Czołg Renault FT. Powstanie, budowa i użycie w boju na Froncie Zachodnim i w Polsce

Witold J. Ławrynowicz
Czołg Renault FT. Powstanie, budowa i użycie w boju na Froncie Zachodnim i w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jeśli długowieczność jest miarą sukcesu, to Renault FT był najlepszym czołgiem XX wieku. Książka "Czołg Renault FT. Powstanie, budowa i użycie w boju na Froncie Zachodnim i w Polsce” jest monografią tego pojazdy pancernego. Od momentu powstania w 1917 roku do końca służby w Afganistanie w latach 80-tych Renault FT zachował swoją wartość bojową. Był jedynym pojazdem pancernym, który brał czynny udział w obu wojnach światowych, w wielu krajach, w tym w Polsce, stał się zalążkiem nowego rodzaju sił zbrojnych – broni pancernej. Wprowadził używany do tej pory rozkład podstawowych elementów: silnik z tyłu, wieża na środku i kierowca z przodu. Był pierwszym czołgiem, na którym umieszczono obrotową wieżę pozwalającą na okrężne pole ostrzału. Odegrał ogromną rolę w końcowych walkach na Froncie Zachodnim, użyty w dogodnym terenie przełamywał obronę nieprzyjaciela i zawsze zmniejszał straty wśród francuskiej piechoty. Brał czynny udział w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 roku, a potem przez wiele lat stanowił trzon sił pancernych Wojska Polskiego. Książka przedstawia krótką historię czołgu Renault FT od momentu powstania idei lekkiego czołgu, poprzez trudności konstrukcyjne, produkcję i walki we Francji w 1918 roku. Następnie opisuje wykorzystanie go w wojnach kolonialnych, rozbudowie sił pancernych w krajach Europy i Ameryki, walki po obu stronach w wojnie domowej w Hiszpanii oraz użycie w drugiej wojnie światowej. Oddzielna część jest poświęcona formowaniu 1. pułku czołgów w Polsce i bojom z Armią Czerwoną w 1920 roku, a następnie wykorzystaniu Renault FT w okresie międzywojennym. Jest jedyną monografią poruszającą wszystkie dziedziny związane z budową i działaniami czołgu Renault FT od początku jego istnienia do zakończenia działalności i odesłania pozostałych egzemplarzy do muzeów.
ISBN: 978-83-7889-250-2, 9788378892502
Wydawnictwo: Napoleon V
Stron: 354

Autor

Witold J. Ławrynowicz Witold J. Ławrynowicz
Urodzony 10 stycznia 1955 roku w Polsce (Warszawa)
Witold Jerzy Ławrynowicz – polski chemik, historyk, publicysta i pisarz. Z wykształcenia jest chemikiem. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. W czasie wprowadzenia stanu wojennego przebywał w Londynie. Pozostał...

Pozostałe książki:

Halina Droga do Blitzkriegu. Historia i rozwój niemieckiej broni pancernej do wybuchu II wojny światowej Droga do człowieczeństwa Amiens 1918 Heretyk
Wszystkie książki Witold J. Ławrynowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czołg Renault FT. Powstanie, budowa i użycie w boju na Froncie Zachodnim i w Polsce aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Czołg Renault FT. Powstanie, budowa i użycie w boju na Froncie Zachodnim i w Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl