Czy nauka jest dobra

Martin Moskovits
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Czy nauka jest dobra
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W listopadzie 1994 roku w Toronto spotkało się jedenastu noblistów by uhonorować Johna Polanyiego, również laureata Nagrody Nobla. Najważniejszym elementem uroczystości był cykl publicznych wykładów.
Tytuł oryginalny: : Science and society. The John C. Polanyi Nobel Laureates Lectures
Data wydania: 1997
ISBN: 83-85458-66-2, 8385458662
Wydawnictwo: CiS
Kategoria: Naukowe
Stron: 205

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Czy nauka jest dobra? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_2

Ćwierć wieku temu spotkało się 12-tu noblistów (poza Sztokholmem to sytuacja unikatowa), by uczcić ufundowanie katedry dla jednego z nich. Przy okazji wygłosili mowy, które łączyć miał jeden temat - nauka i jej wartość dla społeczeństwa. "Czy nauka jest dobra" jest zebranym zbiorem tych wystąpień opatrzonym ciekawym wstępem chemika Martina Moskovitsa. Goście to wybitni biolodzy, chemicy i fizycy.

Ze względu na formułę nie sposób jednoznacznie ocenić całości. Niestety mniej więcej połowa tekstów nie trafiła w moje oczekiwania. Zakładałem, że zbiór będzie wynikał z długoletniego doświadczenia badaczy i interakcji społecznych, na których się skupią nobliści. Liczyłem na ogólne pochylenie się nad sensem, pięknem i wartością nauki, a w kilku przypadkach dostałem suche zreferowanie własnych osiągnięć. Być może coś w tym jest, że uzyskanie nobla to koniec kariery naukowej i początek nieuchronnej megalomanii? Zapewne nie zawsze tak to wygląda, ale wystąpienia Preutza (o hemoglobinie i biochemii białek), Herschbacha (o badaniu szybkości reakcji chemicznych), Smitha (o sekwencjonowaniu DNA) i Prigogine (o termodynamice i układach nierównowagowych) były niemal wyłącznie zrelacjonowaniem własnych naukowych fascynacji, niemal bez odniesienia do wymiaru społecznego nauki.

Na drugim końcu skali umieszczam wstęp Moskovitza i pozostałe odczyty. Ten pierwszy, świetnie podsumował wszystkie wystąpienia i boleśnie zdiagnozował kluczowe problemy społecznej percepcji nauki (str. 3...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Czy nauka jest dobra. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat