarówno ważnym wydarzeniom politycznym, przeobrażeniom w kościelnej strukturze kraju oraz religijnej świadomości angielskiego społeczeństwa, jak i sercowym kłopotom bohaterów swej obszernej, ale trzymającej uwagę czytelnika w napięciu powieści.
Tytuł oryginalny: The Man on a Donkey: A Chronicle
Data wydania: 1974-01-01
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Seria: Seria z klepsydrą
Stron: 396
dodana przez: jatymyoni
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Człowiek na osiołku. T. 1 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@adam_miks
2023-11-04
9 /10
Przeczytane

„Człowiek na osiołku” to wielowątkowa powieść historyczna z kilkoma spektakularnymi zwrotami akcji. Rzecz dzieje się w czasach Henryka VIII, władcy który nie mógł się doczekać męskiego potomka. Dlatego też ucina głowy kolejnych żon. Lecz być może nie ten wątek, jest najważniejszy. Historia zakonu żeńskiego, a przede wszystkim najmłodszej nowicjuszki, jest oryginalna, choć zbudowana została na autentycznych faktach. Ów epizod powinien zainteresować czytelnika. Jest to opowieść o upadku instytucji kościelnej.
Śmiało mogę to wyznać na początku felietoniku, tak jak Autorka dała o tym znać już w prologu. Szczerze mówiąc nie lubię gdy już na wstępie powieści jest komunikat o końcu. O końcu dosłownym i o tym w domyśle. Nie każde bowiem autorskie zakończenie musi być akceptowane przez czytelnika. Po latach okazało się przecież że „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell ma ciąg dalszy autorstwa Alexandry Ripley.
Czy „Człowiek na osiołku” ma zakończenie? Takie zakończenie, którego czytelnik domyśla się po przeczytaniu „Prologu”? I – co najważniejsze, czy ono jest do zaakceptowania przez czytelnika?


Na powyższe pytania musicie sami odpowiedzieć. Jest tylko jeden sposób na rozwiązanie powyższych dylematów. Przeczytajcie samodzielnie powieść.
W tym miejscu mogę opowiedzieć o tytule. Często zdarza się że tytuł nie mówi wiele o treści. Albo mówi, opowiada obrazem bardziej niż słowem. Trzeba nad tym problemem posiedzieć i prz...

× 9 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Człowiek na osiołku. T. 1. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat